Aeden | Azra Kohen

Ve nihayet gerçeğin masalını bitirmiş bulunmaktayım.

Fi, Pi, Çi serisinin yazarı Azra Kohen'in "en iyi romanım" dediği Aeden gerçekten ilmek ilmek işlenmiş, emek dolu bir kitap. Yazar olarak başarısını önceki seride zaten yeterince gösterdiği için, sanırım "Aeden"i başka bir kitap olarak konumlandırmak istemiş Kohen. 

Okuyucuya acıtıcı bir gerçeklik sunan, kurgu bir roman. Aslında uzak bir gelecekte ama çok da yakın olan dünyaya dair, bize dair konuları bambaşka bir perspektiften anlatıyor. Kitap adını çooook uzaklardaki bir gezegenden alıyor. Burada, bizden düşünce ve varoluş anlamında çok daha ileri bir topluluk yaşıyor. Kendilerine "insan" diyorlar ama insani özellikleri bizden farklı. İletişim, kavrama, öngörü ya da ne derseniz deyin başka bir anlayış seviyesindeler. 

 "Hayat kınadığımız, anlamakta zorlandığımız her şeyi bize yaşatmak için mükemmellikle dizayn edilmiştir."
Ve ana karakterlerimiz Sonje ve Numi

Kendilerini gezegenlerinden çok uzağa taşıyacak kaderin varlığından habersiz yaşıyorlar Aeden'de. Bu gezegen onları şaşırtacak, incitecek ama onlara var olma nedenlerini verecek bir gezegen: Dünya

Kohen tüm roman boyunca, aslında içinde yaşadığımız gerçekliklere öyle güzel ayna tutmuş ki, alıştığımız pek çok şeyin aslında ne kadar ilkel olduğunu anlıyoruz. 

Bahsettiği her konuyla ilgili örnekler vermiş, sıkıcı olmamak adına kitabi bilgiyi de dipnotlara saklamış. Bu kitabı farklı kılan da işte bu. Hikayenin içine bilginin böyle güzel yedirilmesi okuyucu için de çok faydalı.

 "Tanrı varoluşun tamamıydı, basit hayat denklemlerinin zırt pırt karşısına konulamayacak kadar büyük bir rakamdı, değerdi çünkü var olan, var olmuş, var olacak her şeydi."
Hikayenin başlarında, Aeden'deki ortamı açıkçası "Avatar" filmine ben de çok benzettim. Hatta karakterleri hayalimde buna göre kurguladım. Bu konuda bir esinlenme olduğunu düşünüyorum ama kesinlikle rahatsız edici değil.

İlk 150 sayfa, devamına göre biraz daha emek istiyor. Ama özellikle hikayenin Dünya gezegenindeki kısmı resmen aktı gitti. Kimi zaman içimi de acıttı diyebilirim. Size de tavsiyem ilk sayfalar ilerlemiyorsa sabredin, bir süre sonra akacaksınız.

Azra Kohen,  kendisinin de söylediği gibi Aeden'i edebi bir eserden ziyade bilgilendirici bir kitap olarak konumlandırmış. Ve bence başarılı olmuş. Okurken o gözle yorumlamanız çok daha iyi olacaktır diye düşünmekteyim naçizane.

Sonuç olarak ben "Aeden"i kuvvetli bir hayal gücüyle süslenmiş ufuk açıcı bir kitap olarak tanımlarım. Ve Kohen'in yeni kitaplarını da sabırsızlıkla beklemekteyim.


"Aeden" 
Yazar: "Akilah" Azra Kohen
Destek Yayınları, 616 sayfa

22 yorum :

 1. Aeden'i okumaya başladıktan bir süre sonra taşındık. Taşındık, yerleştik ben kitabı bulamıyorum. Aslında başlarda bulmayı da çok istememiştim sanki:) Çünkü başlar biraz sıkıcı. Herhalde 70. sayfada falandım. Ama son günlerde o kadar çok şey duyuyorum ki kitap hakkında tekrar alacağım galiba. Teşekkürler yorum için ve Azra Kohen'in kitapları için bende aynı şeyleri düşünüyorum. Youtube videolarını izliyorum bir kaç gündür ve çok eleştirilmesine rağmen ben kitaplarını da kendisini de seviyorum. Üreten insanlar her zaman eleştirilir zaten ve maalesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğeni çok öznel bir şey. Mutlaka beğenenler de beğenmeyenler de olacaktır. Önemli olan bunu uygun bir dille yapmak herhalde.

   70. sayfada bıraktıysan ha gayret. Dünyaya geldiklerinde çok daha akıcı olacak hikaye. Ama yorumlarını merak ediyorum. Sevgiler

   Sil
 2. Çok güzel bi tanıtım olmuş. Ben de kitabı aldım ama henüz okumaya başlamamıştım. Merak uyandırdınız. Emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.
   Umarım "iyi ki okudum" dediğiniz bir kitap olur

   Sil
 3. Kitap çok ilginç geldi . Siz de ne güzel anlatmışsınız :) Okunacaklar listeme not ediyorum. Sevgiler . 💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten ilginç bir kitap. Fi serisinden sonra 180 derece farklı bir kitapla karşılaşmak şaşırtıcıydı.

   Teşekkür ederim. Keyifli okumalar şimdiden

   Sil
 4. bizim büyük challenge'ımız madde 9 bu... (zorla çelınca sokmaya çalışıyor!) :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oooo bu kitabı mı okuacaksınız doğru mu anladım?
   Ee süper, yorumlarınızı alırım bi fırt o zaman :p

   Sil
 5. Fi serisine hiç ilgi duymadım ama bunu okuyabilirim ilgimi çekti..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farklı konular olduğu için bunu beğenebilirsin.
   Özellikle fantastik konulara ilgi duyuyorsan...

   Sil
 6. Bu kitabı bana da yeğenin hediye etti, ama 25. sıraya koydum... Fakat "esinlenme" olacağına dair cümleleri okurken 25. sıraya aldığıma sevindim. Umarım orijinal bir içeriğe sahiptir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 25. sıra mı? Maşallah diyeyim o zaman, bir kitap kurduyla karşı karşıyayız o zaman!

   Ben ilk başlarda biraz Avatar tadı aldım. Belki de bildiğimiz güzel örneklerden biri olduğunu için o filme benzettim bilemedim.
   Bakalım sen nasıl bulacaksın?

   Sil
 7. Konusu çok hoşuma gitti Transilvanya yoldaşım! Yorumun kitaba karşı olan merakımın daha da artmasına neden oldu. :) Emeğine sağlık! ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okursan yorumlarını merakla bekliyorum yoldaş
   Transilvanya'dan kocaman sevgilerle (Yarasaların da selamı var :p)

   Sil
 8. Okumaya yeni başladım bende 😀

  YanıtlaSil
 9. Yazarın Fi-Çi-Pi serisini okumak istiyorum. O seriden sonra, yazarın üslubunu seversem, Aeden'i de okuyabilirim.

  YanıtlaSil
 10. Asıl mesele ilk 150 sayfayı okuyabilmekte. Bunu başaran istese de kitabı bırakamayacaktır zaten. Sizce de herkes okumalı değil mi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet - ki ben de ilk sayfaları okurken biraz ara verdim. Ne zaman ki konu ilerlediği elimden bırakamadım :)

   Sil
 11. Azra Kohen'in videolarını izleyip, röportajlarını okuduktan sonra FİÇİPİ üçlemesini okuyup, dizisini izledim. Azra Kohen kitlesel bilince, üretime, bilinçlü tüketmeye, doğaya, canlılara ve birey olmakla ilgili kaygıları var. Aeden'i okurken sarsılacağımı biliyorum. Tanıtım için teşekkürler.

  Kohen hakkında yazımı keşfetmeniz için siteme beklerim.
  https://forestofnoreturn.blogspot.com/search/label/azra%20kohen

  YanıtlaSil
 12. Teşekkür ederim yorumunuz için.
  Ben de Kohen'in birşeyler şeyler anlatmak derdinde olan bir yazar olduğunu düşünüyorum. Konuya girmem biraz zaman aldı ama sonrası aktı gitti.

  Tabii, ziyarete geleceğim. Sevgiler

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates