"Suyun Sesi" Kadar Etkileyici Bir Del Toro Filmi | Crimson Peak


Yönetmen:
        
  Guillermo del Toro
Senaryo:
        
     Guillermo del Toro, Matthew Robbins
Oyuncular:
         SMia Wasikowska, Jessica Chastain, Tom Hiddleston, Bruce Grey, Charlie Hunnam

Drama, Fantastik, Korku  119 dakika , 2015

Bu senenin yıldızı "Shape of Water"ı izledikten sonra Guillermo del Toro'nun filmlerine ne kadar yabancı olduğunu fark ettim. Şimdiye dek sadece 1 tek filmini izlemiştim "Pan'ın Labirenti", o da pek sevdiğim bir film olmamıştı açıkçası.

"Shape of Water"ın büyülü dünyasında dolaştıktan sonra yönetmenin diğer filmlerini keşfetmeye karar verdim. İlk seçimim de gotik korku türündeki "Kızıl Tepe"(Crimson Peak) oldu.


Bu filmde de "Shape of Water"da izlediğim muhteşem güzellikteki sahnelerle karşılaştım. Senaryosunu, kurgusunu vs. bilmem ama Del Toro sinematografi dilinden iyi anlıyor. Özellikle bu türü seçmesi de sanırım ona oynayabileceği güzel bir alan sağlamış.

Küçük yaşta annesini kaybeden Edith, üzerinden yıllar geçmesine rağmen bu travmayı tam anlamıyla atlatamaz. Genç bir kadın olunca da her şeyi geride bırakıp, kendisine her şeyden ve herkesten uzak yeni bir yaşam kurmaya karar verir.

Onu böyle bir karar almaya iten kişi ise kasabayı ziyarete gelmiş genç ve zengin baron Thomas Shape'dir. Garipliği ile herkesin kafasında soru işareti bırakan Shape, bir anda tüm ilgisini Edith'e yönlendirince ikili arasında engellenemez bir çekim oluşur.

Hem Edith hem de Thomas Shape aslında hayatları için doğru kararı aldıklarını düşünürler ancak ne Edith'in  ne de Thomas'ın geçmişi peşlerini bırakmayacaktır.

Ürkütücü bir şatoda çekilen film, izleyeni her an diken üzerinde tutma işini iyi beceriyor. Gerek atmosferin büyüleyici etkisi gerekse hikayenin içindeki korku öğeleri ile "Kızıl Tepe"(Crimson Peak) özellikle gotik korku filmlerini seven izleyicileri gayet mutlu ediyor.

Mia Wasikowska, Tom Hiddleston ve bence özellikle Lucille rolündeki Jessica Chastain'li kadro da filmin seyirliğine büyük katkıda bulunuyor.

Benim gibi Del Toro'yu tanımak isteyenler için tavsiye edebileceğim bol ödüllü bir film "Kızıl Tepe" (Crimson Peak). Özellikle görselliği ile sizi başka diyarlara götürecek.


Herkese iyi seyirler!


15 yorum :

 1. Görüntüler çok güzeldi. Tom'a da bayılırım zaten :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Görüntüler fevkaladenin de fevkindeydi kesinlikle :)

   Sil
 2. Ben bu filmi açmıştım sonra tırsttım mı ne oldu niye izlemedim bilmiyorum.🙈 Neyse o zaman hangi ruh halindeydim bilemiyorum ama tekrar açıp filmi doğru düzgün izlemek istedim şu an 😄

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O şatonun içini görüp de ürpermemek mümkün mü?
   Ama vaktin olursa devamını da izle derim.

   Sil
 3. Valla beni mutlu edememişti :D O filmi romantik dönem filmi şeklinde pazarlamaları gerekirdi. Zira korkunun k'si yoktu filmin içeriğinde. O nedenle sıkılmıştım. Cilası dediğiniz gibi fevkalade güzeldi. Ama içeriği olmamış :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beni de bu filmde etkileyen görsellik oldu.
   Zaten "Shape of Water"dan sonra bunu izleyince pek de şaşırmadım diyebilirim. Konunun bence de bir özelliği yoktu.

   Sil
 4. Ben izledim ama çok istediğim tadı alamadım maalesef :) Bende aynı etkiyi yaratmadı gibi daha farklı bekliyordum :) Anlatım için teşekkürler....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben yorumun için teşekkür ederim.
   Tabii farklı lezzetler sinemanın olmazsa olmazı. Böylece her izleyen başka bir yorum katıyor filmlere

   Sil
 5. Suyun Sesi’ni henüz izleyemedim ama bu filmi çok beğenmiştim ben de, sevdiğim oyuncuları barındırması da kaymağı :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman tahminim Suyun Sesi'ni de beğeneceksin. Hatta görselliği daha etkileyici bana göre

   Sil
 6. panın labirenti, del toronun başyapıtı ve en önemli filmiiiii ama iyi olmuş işte keşfet keşfet :) iyi yönetmen tabiii, bir de baksanaaa, alfonso cuaron hiçbir filmini kaçırmaaaa bir de denis villeneuve. galiba cuaron belki de günümüzün en iyi amerika kıtası yönetmeni :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pan'ın Labirenti'ni maalesef pek sevmedim. Ama diğer filmlerini izlemeye aldım

   Sil
  2. olabilir tabikidee. sevip sevmemek hepimizin hakkı zateeen kiiii. bu öznel bir görüş oluyo. filmin iyi kötü olması ile bizim beğenimiz tamamen farklı iki durum yaa zaten :) film kötüdür severiz iyidir sevmeyiz. filmi izlerken bi nesnel bir de öznel bakış oluyo ki. nesnelde kişisel beğeni diye bişi yok tabiii. kendi zevklerimizi, beğenimizi, sevgimizi tamamen unutuyoruuz :)

   Sil
  3. Ben tamamen öznel bakanlardanım Deep :D

   Sil
 7. Faydalı bir içerik olmuş, elinize sağlık.
  vaprenda.com

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates