Netflix'e Sansür Mü Geliyor?

Muhtemelen duymuşsunuzdur, son günlerin en tartışılan konularını başında geliyor RTÜK'in PuhuTv, Netflix, BluTv gibi internet platformlarına denetim uygulamaya karar vermesi. Özellikle son dönemde yerli yabancı pek alternatif diziyle izleyiciyi memnun eden bu platformları nasıl bir dönemin bekliyor hep birlikte göreceğiz.

Televizyon kanallarında bu denetim - ya da sansür ne derseniz artık- bize resmen gına getirdi. Kemal Sunal'ın sloganı olmuş "eşşoleşşek" kelimesinden tutun da oyuncuların ellerindeki sigaraya, şerbet bardaklarına kadar her yer bip ve yağlı pişirme kağıdı misali buzlama dolu.

Ama aynı kanallarda ceketini sırtına atan yağız delikanlıları oraya buraya ateş açarken izliyoruz ya da bol bol dövüş & kılıçtan geçirme sahnesiyle kendimizden geçiyoruz. Yetmedi mi? Bol bacılı ablalarımızın buram buram libido kokan programlarını göbek ata ata takip ediyor ya da çakma konuklu ilişki programlarıyla "yengemin halasının kızının eniştesi bizi çekemiyor"vari söylemleriyle üzülüp, kendi duygu dünyamızdaki sorunlara da çözümler buluyoruz.

Peki insanlar tüm bunlardan uzak, kendi keyiflerine kahya programları izlemek için para ödemeye gönüllü olsa dahi sonuç değişecek mi? İşte bunu belki haftalar içinde göreceğiz.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ bu konuyu şöyle açıklamış:
"İnternet kanallarını da RTÜK denetleyecek. Yapılan her düzenleme basın ve ifade hürriyetini sınırlamak için değil, ondan istifade ederek başka türlü suçları işleyen kişilerle ilgili. Yoksa ifade hürriyetini kısıtlamak için değil."

Tabii ki ben de milyonlarca kişiye ulaşan kitle iletişim araçlarında sınırsız özgürlükten yana değilim. Ama burada sorun bu kuralları nasıl, neye ve kimin değerlerine göre belirleyeceğiz. Ne bileyim mesela "Orange Is The New Black" ya da "Vikings" dizisi ne kadar uygun bulunacak?

Eğer internet platformları - özellikle Netflix- bu konuda kendi sansürünü uygulamaya başlarsa, izleyiciler ya yabancı film/dizi sitelerini sık sık ziyaret edecekler ya da torrentli günlere dönüş başlayacak.

Bu tasarının amacı içerikleri kontrol etmek mi yoksa bizim görmediğim başka bir büyük resim mi var açıkçası ben işin işinden çıkamadım. Ama sizin yorumlarınızı gerçekten çok merak ediyorum.

22 yorum :

 1. Denetleyebilsinler ki vergi alsınlar. Bir şeyin hoşlarına gitmediğini belirleyip sürekli para cezası keserek kendi değirmenlerini döndürsünler.
  Olur da bir gün, internet ağı üzerinde web sitesi olanları da denetliyoruz diyerek bloglarımız üzerinden vergi almaya kalksalar dahi şaşırmayacağım...
  Yakında vloggerların programlarına da el atarlar, onları da denetlemeye tabii tutarlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahaha düşünsene blogger vergisi :p
   İnterneti kontrol etmek ne kadar mümkün tartışılır ama sanırım bunun altında vergi vs. gibi şeyler var. Kısa zamanda ortak bir karara varılır, biz fizi/film izleyicileri de mağdur olmayız umarım

   Sil
 2. Puhutv'ye sansür gelmiş sanırım. Küfürlü yerlerde dıdlama yapıyor. Aslında ben bu kararın kısmen destekçisiyim. Puhutv üyelik veya yaş sınırlaması şartı koymayan bir site. Site ne kadar uygunsuz içerik barındırıyor bilmiyorum, ama eğer varsa bunlara 12-13 yaşındaki çocuklarda erişebilir. Ama Netflix, Blutv gibi platformlar için bu kararın saçma olduğunu düşünüyorum. Zaten bu platformlara yetişkin kişiler üyelik yapıyor, ve izlediği içeriğin seçiminde özgürlük tanınmasından yanayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ooo başlamış mı sansür? Acaba Fi dizisini de bundan mı sonlandırdılar?

   Evet ben de benzer şekilde düşünüyorum. Sanırım herkesin itiraz ettiği de bu. Kendi irademizle seçtiğimiz, para ödediğimiz bir platforma sansür uygulanması.

   Sil
 3. Parayla satin alinan bir urune denetleme koymak sacmalik. Internette hangi birine denetleme koyacaklar peki. En masum gorunen sitelerde bile kotu icerige yonlendiren bir seyler var.ben de kesinlikle bunun toplumun sagligini korumakla falan alakasi olmadigini dusunuyorum. Bunun onune nasil gecilebilir bilmiyorum acikasi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu kararın tam olarak neden alındığını açıkçası merak ediyorum.
   Bana da tek sebep bu olmayabilir gibi geliyor. Duyarız nasılsa yakında...

   Sil
 4. Yok artik..Sacmaligin daniskasi paramla rezil oluyorum kelimesi bu duruma cuk oturuyo suanda.
  Feri Peri arkadasim dusuncelerine sonsuz katiliyorum.Yakinda blog vergisi makbuzumu buradan yayinlarim bu gidisle."Bu sitenin tum vergileri odenmistir." Allahim yaa!😁

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence şimdiden hazırlayalım makbuzlar :D
   Olur mu olur! Aynen dediğin gibi yazımızı asarız; temiz, vergisini veren blogger oluruz. Şaka gibi

   Sil
 5. bu sitelerden çok yasak sınırlama gelmesi gereken dünya kadar ahlasızlıkta tavan yapılmış yerle uğrassınlar. Puhu Tv i izliyorum ve kimseyi rahatsız edecek bir yayına denk gelmedim. Son derece saçma bunun altın da farklı sebepler onların derdi kendilerini rahatça eleştirenlerin tepesine binmek ver belki de sıcak para olayları vergiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ulusal kanallarda gündüz saatlerinde neler yayınlandığından haberleri yok galiba!
   Ya da ahbap işi gidiyor bu işler.

   Vergi konusu sıkça konuşuluyor. Bana da mantıklı geldi, olabilir

   Sil
 6. İnternet ortamını denetlemek zordur.İsteyen sakıncalı içeriğe her türlü ulaşıyor. Devletin yapması gereken burada yasaklar getirmekten çok insanların internet konusunda bilincini geliştirmek olmalı. Özellikle çocukların bilinçli internet kullanımı konusunda eğitim görmeleri gerekiyor bence..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnternette çocukların kolayca kaybolacağı bir okyanus. Özellikle anne babaların inanılmaz dikkatli olması gerekiyor. Hele önlerine bilgisayarı verip "nasılsa oyalanıyorlar" demek en büyük yanlış bana göre

   Sil
 7. Vpn sağolsun :) Hürriyeti kısıtlamak değilmiş :) Ben de zürafayım zaten..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimiz bilgisayar kurdu olacağız zaten yakında sayelerinde

   Sil
 8. Her yere el atacaklar illaki. Eskiden net seyredemezdik yayınlar kötü olurdu şimdi ise yayın cillop gibi ama biz buğulu camın arkasından bakıyoruz. Sigara alkol tüketimi de önemli ölçüde azaldı (!) herhalde. Tabi bir de kesilmiş sahneler var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kurallar olmalı hepimiz katılıyoruz ama bu kuralların da bir mantığı olmalı. Saçma sapan şeyleri buzlayıp saçma sapan şeylerde yasak tanımamak komik oluyor çünkü

   Sil
 9. Çocukken televizyonlarda güzel filmler çıkardı. O zamanlar bilgisayar, internet gibi imkanlarımız olmadığı için sadece televizyondan film izlerdik ama bunu sorun etmezdik. Şimdi şiddet sahnesi, öpüşme ve sevişme sahnesi, içki, sigara sahnesi, küfürler, arka fonda görünen reklamlar derken neredeyse her şeyi kesiyorlar. Twitter'da bir yazıya çok gülmüştüm: "Televizyonda Cesur Yürek'i izledim. film 15 dakikada bitti." :-)

  Sadece çocukları korumak için yaş sınırı getirilebilir. Filmler ve diziler onların ulaşamayacağı şekilde verilebilir. Onun dışında her türlü sansüre karşıyım. Filmin ve dizinin orijinalinde ne varsa hepsini izlemek istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cesur Yürek güzelmiş :) Ben de Vikings dizisinin akıbetini merak ettim şimdi

   Burada önemli olan çocukları korumaksa eğer kesinlikle sana katılıyorum. Onların ulaşamayacağı platformlarda yayınlanır ya da paralı kanallarda yayınlanır. Ama buna gelene kadar ulusal kanallarda neler neler çocukları kötü etkileyecek.

   Sil
 10. Fi dizisinin önceki bölümleri sansürlenmeye başlamış. Bu işin sınırları ne olacak? Bekleyip, göreceğiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dün de vpn engellemesi gelmiş. Yavaş yavaş iplerle çeviriyorlar bizi. Küçücük yerde dolaşıp duracağız yakında

   Sil
 11. Bence ilk önce kendilerini sansürlesinler. Zira ben onları görmekten bunladım ve kendileri yeterince kötü örnek.. Hadi bakalım bir de buradan bakalım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediklerine katılmamak elde mi? Bakalım nereye kadar gidecek bu iş!?

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates