Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri


Yönetmen:
     
  Martin McDonagh
Senaryo:
     
     Martin McDonagh
Oyuncular:
      
 Frances McDormand, Woody Harrelson, Sam Rockwell, John Hawkes, Peter Dinklage, Lucas Hedges, Zejkı Ivanek                                                                                                                               
Drama, Suç   115 dakika , 2017

Oscar adayları henüz belli olmadı ama ben kararımı verdim. Bu sene "En İyi Kadın Oyuncu" Oscar ödülü için adayım kesinlikle Frances McDormand.

Zaten kendisini Fargo'dan beri yakından takip etmekteyim. Bu filmdeki rolüyle de tıpkı Meryl Streep gibi bir efsane olma yolunca ilerliyor kanımca.Amerika'nın ortasında bir yerlerde, Ebbing adında küçük bir kasabadayız. Kasaba sakinlerinden Mildred bir hediyelik eşya dükkanında çalışan, biraz huysuz ama güçlü bir karaktere sahip bir kadın.

Çok kısa bir süre önce yaşadığı trajik bir olayın kendinde ve ailesinde bıraktığı yaraları sarmaya çalışırken, suçlu ya da suçluların bulunamamasına da kahrolmakta.Ebbing kasabasının Allah'a emanet de polis istasyonu var. Katı, önyargılı, bolca ırkçı ve biraz da düşül IQ'lü polisleriyle ünlü.

Mildred bu polislerle işin çözülemeyeceğini anlayınca, işleri biraz olsun hızlandırabilmek için bir çözüm bulur.Kasaba girişindeki dev billboardları 1 yıllığına kiralar. Ve bu billboardlara dev harflerle mesajını yazdırır.

Billboardlar görülür görülmez kasabada bir infial kopar. Ve Mildred için asıl mücadele günleri yeni başlar.Valla senaryoyu, görselliği, müzikleri her şeyi geçtim ben bu filmde gözlerimi ayırmadan sadece McDormand'ı izledim. Bu kadar doğal ve bu kadar gösterişli bir oyunculuk sergilenebilir mi diye düşündüm.

Evet Altın Küre'yi evine götürdü ama benim temennim Oscar'ı koysun cebine bu sene. Margot Robbie'nin adı pek sık geçiyor ama bakalım göreceğiz...
Filmdeki diğer isimlerde yabana atılır cinsten değil:

Polis rollerinde Woody Harrelson, Sam Rockwell ve Zejkı Ivanek yer alıyor. Kadroda ayrıca bu aralar sık sık rastladığımız Lucas Hedges, John Hawkes ve Lannisterlardan Peter Dinklage var.


İngiliz yönetmenimiz Martin McDonaugh, aynı zamanda hikayeye de imza atmış. Film öncesi Ebbing diye hayali bir kasaba kurulmuş ve McDonaugh kasabanın gerçekçi gözükmesi için hiçbir masraftan da kaçınmamış.

Aslında trajik bir hikayenin içine beklenmedik espriler sıkıştırması da kendisinin bir özelliği. Bu esprilerle son dönem Amerika'sının hassas sorunlarına da iğne batırmaya çalışmış. Mesela Mildred ile düşük IQ polis memuru Dixon'ın yaptığı bir "siyahlara yapılan işkence" mevzusu var ki gülmekten kendinizi alamıyorsunuz. İzleyince eminim ne demek istediğimi anlayacaksınız.

İsminin tuhaf olmasına takılmadan güzel oyunculuklar için izleyin bu filmi.

26 yorum :

 1. Beğenirim gibi geliyor bunu :D
  Frances McDormand'ı çok beğeniyorum, ben de Fargo'dan beri peşindeyim. O oynadıysa kötü film değildir diye seyrediyorum hep.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen. Ben de bayılıyorum kadına.
   Eğer McDormand'ı seviyorsan bence de keyifle izleyeceksin

   Sil
 2. Beğeneceğim bir filme benziyor, izleyeceğim :)

  YanıtlaSil
 3. İsmi gerçekten çok garip. Margot Robbie'nin adı Tonya rolüyle mi geçiyor. Ben de çok iyi oynamasına rağmen film fazla iyi olmadığı için Oscar şansı yok diye duydum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu duyduğuma sevindim. Çünkü çoğu yerde Margot Robbie en büyük aday falan diye okudum. "I, Tonya"yı da izledim, pek oscarlık gelmedi bana. Ama akademi bu beli de olmaz!

   Sil
 4. Fragmanı da izledim, seveceğimi düşünüyorum :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle oyunculukları seveceğini düşünüyorum ben de...
   İyi seyirler şimdiden

   Sil
 5. Heykel Panamerikan filmlerini sever :) Cüce de var daha ne :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oyunculuk dersen kesinlikle Oscarlık.
   Ama Akademi bu sağı solu belli olmaz

   Sil
 6. Dixon'ın ağzına kürekle vurmak istemeyenler anfalov pls!!1!!1!
  ahhahahh :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sinir oldum sinir!
   Neyse sonlara doğru biraz affettirdi kendini :p

   Sil
 7. Henüz filmi izleyemedim ama listemde. Malum çelıncınıza da katıldım artık Allahın emri oldu izlemek. Bugün Lady Bird'i seyrettim ve blogun sağında açtığım çelınç sayfasına küçük bir özet yazdım. Umarım dersime iyi çalışmışımdır örtmenim :) Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yıldızlı pekiyi :)))
   Süpersin! Hemen ziyarete geliyorummmm

   Sil
  2. Filmi bulamıyorum, araştırmalara devam :)

   Sil
  3. Telif haklarından dolayı kaldırmışlar.
   Ama güzel haber 3 şubat'ta vizyona giriyor.

   Sil
 8. Frances McDormand' a Olive Kitteridge dizisinde hayran kalmıştım oyunculuğuna. Muhtemelen buna da bayılacağım hissiyatındayım ben de ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de... Çünkü filmde olağanüstü oynuyor :p
   Oscar almalı diyeceğim kadar düşün yani

   Sil
 9. Bugün izledim. Çelınc ödevimde çalışkan biçimde ilerliyorum :) 3 film bitti. Kadına hayran oldum, inanılmaz oyunculuk. Ama herkes öyleydi filmdeki. Kaliteli bir film

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 👏👏👏 Süpersin!
   Aynen katılıyorum sana. Oyunculuklar müthiş

   Sil
 10. Henüz fragmanını gördüm ama dikkat çekici bir film. Beğeneceğimden eminim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de beğeneceğini düşünüyorum açıkçası.
   Ama yorum yazını paylaşırsan keyifle okuruz

   Sil
 11. Yönetmenin Brüj ve İrlandalı filmlerini izlemiştim. İrlandalı'yı tekrar izlersem detayları hatırlarım. Ama Brüj net kalmış aklımda. Üç Billboard... önceki filmlerden daha farklı bir kulvarda olmuş. Yerici esprileri bende sevdim... Bir sahnede millet birbirini boğazlayacak haldeyken hayvanat bahçesinden kovulup rehabilitasyon atlarının bakıcılığını yapmaya başlayan kızın övünmesini çok hoş buldum. Nice güzel sahneye sahip bir film. Kaçırmamalı. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Brüj filmini izlemedim ama hemen ekliyorum listeme.

   Ben de işkence gören siyahi ya da Afro-Amerikan tartışmasını çok ironik buldum. Yer yer filmdeki o gri havadan uzaklaştırmak istemiş bizi galiba yönetmen

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates