Kötü Kadın Tonya'nın Oscar Mücadelesi | Ben, Tonya


Yönetmen:
  
  Craig Gillespie
Senaryo:
  
     Steven Rogers
Oyuncular:
   Margot Robbie, Sebastian Stan, Allison Janney, Paul Walker Hauser, Caitlin Carver

Drama, Biyografi  120 dakika , 2017

2017 yılı spor dünyasının "ilgi çekici" olaylarını öğrenmek/izlemek için güzel bir yıldı. Önce tenis dünyasının en çok konuşulan olaylarından biri "Ezeli Rekabet" (Battle of The Sexes) filminde izledik. Şimdi de rotayı buz patenine çevirdik. Bu kez sadece Amerika'yı değil tüm dünyayı sarsan bir skandalı izleme imkanı buluyoruz.

Buz pateninin başarılı isimlerinden biri olan Tonya Harding'in hırs, tutku ve acımasızlık dolu hikayesi Margot Robbie'nin oyunculuğuyla bizlerle. Robbie'nin adı şimdiden Oscar adaylığı için sıkça anılıyor dip not olarak ekleyeyim.
Tonya Harding Amerika'da "red neck" olarak anılan, kırsal bölgede büyümüş, biraz kaba saba ve tek yeteneği buz pateni olan bir genç kız. Annesi LaVona ise perdenin arkasındaki asıl isim.
Küçüklüğünden itibaren kızını sert bir disiplinle buz pateni eğitimi için zorluyor ama bir süre sonra bu çabalarının karşılığını da alıyor.


Önce yerel yarışmalarda dereceler alan Tonya giderek adını büyük kitlelere duyurmaya başlıyor. Ama Tonya Harding adını parlak harflerle her yere yazdıran o meşhur "üçlü axel" hareketi. (Havada 3,5 tur dönülerek yapılan ve buz pateninin en zor hareketi)

Sadece bu hareketi yapmak için yıllarca çalışan Tonya, olimpiyatlarda bunu yapan ilk Amerikalı patenci unvanına sahip.Zirveye çıkmaz için bir de rakip gerekir insana. Tonya'nın da hırsının kaynağı eskiden beri kendine rakip gördüğü bir diğer başarılı patenci Nancy Kerrigan.
Zaten ne kaybediyorsa bu hırsından kaybediyor Tonya. Ve filmimiz de Harding-Kerrigan arasında yaşanmış -ve hala unutulmayan- bu skandal olayı merkeze alıyor.


Her şeyden önce Margot Robbie'yi sıkı çalışması için tebrik etmek gerek. Aylarca buz pateni dersleri alan Robbie, özellikle buz üstündeki sahnelerde uzuuuun çekimler yapmak zorunda kalmış. 

Atlayış ve dönüşlerde bir dublör kullanılmış olsa da Tonya'nın hareketlerinin aynısını aktarabilmek için görsel efektlerden de yardım alınmış. En ufak bir faul yok, efektler gayet başarılı.


Girişte de yazdığım gibi Margot Robbie'nin bu sene Oscar için en büyük adaylardan biri olduğu söyleniyor eleştirmenlerce. Bence "3 Billboard Ebbing Çıkışı" filminde izlediğimiz Frances McDormand'ın yanında esamesi okunmuyor

Şahsen benim filmde izlemekten daha keyif aldığım annesi LaVona'yı canlandıran Allison Janney oldu. Huysuz, sert, disiplinli anne rolünde harikaydı - hele o gözlükleri :p "Yardımcı Oyuncu" dalında sürpriz yapabilir (mi?) - bekleyip göreceğiz.


Filme ara ara röportaj videoları ile bir belgesel havası verilmeye çalışılmış. Bu kısımları pek sevmediğimi söyleyebilirim. Bu sahnelerin filmin akıcılığını olumsuz etkilediğini düşünüyorum. Olmasaymış da olurmuş.

Bunun yanında sadece Tonya değil filmdeki diğer karakterler için- annesi LaVona, kocası Jeff, olaya karışan tombul çocuk Shawn - için oyuncu seçimi mükemmel olmuş. Çünkü kapanış jeneriğinde gerçek karakterleri görünce hangisi gerçek hangisi değil şaşırabilirsiniz :D

Herkese iyi seyirler!

12 yorum :

 1. Olayın aslından haberim olmadığı için ilk başta saf saf okudum tabi sonra hemen yan sekmeden araştırdım.^^Sonra taşlar oturdu.(bir sürü de vukuat varmış sporcular aleminde)Sporcular ama hiç centilmence dövüşmüyorlar ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle olaydan bahsetmek istemedim ki heyecanı kaçmasın. Ama spor tarihinde bilinen bir skandalmış. Ben de bu film sayesinde öğrenmiş oldum.

   Güç ve başarının olduğu her yerde bunlar kaçınılmaz sanırım. Korkutucu

   Sil
 2. bu yıl nedense benzer konulara değinmecelik söz konusu...
  oscar'a kadar izleyemesek de sayende konularından haberdar oluyoruz valla, çok şugar! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya hep benzer konular sardı etrafı
   Olsun olsun vaktimiz var daha...Oscar sonrası da gösterimde kalır bir süre zaten

   Sil
 3. Margot Robbie gerçekten çok güzel ve başarılı, sırf onun için bile izlenir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu rolde de eleştirmenler yere göğe koyamıyorlar kendisini

   Sil
 4. Bu filmi çok merakla bekliyorum. Burada gösterime girmedi maalesef. İnternete düşmesini bekliyorum. Biran evvel girer de izleyebilirim inşallah tören öncesi.

  Mutlu haftalar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı filmler tüm salonları işgal etmişken, bazılarının gösterim şansı bulamaması çok sıkıntı. Herkes aynı anda aynı filmleri izlemek zorunda mı?
   Dertler şelale

   Umarım en kısa zamanda izlersin. Çok keyifli yorumlarını okumak. Bence kesinlikle çelınc sonrası da bol bol film yazmalısın.

   Sil
 5. Margot Robbie'yi filmin fragmanında Emma Stone'a çok benzettim. Sporcudan ve skandaldan haberim yoktu. Film bahanesiyle öğrenmiş oldum :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında Emma Stone da olurmuş bak bu role. Güzel tespit olmuş.

   Sil
 6. Gözlüklerimi alıp gittim dün filme :D Sevmedim değil filmi ama bilemedim Oscarlık bir şey var mı ortada. Ama Allison Janney nefisti gerçekten; araya giren röportajları ben de biraz lüzumsuz buldum.
  Filmden önce Thelma diye bir Norveç filminin fragmanını gösterdiler, onu çok merak ettim bir de :) Güzel görünüyordu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahh Fermina hislerime ne güzel tercüman oldun! Birebir aynı şeyleri düşünüyorum ben de 🙌

   Thelma'yı izledim, oldukça değişik bir film. Psişik yetenekler insanın laneti de olabiliyormuş. Ben beğeneceğini tahmin ediyorum. Şimdiden de iyi seyirler diyorum sana

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates