Stalin'in Ölümü | The Death of Stalin


Yönetmen:
       
  Armando Iannucci
Senaryo:
       
     Armando Iannucci, David Schneider
Oyuncular:
        Steve Buscemi, Simon Russell Beale, Paddy Considine, Jason Isaacs, Olga Kurylenko, Michael Palin, Dermot Crowley, Roger Ashton Grifftihs, Jeffrey Tambor

Komedi, Politik  107 dakika , 2017

Bu sene bol bol İngiltere/Fransa kıyılarında gezdik, Churchill'le hasbihal ettik, perdenin arkasına saklanmışlarına göz attık - artık ne kadarı tarihe yazılmaya uygun bulunduysa tabii...

Şimdi de biraz daha doğuya ilerliyor ve bu kez Rusya'ya Stalin dönemine konuk oluyoruz. Stalin'in öldüğü gün ve sonrasında olan biteni absürt komedi şeklinde anlatan "Stalin'in Ölümü" türünün hakkını veren cinsinden. 


Filmin Rusya'da dağıtımının yasaklandığı bilgisini de unutmadan vereyim.

Yıl 1953

Stalin'in baskı rejimi olanca ağırlığı ile devam ediyor. Oluşturduğu kabinesi ile 
tek adam rejiminde "ben memnunsam sen memnunsun" politikasını gayet güzel uygulamakta. Ağzından çıkan tek sözle insanlar gece yarısı uykularından uyandırılıp sorgusuz sualsiz kurşuna diziliyor, milyonlarcası hapse gönderiliyor.
Böyle bir ortamda, Stalin'in emirlerine karşı çıkacak tek bir kişi bile bulmak imkansız. 

Bırakın halktan insanları bakanlardan polis teşkilatı başkanına kadar herkesin boynu Stalin'in dudakları arasında. O ne derse anında "Evet efendim, siz en iyisini bilirsiniz efendim, haklısınız haşmetlum" sözleri havada uçuşmakta.
Şu halde günün birinde Stalin'in ölümlü dünyaya veda edip, ebedi istirahatgahına uğurlanması herkes için derin bir nefes almak anlamına gelir diye düşünürsünüz değil mi? Normalde öyle de olması gerekir.

Ama Stalin'in felç sonrası ölümü, hasta yatağından başlayarak aslında büyük bir felaketin başlangıcı oluyor.

Fabien Nury ve Thierry Ronin'in aynı adı taşıyan ödüllü çizgi romanından senaryolaştırılan film absürtlüğün sınırlarını oldukça genişletiyor.

Rus liderin çevresini saran politikacıları & yöneticileri son derece karakterize ediyor. Zaten filmin tam olarak amacı da bu! Özellikle bazı sahnelerde - mesela Stalin'in yatağının çevresinde ya da cenaze töreni sırasında birbirleri ile yaptıkları konuşmalar beyin yakıcı türden! Ya da 17 dakikanın doğru hesaplaması için ter döken radyocular gibi...

Bunda elbette muhteşem kadrosunun da büyük payı var:
Steve Buscemi'den Jason Isaacs'e, Simon Russell Beale'den Jefrrey Tambor'a ünlü isimler harika iş çıkartıyorlar.

Yönetmenliğini özellikle dizi-severlerin duyduğu politik -komedi dizisi Veep'ten tanıdığımız Armando Iannucci'nin yaptığı film, her ne kadar içinde acı gerçekleri barındırsa da, izleyeni güldürmeyi başarıyor.

Politik hiciv türünün güzel örneklerinden biri olan "Stalin'in Ölümü" bu hafta görülmesi gereken filmlerden biri diye düşünüyorum.

Herkese iyi seyirler!
2 yorum :

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates