Antilop ve Flurya | Margaret Atwood

Distopik roman denilince ilk akla gelen isimlerden biri olan Margaret Atwood ile geçtiğimiz sene "The Handmaid's Tale" dizisi ile tanıştım. Aynı adlı romanından uyarlanan dizi, geleceğin -özellikle biz kadınlar için- ne kadar acımasız ve ruhsuz olabileceğini çarpıcı bir şekilde anlatıyordu.

Okuduğum ilk Atwood kitabı da işte bu dizinin romanı oldu:"Damızlık Kızın Öyküsü" Diziyi kitaba oranla daha çok sevdiğim için yeni bir Atwood kitabı bana ne hissettirir diye düşünüyordum.

İşte bu soru işaretleri ile başladım "Antilop ve Flurya"ya...

 "Değişim, gerçekleşme hızına göre her sistemde farklı etkiler gösterir. Başını bir duvara yavaşça dokundurursan hiçbir şey olmaz. Ama saatte 90 mil ızla çarparsan parçalanır."

Benim "Damızlık Kızın Öyküsü"nden daha çok sevdiğim bir kitap oldu "Antilop ve Flurya". Yine distopik bir dünyada geçiyor. Bilimin, insanlığın kendi hırsları uğruna içten içe yediği bir dünyada...

3 ana karakterimiz var: Kar Adamı, Flurya ve Antilop

Biz romanı Kar Adamı'nın gözünden okuyoruz. İnsanlığın çaresiz ve savunmasız yüzünü temsil eden karakter o.

Flurya ise kendini sadece bilime, keşfetmeye adamış bir beyin. Ama bu beyni ne için kullandığınız çok önemli. İşte romanda Flurya da insanoğlunun meraklı, acımasız ama bir o kadar da hırslı yönünü temsil ediyor.

 "Ölümsüzlük bir kavramdır. Ölümlülüğü ölüm olarak değil de öleceğini bilmek ve bundan korkarak yaşamak diye tanımlarsan 'ölümsüzlük' bu korkunun yokluğudur."

Antilop ise romanda ara ara rastladığımız ve tüm yaşanmışlıklarına rağmen hayata umutla bakan ve bilge cümleleri ile içimizi ısıtan bir karakter. Ben Antilop'u insanın vicdanı olarak yorumladım - bilmiyorum siz ne düşündünüz?


İşte bu 3 ana karakterin distopik dünyaya geçiş öyküsü "Antilop ve Flurya"da çok çarpıcı bir şekilde anlatılmış. Çoğu zaman "Olabilir mi böyle bir şey?" sorunuzun cevabını yine kendiniz veriyorsunuz "Neden olmasın?"


Benim için romanı bir parça zorlaştıran etken bol bol geri dönüşler olmasıydı. Zaten kitabın ortalarına doğru her şey kafanızda yerli yerine oturuyor. Onun öncesinde boşlukları biraz kendiniz doldurmaya çalışıyorsunuz. Hiç sıkılmayın, pes etmeyin çünkü tüm o boşluklar sayfalar ilerledikçe yap-boz gibi buluyor yerlerini.

Düşündüren, sorgulayan ve ürküten bir kitap "Antilop ve Flurya"
Ama yaşadığımız çağda izlediğimiz, tanık olduğumuz onca olayı düşününce, o uzak geleceğin aslında hiç de o kadar uzakta olmadığını daha iyi anlıyoruz.


"Antilop ve Flurya" (Oryx and Crake)
Yazar: Margaret Atwood
Çevirmen: Dost Körpe
Oğlak Yayınları, 396 sayfa

6 yorum :

 1. Atwood okunacaklar listemde. :)

  YanıtlaSil
 2. Ben de gecen hafta handmaid's tale'i okudum. Cok guzeldi cabuk bitti. Dizi konusunda biraz tembelim izlemek istiyorum ayrica. Bu kitaba da bakacagim. Bu yorumu bikere yazdim ama gondere basinca biseyler oldu insallah iki kere gondermemisimdir 😁

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dizi çok sarmıştı beni ama kitap daha ağır geldi. Diziyi şiddetle tavsiye ederim. Başlayınca akıp gidecek zaten emin ol :)

   *No problema!!

   Sil
 3. Okunacaklar listeme aldım 👍

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates