Hostages


Yönetmen:
  
  Rezo Gigineishvili
Senaryo:
  
     Lasha Bugadze, Rezo Gigineishvili
Oyuncular:
    Irakli Kvirikadze, Tinatin Dalakishvili, Darejan Kharshiladze, Giga Datiashvili

Drama, Suç  103 dakika  

Yıl 1983. Yer eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin bir parçası Gürcistan.

Komünizm etkileri her yerde. Yolda nasıl yürüyeceğinizden, hangi saatte denize girebileceğinize kadar her şey kurallara bağlanmış. Bir Beatles albümüne (o zamanlar plak tabii) ulaşabilmek için bile bir nevi yeraltı operasyonu sürdürmeniz, tedarikçilere ulaşmanız gerekiyor. Çünkü rejimin güvenliğini tehlikeye düşürebilecek her şey bir tehdit ve yasak!


İşte böyle bir ortamda Gürcistan'ın kalbur üstü ailelerinin çocuklarından oluşan eğlenceli bir grupla tanışıyor. Grubun muhabbet kuşları Nika ve Ana'nın düğün törenleri planlanıyor elbirliği ile. Düğün sonrası istikamet ise Tiblis üzerinden Gürcistan'ın sayfiye kenti Batum...

Sizi romantik bir düğün hikayesi bekliyor diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bu düğün sadece bir ekran koruyucu.

Gençlerin asıl amacı Batum'a gitme bahanesiyle uçağı Türkiye'ye yönlendirmek ve oradan da Avrupa!ya geçmek. Çünkü bu gençler bir yudum özgürlük için her şeyi göze almaya hazır!


1983 yılında yaşanmış gerçek bir hikayeden yola çıkan "Hostages" Gürcü sinemasını da dünyaya tanıtan filmlerden biri. İlk yarım saati biraz sabır isten film özellikle son 45 dakikasında etkileyici bir hikaye anlatıyor bize. Gençlerin göze aldıkları, tün bunlardan haberi olmayan aileleri ve anne-babaların yüzleşmek zorunda kaldıkları tarifsiz acı.


Oyunculukları çok başarı bulduğum "Hostages"ın sevmediğim tek yanı film değil de daha çok belgesel tadında olmasıydı. Yönetmen gerçeklere tanıklık etmemiz için sanırım işin içine pek duygu katmak istememiş. Öyle ki inanılmaz vurucu olabilecek uçak sahneleri ya da mahkeme sonrası yaşananlar mümkün olduğunca nötr şekilde yansıtılmaya çalışılmış.

Özgürlük için nelerden vazgeçilebildiğini "tutsak" (hostage) kelimesine bambaşka bir anlam yükleyerek bize yeniden hatırlatıyor "Hostages". Varlığı değil de (özgürlüğün) yokluğunda neler olabileceğini hatırlamak için güzel bir tercih.

11 yorum :

 1. Hiç Gürcistan filmi izlemedim bu ilk olur o zaman:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu filmle tanışmış oldum.
   Bu sene dünya sinemasını daha fazla keşfetmeye kararlıyım.

   Sil
 2. Ben de Amerikan sinemasına sıkışıp kalmışım. Özellikle son dönemde İspanyol sineması ilgimi çekiyor. Birkaç film önerisi aldım, onlardan başlayıp farklı ülkelerin farklı türlerdeki filmlerini izlemek istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İspanyol korku-gerilim filmlerini başarılı buluyorum. İran sinemasına hayranım. Yavaş yavaş Kore filmlerini keşfediyorum ama dediğin gibi ne kadar farklı ülkelerden film izlerken o kadar iyi biz sinemaseverler için.

   Bu konuda tavsiyelerini özellikle bekliyorum. Sevgiler

   Sil
 3. Ben alırım.Özgür olmadıktan sonra sadece nefes almak özgürlükse duvardaki çivi bile senden mutludur.Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 4. Yarı Gürcü olarak dehşet merak ettim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman kesin izlemen lazım.
   Yaşanmış bir olay çünkü

   Sil
 5. Bu filmi duymamışım :o Listeme ekledim çok ilgimi çekti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin gibi bir sinema delisi mutlaka izlemeli!Bakalım yorumların ne olacak.

   Sevgiler

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates