En İyi Yabancı Film Oscarını Kapan Kadın | Una Mujer Fantastica


Yönetmen:
      
  Sebastian Lelio
Senaryo:
      
     Sebastian Lelio, Gonzalo Maza
Oyuncular:
       Daniela Vega, Francisco Reyes, Luis Gnecco, Aline Küppenheim, Amparo Noguera

Drama  104 dakika , 2017

İşte "Yabancı Dilde En İyi Film" kategorisinde benim güzel "Loveless"imi yan kulvardan yaptığı atakla geçip, ödüle uzanan film "Şahane Kadın"

Şili'nin en ünlü oyuncu ve şarkıcılarından biri olan trans kadın Daniela Vega'nın başrolünde olduğu bu film, insanların kendilerinden farklı gördüklerine uyguladıkları ayrımcılığı ve psikolojik şiddeti gözler önüne seriyor.


Birbirlerine aşık bir çiftin - Marina ve Orlando- hikayesi olarak başlıyor filmimiz. Toplumsal olarak onaylanmayan bir aşkın iki tarafı...

İlişkilerini izlemeye başladığımız, onları tanımaya başladığımız anda bu aşk öyküsü farklı bir yol ayrımına giriyor. Ve bir anda Marina'nin öyküsü haline dönüşüyor.

Seçimleri dolayısıyla hayatının her anında toplumla mücadele etmek zorunda kalan bir kadının öyküsü aslında bu. Görevleri gereği onu korumak zorunda olanların bile bıyık altı gülümsemelerine, aşağılamalarına sessizce boyun eğmek zorunda kalan bir kadının...

Tek başına dahi olsa karşısında dev gibi yükselen topluma, aynı rüzgara direndiği gibi direniyor Marina.  
"Şahane Kadın" bir aşk hikayesinden çok, tıpkı adı gibi, seçimleri için mücadele etmek zorunda kalan bir kadının hikayesini anlatıyor.

Aşk hikayesinin gölgede kalmasının en önemli sebebi hikayenin daha filmin başında farklı bir yola sapması. Bence bu farklı aşk hikayesinin içi biraz daha doldurulsaydı izleyen olarak Marina ile daha fazla empati kurabilir, onun mücadeleni daha kolay anlayabilirdik diye düşünüyorum. Bu haliyle açıkçası biraz havada kalıyor diye düşünüyorum. 

Toplumun kendinden farklı gördüğünü eleştirmesi, dışlaması ve hatta onu görünmez hale getirmek istemesi bu filmde de genç kadın üzerinden görünür oluyor izleyene.

Marina'yı canlandıran Daniela Vega tartışmasız filmin yıldızı. Başından sonuna filmi sürüklüyor. Oyunculuk gücü ise tartışılmaz. Genç kadının hissettiği o utanç duygusunu ve sessiz çığlıklarını sadece gözleri ile bile izleyene geçirmeyi başarıyor.

"Yabancı Dilde En İyi Film" ödülünü alacak kadar güçlü bir film mi derseniz bence değil ama kesinlikle kötü bir film diyemem. Biraz daha özen isteyen bir senaryo ile pek de yeni bir şey anlatmıyor bize aslında. Sadece bir daha hatırlatıyor "öteki" olmanın ne kadar acı verici olabileceğini...

Herkese iyi seyirler!

4 yorum :

 1. Merak ettiğim filmlerden ama görseller çok ilgi çekici :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beni çok etkileyen filmlerden biri olmadı açıkçası
   Ama anlamlı bir filmdi

   Sil
 2. Oscar sırasında da yorumlar oyunculuk iyi ama en iyi yabancı film değil olmuştu. Sizin yorumunuzla bu yorum pekişti. Film eleştirilerinizi beğeniyorum, seçimlerinizi de öyle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çook teşekkür ederim, çok mutlu oldum
   Kimi zaman Akademi ile aynı düşünmüyoruz ama bu filmde tutmuş demek ki :)

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates