Şeytan İçimizde | Melez (The Crossbreed)

  

Yönetmen:
       
  Biray Dalkıran
Senaryo:
       
     Biray Dalkıran, Şafak Güçlü
Oyuncular:
        Angela Durazo, Nathan Schellerup, Malinda Farrington, Katy Bentz, Danny  Winn              
Korku, Gerilim  95 dakika , 2018

Geçtiğimiz haftalarda ülkemizde de gösterime giren "Melez" filmi afişinden de anlaşılacağı üzere klasik bir korku filmi olduğunu bağırıyor.

Ancak bu filmin bizim için ayrı bir anlamı var: Yönetmen koltuğunda "Hollywood ben de varım" diyen Biray Dalkıran'ın oturması. Senaryoyu da Şafak Güçlü ile beraber yazmışlar ve film Amerika'da da pek çok salonda gösterime girmiş.


Her şeyden önce bu çabasını takdir ediyorum ama "Melez" maalesef ilk dakikasından son dakikasına kadar son derece vasat. Korku filmlerinin klasik öğelerinin bolca kullanıldığı hikaye de oldukça tanıdık ve bildik - hatta bayat
Hikaye gazeteci çiftimiz Amy ve John'u hamilelikle başlayıp yüzyıllardır süregelen efsanelerden birine kadar gidiyor.

İkiz bebek beklediğini öğrenen Amy bu haberi duyunca hiç memnun olmuyor ve ne yapacağına karar verene kadar bu haberi kendine saklıyor.


Tam o sırada kendilerine gazeteden ilginç bir araştırma görevi veriliyor. Cennetten kovulan ve Adem'in Havva'dan önceki varsayılan ilk karısı Lilith'in hikayesini araştırmaları isteniyor.

Bunun için de bu konuyla ünlü pek de tekin olmayan bir kasabaya gitmeleri gerekiyor. Kasabaya geldiklerinde kimliklerini gizliyor ve kendilerini doktor bir çift olarak tanıtıyorlar.


Ancak bilmedikleri şey kendileri kasaba halkını ve bu efsaneyi incelerken, kasaba halkının da kendilerini incelediği... Kendilerinin bile bilmediği ve onları bu kasabaya bağlayan sır yavaş yavaş ortaya çıkıyor.
Hiç ilginç olmayan senaryo, kötü dijital efektler ve vasat oyunculuklar birleşince ortaya maalesef başarısız bir film çıkıyor. 

Ve filmde sürekli olarak tekrarlana kürtaj meselesi ve kürtajın tüm dinlerce yasaklanan şeytani bir şey olduğunun gözümüze sokulması konusu var. Bu konudaki bazı sahnelerin özellikle kadın izleyicilerin bazılarını rahatsız edebileceğini de belirteyim.


2017 Bağımsız Korku Filmleri Festivali'nden 3 ödülle dönen filmi, ne kadar pembe gözlüklerle izlemeye çalışsam da maalesef başarılı olamadım. IMDB puanı 3.4 olan filme dair sevdiğim tek şey ise adeta korku filmi için yaratılmış Maria karakteri ile Malinda Farrington oldu. (Bakınız: yukarıdaki görsel)

Filmi sevmesem de yönetmen Biray Dalkıran'ı Hollywood gibi zorlu bir sinema endüstrisinde bir şeyler yapmaya çabaladığı için takdir ediyorum. Umarım bundan sonra çok daha başarılı filmlerini izleme fırsatı buluruz.

* İlk altyazı çevirimi de bu filmle yapmış bulunmaktayım 💃 Türkçe altyazı bulamadığım bazı diziler için de ufak ufak yapmayı planlıyorum.

İndirme linki 
altyazı çeviri sayfasında8 yorum :

 1. Koşa koşa gelmiştim bu filmin tanıtımı için sana, beklentim vardı çünkü bu tür filmleri seviyorum. şimdi arkama bakmadan yavaşça hayal kırıklığı ile uzaklaşıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok uğraştım güzel birşeyler yazayım diye ama ıhh ıhhhh olmadı olamadı
   Sen beni bırak devam etttt!

   Sil
 2. Film vizyona girdiğinde Biray Dalkiran'in Filmografisi incelemistim. Dişe dokunur bir film bulamamıştım. Bu filminden de değildim...
  Srt.dosyası mi hazırladın? Emek isteyen bir is. Bravo diyorum. 🤗🤗🤗

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katılmamam mümkün değil. Ama yine de Amerika'da varlık göstermek kolay bir şey değil

   Teşekkürler ;)
   Evet düşündüğümden zormuş gerçekten ama pratikle de ilgili bir şey sanırım. Sadece senkronizasyon ve Türkçe karakter sorununa çözüm bulamadım.

   Sil
  2. Sanırım bir 5-6 yıl önce kısacık bir altyazi hazırlamıştım. Fotograf videosu içindi. İlk ve son oldu bir daha uğraşmadım. 😐
   Bir de indirdiğim bir altyazi da türkçe karakter sorunu vardı. Ne yaptıysam çözemedim. Sonra rastlantı sonucu srt dosyası açıkken 'dosya' kısmına tiklayip 'kaydet' seçeneğine tikladim. Srt dosyasinin karakterleri turkcelesti cengellerden soru işaretlerinden eser kalmadi. Benimki farklı bir problem de olabilir tabi. Paylaşmak istedim.

   Sil
  3. Süper oldu bu teşekkürler
   Ben de bir sonrakinde böyle yapayım.

   Sil
 3. Aslında korku filmlerinde daha iyi olmamız gerekir. Çünkü gelenek kültür olarak çok iyi noktalar var. Bu filmi izlemediğim için genel bir yargı belirtmiyorum ama korku filmi konu olarak daha üretime açık bizim ülkemiz için, yönetmenler çok iyi şeyler çıkaramadı şu ana kadar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dram ya da komediyi bir kenara koyuyorum ama gerçekten korku filmlerinde farklı birşey ortaya koyamıyoruz gerçekten. Acaba kültürel kodlarımızla mı alakalı ?

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates