Küçülen Hayatlar | Downsizing


Yönetmen:
         
  Alxander Payne
Senaryo:
         
     Alexander Payne, Jim Taylor
Oyuncular:
          
 Matt Damon, Christoph Waltz, Hong Chau, Rolf Lassgard, Kristen Wigg, Udo Kier                                                                                                                                                            
Komedi, Drama, Bilimkurgu   135 dakika , 2017

Alexander Payne "Sideways" ve "Nebraska" gibi harika filmlere imza atmış başarılı bir yönetmen. Payne bu kez kadrosuna Matt Damon, Kristen Wigg ve Christopher Waltz gibi tanınan oyuncuları almış. Buna, biraz komedi, biraz drama ve bir tutam da bilim-kurgu eklemiş ve ortaya "Küçülen Hayatlar" çıkmış.

2017 tarihli filmin Altın Küre ödüllerinde Hong Chau'ya "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" adaylığı kazandırdığını da belirteyim.

Son günlerin popüler konularından birini ana merkeze oturtuyor film: Giderek sona yaklaşan zavallı dünyamız

Artan nüfus, kısıtlı kaynaklar, önüne geçilemez çevre kirliliği bilim adamlarını yeni yollar aramaya yönlendirir. Ve günlerden bir gün beklenen haber gelir!

Dr. Jorgen Asbjornsen tüm bu sorunlara kökten çare bulacak müthiş bir çözüm keşfetmiştir: İnsanları küçültmek

Küçülen insanların harcamaları, tüketimleri, dünyaya verdikleri zarar da minimuma ineceği için zavallı dünyamız da uzun vadede kendini kurtaracaktır.

Ve bu müthiş keşif tüm dünyaya İstanbul'da düzenlenen bir kongrede açıklanır.

Bunun için hazırlanan özel yaşam merkezleri tanıtılmaya başlanır. Hem etik olarak hem maddi açıdan "küçülmenin" faydaları anlatıla anlatıla bitirilemez. Bu işlemin ufacık, minicik bir kötü tarafı vardır: Geri dönüşünün olmaması...

Bu reklam bombardımanından etkilenen çiftimiz Paul ve Audrey Safranek de düşür taşınır ve bu işlemi yaptırmaya karar verirler. 
Gayet heyecanla merkeze gidip evrakları imzalarlar ve küçültme işlemi için gereken bedensel hazırlıklara başlarlar. Ama sonrasında ufak mı ufak bir sorun olduğu ortaya çıkar. Daha doğrusu Bay Safranek için beklenmedik bir sürpriz diyelim.

Konuyu okuduğumda "harika bir komedi beni bekliyor" diye düşünmüştüm. Filmin hemen hemen ilk 1 saati de keyifli geçti. Ama ne zaman ki hikayenin devam kısmına geçildi işte sıkıntı orada başladı.
Konuya eklenmeye çalışan yan hikayeler, altı doldurulamayan yeni karakterler, bolca mesaj kaygısı... Tüm bunlar filmi biraz rüzgarda sürüklenen tekne kıvamına getiriyor. Tamam ekolojik denge, engellenemeyen sınıfsal ayrım ve dünya için çabalayan insanlar fikri çok güzel ama hepsini bir potada karıştırmak olmamış sanki...

Başroldeki Matt Damon her zamanki suya sabuna dokunmaz performansında. Ama filmin en eğlenceli karakteri kesinlikle Altın Küre adayı olan Hong Chau. O sert ama ölümüne yardımsever tiplemesi komik İngilizcesiyle birleşince şirin mi şirin bir karakter çıkmış ortaya.

Bir diğer favori karakterim de Paul Safranek'in partici Sırp komşusu Dusan oldu. Christoph Waltz'a saygılar...


"Küçülen Hayatlar" Alexander Payne için diğer filmlerinin yanında sözü bile edilemeyecek kadar vasat altı bir film olmuş. Böyle bir senaryoya evet diyen Matt Damon da muhtemelen maddi sıkıntıda olsa gerek. 
İzleyip izlememek tamamen size kalmış, benden pas ;p
14 yorum :

 1. Kafam dağılsın diye izlenir listesine koymuştum ama onun yerine sinirimi bozmiim bi de! :P The Big Sick’i izledim bak o kafa dağıtıyo baya sinir etmeden :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok yahu izlenir bence o kadar bozmazsın sinirlerini.

   Sil
  2. Yok sinir bozan bir film değil. Sadece ilk bölümde hoş giden film sonradan o eğlenceli halini kaybediyor o kadar.

   Sil
  3. Bi’şeylere sinirimi bozmam lazım komşular, açılın izliyciim! :P

   Sil
  4. Hiç bununla vakit harcama derim. Hemeen "Sevgisiz"i izle, zaten ilk dakikalarda sinir bozumu garanti Saçaklıcım

   Sil
 2. Bloggerlar Sanal Alemde Buluşuyor!
  Merhaba, yazınız için teşekkürler. Bloggerların buluşma ve sosyal paylaşım platformunda sizleri de aramızda görmek isteriz. Böylelikle diğer bloggerları tanıyabilir, yeni fikirler edinebilir ve içeriklerinizi daha geniş kitleye tanıtabilirsiniz. İyi çalışmalar.
  http://blogworld.com.tr.ht//welcome

  YanıtlaSil
 3. Bak bu filmi ben de eğlenceli bir film kıstasına sokmuştuum. Farklı bir konu ve eğlenceli diyordum. Zaten bu filmi henüz bulamamıştım internette, sonraya ötelemem konusunda bir sıkıntı yok o zaman ;)

  Sevgiler Sibelcim ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında süper komik bir film çıkarmış bu hikayeden ama köprüden önce son çıkışı kaçırmışlar bence.

   Sil
 4. Keyifli giden bir filmin sonradan sapıtması tatsız oluyor. Benim de yakında izlenecekler arasına aldığım bir filmdi. Neyse bulursam izlerim yine de.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana öyle geldi. İyi başlayıp sonunu vasata bağlamasını sevmedim. Ama en güzeli kendi kararını vermen tabii. Merakla bekliyorum yorum yazını

   Sil
 5. Christoph Waltz oynadığı her filmde en iyi performanslardan birini gösteriyor. Favori oyuncularımdan.

  YanıtlaSil
 6. Yazının başında konusu ilginç geldi ve bunu izleyeyim dedim. Ta ki yazının sonunu görene kadar 😉

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de öyle başlamıştım ama yine de ilk yarım saati keyifli diyebilirim kendi adıma

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates