Fantastik Bilim Kurgu Sevenlere | Altered Carbon


Yönetmen:
                   
  Laeta Kalogridis
Senaryo:
                   
     Laeta Kalogridis, Nevin Densham
Oyuncular:
                    Joel Kinnamen, James Purefoy, Martha Higareda, Ato Essandon, Chris Conner, Kristen Lehman

Drama,Bilimkurgu,Gerilim    60 dakika , 2 sezon     2018

Son zamanların en çok konuşulan dizilerinden biri "Altered Carbon"
Netflix'te yayınlanmaya başladıktan sonra üzerinde sürekli yorumlar yapılan, bölüm bölüm çözümlerini vs. okuduğumuz değişik bir de konusu var.
Ben de 10 sezondan oluşan ilk sezonu bitirdiğime göre diziyle ilgili düşüncelerimi minik minik paylaşabilirim.

Öncelikle dizi Richard K.Morgan'ın aynı adlı bilim kurgu distopya romanından senaryolaştırılmış. Kitabın tanıtımında da denildiği gibi "Altered Carbon" "Blade Runner" gibi eserlerin izinden gidiyor. Zaten dizinin ilk sahnesinden itibaren yoğun olarak o "Blade Runner" atmosferini hissedebiliyorsunuz.

Yine karanlık bir gelecek, gökyüzünde uçan araçların, parlak ışıkların gölgesinde kalabalık, izbe ve hayatta kalmaya çalışan kalabalıklar... Tabii bu alt sınıfın terazide dengeleyecek bir de üst sınıf gerekiyor; bu dizide de onlara "meth" deniyor.

"Meth"ler bulutların üzerindeki beyaz kulelerde yaşıyorlar - tabiri caizse demeyeceğim çünkü gerçekten öyle. Bol güneşli, yeşil, temiz adeta kendi cennetlerini yarattıkları bir yer burası. 

Farklılıkları sadece çevreyle sınırlı değil tabii ki... Paranın gücüyle diledikleri kadar yaşam alabiliyorlar ya da yaşam sonlandırabiliyorlar.
Herkesin ensesinde omurilik içine yerleştirilen bir "bilinç" kapsülü var. Bu kapsüle zarar gelmediği sürece sizi kesseler de vursalar da yeniden hayata döndürülebiliyorsunuz.

Ama zenginseniz sizin seçtiğiniz bedenlerde, yok benim param yok derseniz artık karşınıza hangi beden çıkarsa, aynı cinsiyette bir beden bile olmayabilir bu!
Böyle bir dünya meth dünyasının ağır isimlerinden biri Laurens Bancroft, kendi ölümünü araştırması için eski bir askeri tutar. Askerimizin adı Takeshi Kovacs ama sadece bilinci. Bedeni ise eski polislerden birine Ryker adında bir kanun adamına aittir.

Kovacs yeni bedeninde ve yeni hayatında artık Bancroft'un neden öldürdüğünü ya da öldürüldüğünü araştırmakla görevlidir. Tabii bu görevi sırasında tek olmayacaktır. Bir şekilde birlikte çalışmak zorunda kalacağı kişilerde biri de Ryker'in eski iş arkadaşı ve sevgilisi Kristin Ortega'dır. Eee buradan  bizi nelerin bekleyeceğine dair bir çıkarımda da bulunabilirsiniz.

"Altered Carbon" aslında temelde ölümsüzlük, yapay zeka, sanal dünya gibi konuları işlese de temelinde yine bir sınıf ayrımı ve ezilenler-ezenler eleştirisi üzerinden yürüyor.

Ölümlü olabilmenin bile mümkün olmadığı bu dünyada insanlar aslında kendi hayatlarına (ve ölümlerine) sahip çıkmak için mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

Zenginler içinse istediğini öldürebilmek ya da ölmekten kötü edecek sapıklıklara kendilerini tatmin etmek vazgeçilmez bir ayrıcalık. Yüzyıllar sonra "ölüm" fikri üzerinden böylesine büyük bir eşitsizliğin altının çizilmesi çok etkileyici.

Görsellik daha önce de dediğim gibi özellikle fantastik bilim kurgu sevenlere çok yabancı bir dünya değil. O karanlık, puslu atmosfer oldukça tanıdık bir çoğumuza.
Dizinin bana göre 
olumsuz yönü ise belki biraz daha sadeleştirilmesi gereken senaryosu. Zaten dizide kim ne, neler oluyor, o neden onu yapıyor vs vs sorularına tam anlamıyla cevap bulmanız 5. bölümü buluyor. O zamana kadar biraz sabretmeniz gerek.
5. bölümden sonra etrafa dağılmış puzzle parçaları yavaş yavaş yerini buluyor. Ama bana göre hala havada kalan bazı şeyler var - onu da 2.sezon görürüz artık.

Özellikle Kovacs'i canlandıran İsveçli oyuncu Joel Kinnaman'ın görselliğinin bizi pek bir memnun (;p) ettiği "Altered Carbon" biraz kafa yorucu ama fantastik bilim kurgu türünü sevenler için göz atılması gereken dizilerden biri.

*Favori karakterim pek tabii ki Poe! 

15 yorum :

 1. diziyi beğendim ben ilk 2 hatta 3 bölüm pek bir şey anlamadım ama sonra hakikaten oturdu parçalar .. bence en önemli vurgu ölümde eşitiz diye kendimizi avuttuğumuz avutturulan zengin kesimle kesinlikle ölümde bile eşit olunmadığı vurgusunun ilk defa bu kadar yoğun işlenmesi.. ikinci sezonu bekliyorum heyecanla..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında hep deriz ya "ölüm" herkese eşit davranır. Aksini böyle izlemek değişikti gerçekten.

   Ben de merakla bekliyorum 2. sezonu. Ryker ve Kovacs'ın hikayeleri bizi bekler :)

   Sil
 2. Keşke şu netfix ücretli olmasa :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her an Türkiye'den çekilme durumları da varmış bu arada

   Sil
  2. Sansür yasasından pek memnun olmamışlar
   Henüz karar vermemişler kalıp kalmamaya Türkiye'de

   Sil
  3. Yani ektra ugrastirici olagi icin istememislerdir mantikli aslinda ama 😒

   Sil
  4. Ben yine de gitmeyeceklerini düşünüyorum nedense

   Sil
 3. Bende uzun zamandır izlesem mi izlemesem mi diye düşünüyordum. Yazdıklarını okuyunca baya ilgimi çekti . Sanırım sınavlardan sonra izlerimm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başta biraz karışık gelse de ilerledikçe konu yerine oturuyor.
   Biraz zaman isteyen bir dizi. Umarım beğenerek izlersin ;)

   Sil
 4. Netflix'i aldım dizileri buradan araştırıyorum bu güzel duruyor ben böyle şeyleri severim zaten :D izlersem yorum yazmaya gelirim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz ağır ilerleyen bir dizi baştan söyleyeyim. İlk bölümlerde sıkılıp bırakan arkadaşlarım oldu çünkü.

   Yorumunu paylaşırsan gerçekten çok sevinirim. Bakalım ne düşüneceksin?

   Sil
 5. Çok beğendimm! Teşekkür ederim bu güzel yazı için dizi tam bana göreydi :) Okuduğum kitaplara çok benziyor genelde aynı tarz okuyorum :D 2. sezon da varmış ama pek izleyesim gelmedi benim için dizi sonlandı gibi. Yazısını yazdım bendee :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tavsiye ettiğim birkaç arkadaşıma biraz ağır gelmiş ama senin beğenmene çok sevindim 🥰 Sanırım biraz da türü sevmekle alakalı
   Şimdi geliyorum yazını okumaya.

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates