Kördüğüm | Ayşe Kulin

Son haftalarda malum film izlemekten kitap okumaya vakit kalmamıştı. Artık - 2. bir çelınca kadar- normal düzenimize dönebiliriz :)

İki arada bir derede bitirdiğim bir kitap oldu "Kördüğüm"

Ayşe Kulin'in okuduğum 3 ya da 4. kitabı. Çok kolay okunan, dili oldukça sade bir roman. 


Hikayemizin kahramanı bir kaza geçiren ve uyandığında hayatına dair hiçbir detayı hatırlamayan bir genç kadın - kendisine uygun görülen adıyla Gizem.
Gözlerini açtığında kendini bulduğu klinikte hem bedenini hem de zihnini toplamaya çalışmakta. Kendisiyle özel olarak ilgilenen bir de doktorumuz var "Orhan" . Onun iyileşmesi ve eski hayatına dönmesi için elinden ne geliyorsa yapıyor.
 "Yatakta külçe gibi yatıyordum kapı zili çaldığında. Önce bilinçsizce fırlayıp aşağıya koşmak için bir hamle yaptım. Durdum sonra, ya kapıdaki kişi benim için geldiyse!"
Günler geçtikçe ve beynindeki sis perdesi yavaş yavaş dağılmaya başladıkça Gizem hayatına dair parçaları birleştirmeye başlıyor. Ama görünen resim hiç de güzel değil. Çünkü eğer hatırladıkları doğruysa Gizem oldukça tehlikeli bir olayın parçası olmuş durumda ve bu işin bedelini her an canıyla ödeyebilecek kadar da diken üzerinde.
"Kördüğüm" bu sene yayımlandığı için, yakın zamanda gerçekleşen ve  Türkiye'nin siyasi-politik hayatına damga vuran bazı olayları da fonda anlatıyor okuruna. Romanın ilerleyen sayfalarında bu olaylar, olay örgüsünde kilit noktalara yerleşiveriyor.


 "Beni sonsuza kadar arkasında bırakmayı kesinlikle tercih edeceğine emindim ama dönecekti, eli mahkumdu çünkü onun damının altındayken benden o sorumluydu."
Yukarıda da belirttiğim gibi yazı stili olarak çok düz ve sürprizsiz, okuyucuyu yormadan ilerleyen bir roman. Ama bu sadelik kimi yerde romanın durağanlaşmasına da neden oluyor diye düşünüyorum. 

Ayşe Kulin'i sevenler için pek bir sürpriz barındırmıyor "Kördüğüm"

Aynı tat ve aynı lezzeti alacaklardır muhtemelen. Ama kendi adıma beklediğimi bulamadığımı söyleyebilirim. Karakterler biraz daha ilgi çekici olsa ya da olay örgüsü biraz daha meraklandırsa daha iyi olur muydu acaba diye sormaktan da kendimi alamıyorum açıkçası!


"Kördüğüm" 
Yazar: Ayşe Kulin
2017 Everest Yayınları, 296 sayfa


8 yorum :

 1. Kitap dedin de kütüphaneden aldığım okunmayı bekliyor evde ,şimdi hatırladım🙈 Akşam dizi -film derken fırsat olmadı okumaya^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de ne zamandır boşlamıştım kitap okumayı
   Zaman bu zamandır Mavera ✌️

   Sil
 2. Son kitap alışverişimde bunun etrafında biraz dönüp dolaştım -hem Ayşe Kulin okumayı sevdiğimden hem de bu kitabından alışveriş sırasında haberdar olduğumdan- ama sonuç itibariyle şimdilik listemde değil, muhtemelen bu sene içinde okurum diye düşünüyorum :) Neşeli sevgilerle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de çok beğendiğim bir roman olmadı açıkçası.
   Ama Ayşe Kulin sevenler için belki farklı olabilir. Bence de acele etmene gerek yok ;p

   Benden de sevgilerle

   Sil
 3. Ayşe Kulin'in en çok gizli anlar yolcusu ile başlayan 4 lü serisini sevmiştim.
  Olayları farklı bakışlarla okumak çok hoşuma gitmişti.

  Bu kitabını da okurum muhtemelen ama ne zaman işte o sorun ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşe Kulin'in en sevdiğim kitabı "Adı Aylin" oldu
   Ondan sonra okuduğum kitapları beni pek etkilemedi açıkçası. Bu da onlardan biri. Ama Kulin sevenler aynı tadı alacaktır diye düşünüyorum
   Umarım sen de kısa zamanda fırsat bulursun, yorumlarını merak ediyorum.

   Sevgiler

   Sil
 4. Ayşe Kulin'i eskiden çok okurdum ama Gizli Anların Yolcusu serisinden sonra romanlarını okumadım. Eski performansında kitap yazamadığını düşünüyorum. Otobiyografisini yazdığı Hayat, Hüzün ve Hayal kitaplarını çok sevmiştim ama.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Adı Aylin"den sonra beni etkileyen bir romanı olmadı. Çok fazla kitabını okumasam da beklentim zaten çok fazla olmuyor açıkçası. Sanırım biraz edebi diliyle de alakalı.

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates