Cesaretin Rengi Yoktur | Mudbound (Savaştan Sonra)


Yönetmen:
        
  Dee Rees
Senaryo:
        
     Hillary Jordan (kitap), Virgil Williams, Dee Rees
Oyuncular:
         Jason Mitchell, Garrett Hedlund, Carey Mulligan, Rob Morgan, Mary J.Blige, Jonathan Banks, Jason Clarke                                                                                                                                        
Drama  134 dakika , 2017

Geçtiğimiz sene izlediğimiz "Fences" ne kadar "ben tiyatro için yazıldım" diye bağırıyorsa Netflix'in bizimle buluşturduğu "Mudbound" da buram buram kitap kokuyor. Konusundan atmosferine karakter hikayelerine kadar adeta bir romanın sayfalarını çevirircesine izliyordunuz bu filmi. 

Hillary Johnson'ın 2008 tarihli aynı ismi taşıyan kitabından uyarlanan "Mudbound"  özellikle klasik Amerikan edebiyatı seven izleyicisi için güzel bir seyirlik... 


İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerika'nın Mississipi eyaletinde yolları kesişen 2 ailenin McAllen ve Jackson ailesinin hikayelerini izliyoruz.

Savaş sonrası ekonominin dibe vurduğu, insanların açlık tehlikesini hep ensesinde hissettiği o günler hala ikinci sınıf sayılan siyahi Amerikalıların da hakları için savaş verdikleri bir dönem.

İşte böylesine sert bir iklimde oldukça ataerkil McAllen ailesinin evine göz atıyoruz. Oldukça acımasız ve sert bir baba, onun karşısında ezilmemeye çalışan oğlu Henry ve ailenin en sindirilmiş bireyi Laura.

Jacksonlar ise McAllster ailesinin topraklarında kiracı olan ve kendilerine yeni tanınan hakları yaşamaya çalışan daha eşitlikçi ve çok daha mutlu bir aile.

Bu iki ailenin yolları, evin genç erkeklerinin 2.Dünya Savaşı'ndan dönmesiyle kaçınılmaz biçimde kesişir.Aynı kaderi paylaşan, savaşta ülkeleri için çarpışan Ronsel ve Jamie döndükleri kasabalarında acı gerçeklerle yüz yüze geleceklerdir.

Irkçılık ve sınıf ayrımı konularının ağır bastığı filmin hikayesi sadece bunlardan ibaret değil. Kadın-erkek eşitsizliği, ataerkil baskı, toplumun genel yargılarına karşı gelmeye çalışmanın o can yakıcı zorluğu ve Amerika'nın savaş sonrası durumu arka planda hikayeyi zenginleştiren öğeler.

Ancak bana göre çok fazla konunun harmanlanması, filmin odak noktasını bulamamasına da neden oluyor. Sanki "onu da ekleyeyim, biraz bundan katayım" denilerek hazırlanan bir yemeğe benziyor. Ve bu durum "güzel" bir filmin "çok güzel" olmasının  da önüne geçiyor.

Bunun dışında mükemmel oyunculuklar - ki Mary J.Blige ve Jonathan Banks resmen parlıyor- izlemelere doyulmayan bir sinematografi ile "Mudbound" kaçırılmaması gereken filmlerden biri. 

4 adaylığı ( En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Görüntü Yönetimi ve En İyi Orijinal Şarkı) bulanan Oscar yarışında, diğer filmlerden sanki bir adım geride kalması ise bence üzücü. 
10 yorum :

 1. Evet, bence de aday filmlerden eksiği yok fazlası vardı. Ve şu cümlene çok güldüm, katılmamazlık da edemeyeceğim: "Bol tuzlu yedirilip su verilmeyesice Pappy McAllen"

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Spoiler vermeden ancak o kadarını yazabildim :p

   Sil
 2. Bence güzel bir filmdi. Ve ödül alan bazılarından da çok daha güzeldi hatta.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, ben de nedense bie adım geride kaldığını düşünüyorum. Belki yavaş yavaş keşfedilir

   Sil
 3. Filmi bulmuştum ama yetiştirememiştim izlemek için. Senin yorumundan sonra daha bi merak ettim. Açıkça söylemek gerekirse çok geri planda kaldığı için çok ümidim yoktu filmle ilgili çünkü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben beğeneceğini düşünüyorum Mudbound'u
   Maalesef çok duyulması ismi.

   Umarım yakın zamanda paylaşırsın yorumlarını

   Sil
 4. harika bir yazı olmuş, elinize sağlık, film oldukça etkileyici görünüyor, görüntüler harika, izlemek isterim, sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.
   Görüntüler gerçekten nefis. O zamanların havası çok güzel yansıtılımış.

   Şimdiden iyi seyirler

   Sil
 5. Güzel bir filme benziyor. Listeme ekleyeceğim :)

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates