Dünyanın Bütün Parası | All The Money In The World


Yönetmen:
                   
  Ridley Scott
Senaryo:
                   
     John Pearson (kitap), David Scarpa
Oyuncular:
                    Michelle Williams, Christopher Plummer, Mark Wahlberg, Charlie Plummer, Romain Duris

Biyografi, Drama, Suç     132 dakika ,  2017     

Yönetmen koltuğunda Ridley Scott gibi bir isim oturmasına rağmen "Dünyanın Bütün Parası" asıl şöhretini Kevin Spacey'nin kadrodan çıkartılmasına borçlu. Hakkında çıkan büyük skandal sonrasında Kevin Spacey'nin rolü hemen bir başka ünlü oyuncuya, Christopher Plummer'a verilmişti. 

Bu seçim bence de gayet yerinde olmuş çünkü filme hazırlanmak için sadece 1 ay gibi kısa bir süresi olan oyuncu neredeyse tek başına alıp götürüyor hikayeyi...

Hikaye Amerika'nin en zengin isimlerinden biri olan petrol imparatoru Paul Getty ve kaçırılan torunu Paul Jr.'ın hikayesini anlatıyor.

70'li yıllarda yaşanan bu hikaye ufak bazı değişiklikler ve ekleme karakterler ile beyaz perdeye aktarılmış.

Torun Paul kaçırıldıktan sonra aile ile - daha doğrusu anne Abigail Harris ile- bağlantıya geçen fidyeciler 16 milyon dolar gibi ultra bir fidye talebinde bulunuyorlar.

Ne oğlu ne de oğlunun ailesi ile yakın ilişkiler içinde olmayı istemeyen milyarderimiz Bay Getty, torununun kaçırıldığını duyunca bile bir tepki vermiyor, bırakın 16 milyonluk fidyeyi... Zaten sonrasında da Getty'nin tek derdi olabildiğince az para vererek bu işten sıyrılmak oluyor.

Yine de elini cebine atmak zorunda kalıyor ve Abigail'e yardım etmesi için kendi evi ve nal varlığını da koruyan güvenlik uzmanı Fletcher Chase'i görevlendiriyor.

Aklını vergi oranlarına ve parasına takmış yaşlı ve huysuz bir milyarder, uyuşturucu içinde sefil olmuş bir koca, basının olağanüstü ilgisi arasında Abigail 16 yaşındaki oğlunun hayatta kalabilmesi için kendi mücadelesine başlar.

Konu Ridley Scott olunca beklentileri de yüksek tutmak çok normal. Bu nedenle ben "Dünyanın Bütün Parası"nı beklentilerimin altında buldum. 132 dakikalık süresince çoğu zaman durağan olduğunu düşündüğüm, beni çok da hikayenin içine çekemeyen bir film oldu.

Filmin tek yıldızı Christopher Plummer, kendini her sahnede resmen parlıyor. Ancak aksine Michelle Williams "bitse de gitsem" modunda gözüküyor. Çocuğu kaçırılmış anne rolünde o ruhu üzgünüm ama bana geçiremedi. Mark Wahlberg ise hep aynı, bildiğiniz gibi. Yorumsuz geçiyorum.

"En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" dalında Plummer'a Oscar adaylığı kazandıran film aynı zamanda Altün Küre'de Michelle Williams (En İyi Kadın Oyuncu) ve Ridley Scott'a da (En İyi Yönetmen) 2 adaylık uygun görmüş.

İzlenmesine izlenir ama bana göre Ridley Scott'ın en vasat filmlerinden biri olmuş. Yine de Christopher Plummer seçimi için kendisini ve cast yönetmenini kutluyorum. En azından Plummer ile filme bir tutam da olsa ruh katmayı başarmışlar.
15 yorum :

 1. filmin konusu ilgimi çekmişti ama 132 dk çoook uzun bir dram filmi için :S iyi izlemişsin hepsini, maşallah :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Film ve dizi süreleri konusu ne kadar göreceli kaldı aslında.2 saat bir film için bile uzun süre iken ,2.5 saat süren diziler yapılıyor artık.

   Sil
  2. Dediğin gibi bazen nasıl geçti anlamıyorsun bile izlerken ama bu filmde bence biraz daha kısa tutulabilirdi diye düşünüyorum.
   Ama Ridley Scott filmi olunca kaçırmak izlemedim açıkçası. Belki siz beğenebilirsiniz

   Sil
  3. dizi 45 dk, film 90 dk sürmeli bence.. gereksiz göz süzmeler, laf çevirmelere karşıyım ben :D
   gerçek hayatta insanlar birbirine 3 dk göz süzüp araya onbes dk reklam almıyor :D :D

   Sil
  4. Sırf bu yüzden son 3 haftadır Ufak Tefek Cinayetleri de izlemeyi bıraktım.
   Uzat uzattt nereye kadar?!?

   Sil
 2. Filmin ismini duyuyordum ilgimi çekiyordu ,yazını okuyorum böyle merakla falan ama sonra yetersiz bakiye olunca şöyle bi kaldım:)) Belki bi ara şans veririm bende:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok beğenen olmuş bu arada. Sanırım benim beklentim yönetmenden dolayı biraz fazla yüksekti.
   Kötü diyemem ama vasat bir filmi bence.

   Sil
 3. Fidye konusu çok işlenmesine karşın yine de ilginç olabilir mi diye düşünürken,yorumunuz sonrası kararsız kaldım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konu ilginç ve gerçek bir olaydan alınması daha da ilginç yapıyor filmi ama nedense akıcı bulmadım ben filmi Genel olarak beğenilmiş ama. IMDB puanı 7
   Bence vakit bulursan izle, farklı yorumlayabilirsin çünkü

   İyi seyirler

   Sil
 4. Sanırım benim izlemekte en kararsız kaldığım film oldu, nedense bir türlü başına geçemedim ama merak da etmiyor değilim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakalım sen ne düşüneceksin? İyi seyirler şimdiden

   Sil
 5. Etkinlik sırasında konusu pek sarmamıştı ve sonlara bırakmıştım. Zaten tüm filmleri izleyemeyince de kalmıştı...

  YanıtlaSil
 6. Bu filmi izlemek de aklımdaydı, beklentilerinin altında kaldığını görünce izleme listemde biraz geriye atmadım diyemem. Ama yine de Altın Küre'de en iyi yönetmen ödülünü kazandırdıysa bir bakayım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adaylık kazandırmış ama yine de Ridley Scott'tan insan daha fazla bekliyor sanırım.
   Bakalım sen neler düşüneceksin? İyi seyirler

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates