Revival | Eminem

Rap müzikle pek aram yoktur. Tek istisnası ise sanırım Eminem. Yaptığı müziği daha melodik, daha yumuşak bulmamla alakalı olabilir bilmiyorum. Hiçbir albümünü baştan sona dinlemesem de en 4-5 şarkısının adını hemen söyleyebilirim.  Yeni albümü "Revival" da bol eleştiri ve tartışmayla piyasaya çıkınca dinlemek farz oldu. 

Eminem Twitter'daki hayranlarına bakılırsa büyük hayal kırıklığı yaşatmış. Eleştirmenlerin pek çoğu da bu albümü provokatif ama müzikal anlamda vasat bulmuşlar. 

Diğer albümleriyle bir kıyaslama yapamayacağım, bu işi Eminem hayranlarına bırakmak en güzeli. Ama genel olarak albümü nasıl buldum, hangi parçaları sevdim bakalım mı?

Her şeyden önce bizi politik bir albümün beklediğini albüm kapağından bile anlayabiliyoruz. Ciddi bir Trump karşıtı olan beyaz çocuk, 19 şarkılık bu albümle resmen bir güzelleme (!) yapmış kendisine. Zaten "Trump zamanında yükselen tek şey ırkçılık" sözlerini hatırlıyoruz. "Untouchables", "Like Home" gibi parçalarda Trump'a olan sevgisini fazlasıyla paylaşmış bizimle.

"Black boy, black boy, we ain't gonna lie to you
Black boy, black boy, we don't like the sight of you"

Bu albümde kendi öz eleştirisini de fazlasıyla yapmış. 2007'de fazla doz yüzünden ölümle burun buruna gelmesini anlattığı "Arose", olaylı ayrıldığı eski eşi Kim'den özür niteliğinde "Bad Husband " ve kızına ithaf ettiği "Castle" albümün en kişisel parçaları.

Bir de bolca ortak çalışma var. Pink'ten Beyonce'ye kadar - ki Beyonce ile olan "Walk On Water'ı duymayanınız yoktur. Bunun dışında Ed Sheeran (evet yanlış okumadınız!), X Ambassadors, Skylar Grey gibi pek çok isimle çalışmış Eminem.


"This is where terrorism and heroism meets, square off in the streets
This chump barely even sleeps

All he does is watch Fox News like a parrot and repeats

While he looks like a canary with a beak"


Her albümü dinleyince mutlaka bazı şarkıları daha çok seversiniz ya işte benim için bu parçalar "Untouchables" (yaşı tutanlar hatırlar, bana Run DMC'yi ritimlerini hatırlattı), "Bad Husband" "I Love Rock'n Roll" melodisiyle "Remind Me" ve "Arose" oldu.

Ama favorim kesinlikle Boogie Nights filminden "Feel The Night" sample'ının kullanıldığı "Heat" oldu.

      

12 yorum :

 1. Albümü gerçekten merak ediyorum. Fakat ünlülerin Trump üstünden şarkı/film devşirmesi bana samimiyetsiz geliyor nedense. Hani sanki ortada bir gömü varmış, herkes çapalıyor, hazine arıyormuşçasına. Bu kadar duyarlı idiyseler, vaktinde Obama dronelarla Afganistan semalarında gezerken neden konuşulmadı (Anohni konuştu not düşüyorum) ? Selamlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım Trump'ın en temel sorununun -ırkçılığın- temelinde ulusal bir mesela olması yüzünden. Kendi ülkelerini ilgilendiren konularda insanların doğal olarak çok daha duyarlı oluyorlar.

   Yine de Eminem'im bu tavrını cesur buluyorum.

   Sil
 2. ITunes'da ilk sırada, zirveyi bırakmıyor :)

  YanıtlaSil
 3. Eğer albüm Trump'ı destekleseydi belkide eleştirmenlerin ve diğer insanların bakış acısı farklı olabilirdi. Eminem bir rapçi ve yanlış olanı insanlara göstermesi mecburidir ve Rap'te tabi ki de siyaset olucak çünkü rap bir baş kaldırıştır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet rap müziğin doğasında var başkaldırı.
   Daha çok müzikal anlamda yetersiz bulunmuş ama eleştirenler arasında karşıt fikirli olanlar da vardır mutlaka

   Sil
 4. Eminem'i çok severim ben albümü henüz dinlemedim ama işbirliği yaptığı şarkıcılar için bile değer dinlemeye bence..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beyonce düeti koptu gidiyor zaten.
   Bakalım albümü nasıl bulacaksın...

   Sevgiler

   Sil
 5. Eminem'i lise yıllarımda çok dinlerdim. Uzun zamandır dinlemiyorum. Özellikle düetleri ilgimi çekti, onlara bakacağım.

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates