En Karanlık Saat | Darkest Hour


Yönetmen:
        
  Joe Wright
Senaryo:
        
     Anthony McCarten
Oyuncular:
          
Gary Oldman, Lily James, Kristen Scott Thomas, Ben Mendelsohn, Stephen Dillane                                                                                                                                                            
Biyografi, Drama, Tarih   125 dakika , 2017

"3 Billboard Ebbing Çıkışı" filmini izleyince Frances McDormand bu sene Oscarı kapar tahmininde bulunmuştum. Bu filmi izleyince de "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünün kime gideceği ortaya çıkmış oldu: İngilizlerin başarılı ve karizmatik aktörlerinden Gary Oldman'a elbette...

Aslında bu sene yakın zamanda Christopher Nolan'ın sunumuyla izlediğimiz Dunkirk kuşatması (ya da kurtarması) pek popüler. Nolan'ın "Dunkirk" filmi olayın askeri kısmını anlatırken "En Karanlık Saat" de işin arka planını, operasyonel tarafını gözler önüne seriyor.

Bu zorlu görevin arkasında İngiliz tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Winston Churchill var.Aslında Churchill "denize düşen yılana sarılırmış" misali hükümet tarafından apar topar başbakan koltuğuna oturtuluyor desek daha doğru. Çünkü ne hükümetin ne muhalefet partisinin ne de İngiltere Kralı 5. George'un onayını almış. Sadece İngiliz ordusunun köşeye sıkıştığı böyle bir durumda biraz günah keçisi olarak seçiliyor diyebiliriz.

Filmin ilk kısmında Churchill'in bu göreve nasıl geldiği, aile hayatı ve o çok bahsedilen ilginç kişiliği işlenirken, ikinci kısımda Dunkirk kurtarmasının plan kısmını izleme imkanı buluyoruz.

Tabii savaş ya da aksiyon sahneleri çok fazla beklemeyin. Daha çok meclis ve ordu yetkilileri ile yapılan uzun toplantılar, tartışmalar, karanlık odalar ve bağırış çağırışlar izliyoruz.


Hem konusu gereği hem de 2 saati aşan süresi itibarıyla kimi zaman durağanlaştığını söyleyebilirim. Ama özellikle bu konuyla ilgili bilgi sahibiyseniz, bunu çok dert etmeyebilirsiniz. Eğer filmi kafanızda daha oturtarak izlemek isterseniz önce "Dunkirk" filmini izlemenizi tavsiye edebilirim.

Ve gelelim oyunculuklara...

Gary Oldman'ın oyunculuğu sinemasever herkes için malum ama bu rolle Oscar alması bence garanti. (Altın Küre'yi de evine götürdü) Çünkü film boyunca Oldman'ı değil birebir huysuz ihtiyar Churchill'i izledim. Sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda konuşma tonu, kendine özel kahkahası, yürüyüşü ile Oldman Churchill olmuş adeta!
Oscar jürisinin "En İyi Saç&Makyaj Tasarımı" için "Shape of Water" ve bu film arasında kalması büyük ihtimal.

Bunun dışında Churchill'in eşi Clemmie'yi canlandıran Kristen Scott Thomas - her zamanki gibi- göründüğü her sahneye ışıltı katıyor. Filmde en sevdiğim sahnelerin başında Churchill & Clemmie'nin minik sohbetleri geliyor diyebilirim.

Tam 6 dalda Oscar adaylığı bulunan film sadece Gary Oldman'ın böylesine tarihi bir karakteri canlandırma cesareti için dahi izlenir. 

Herkese şimdiden iyi seyirler!

14 yorum :

 1. Gary Oldman, soyadıyla ilgili esprilere tam uygun bir rolde :)
  Şaka bir yana gerçekten izlenmeli, teşekkür ederim paylaşım için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bundan uygun olamazdı herhalde :D
   Güzel bir oyunculuk gösterisine hazırlan derim.
   Ben teşekkür ederim, iyi seyirler

   Sil
 2. Dunkirk'ten sonra izleme fikrine kesinlikle katılıyorum, ben de öyle yapıp memnun kaldım.
  Shape of Water'ı izlemedim ama Gary Oldman'ı yeminlen tanıyamadım! :) yarından tezi yok makyaj videoları izliyorum. onda birini öğrensem dünyalar piremsesiyim! :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnanılmaz benzemiş değil mi?
   O hafif kambur duruşu, hırıltılı konuşması, kahkahası bile muhteşemmm!
   Adam aldı ödülü kesinnn

   Sil
 3. Mutlaka izleyeceğim bir film 😊

  YanıtlaSil
 4. Gary Oldman'ı çooook severim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her rolde bu kadar güzel oynanır mı?? İzleyene de yazık lütfennn ama ;)

   Sil
 5. Tesadüfi olarak Dunkirk'ten sonra izlemek gerçekten de çok iyi oldu. Çoğunlukla filmi karanlık bulsam da Gary Oldman şahaneydi. Benim de favorim şimdilik kesinlikle o. Henüz bitirmedim erkek oyuncu listesini tahminimce değişmez diye düşünüyroum ben de ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2 filmin aynı konuyu merkeze almaları bence de çok güzel oldu.

   Phantom Thread'deki Daniel Day Lewis soru işareti şu an benim için henüz izlemedim çünkü. Ama onun dışında senin gibi düşünüyorum. Benim de oyum Bay Oldman'a 🏆

   Sil
 6. Darkhest Hour filminin başından kalkamadım. Devamını yarın izleyeyim diyemedim bile. :) Filmde bir tek metro sahnesi hoşuma gitmedi. Nolan filmini Darkest Hour'dan sonra izledim. İngilizlerin sivillere ait teknelere el koyma emrini verdikten sonra yaşananları da Dunkirk filminde görme şansım oldu.
  Sıralamayı seninkinin tersine önce Darkest sonra Dunkirk diye düşündüm. Ama her iki halde de izleyenleri memnun eden filmler olmuşlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Metro sahnesi gerçek mi kurgu mu izlerken çok merak ettim. O dönemde böyle bir şey yaptıysa Bay Churchill oldukça cesurmuş derim.

   Birbirini tamamlayan filmler olduğu için benim de kafamda 2 hikaye daha iyi yerine oturdu.

   Sil
 7. Nolan Dunkirk ile insan içine çıkabilecek mi de heykel kapsın ... Hrrrrrr...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben beğenenler tarafında olduğumu belirteyim. Ama "Dunkirk"ün Oscar şansı ne olur nersen işte onu bilemem.

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates