Ezeli Rekabet | Battle of The Sexes


Yönetmen:
  
  Jonathan Dayton, Valerie Faris
Senaryo:
  
     Simon Beaufoy
Oyuncular:
   Emma Stone, Steve Carell, Andrea Riseborough, Bill Pullman, Alan Cumming, Elisabeth Shue

Biyografi, Komedi, Drama  120 dakika  

2017'de "Gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır" cümlesini çok sık gördük filmlerin açılış jeneriklerinde. "Ezeli Rekabet" de spor dünyasının unutulmaz olaylarından birini beyaz perdeye yansıtıyor. Üstelik üzerinden 44 yıl geçmesine rağmen, merakla izleyeceğiniz türden bir hikaye!

70'li yıllarda spor özellikle tenis dünyasında Billie Jean adı bir efsane. Tam 6 kez Wimbledon turnuvasını kazanan sporcu, sayısız Grand Slam turnuvasından da şampiyon olarak ayrılmış. Tüm bu başarılarına rağmen bir tek şeyi yenemiyor: Kadın - erkek eşitsizliği

Kadın sporculara erkeklerden daha az para ödülü verildiğini görünce diğer kadın tenisçilerle birlikte turnuvayı boykot etmeye karar veriyorlar. 
O sırada eski şampiyon tenisçi ve durdurulamaz kumarbaz Bobby Rigg'in aklına güzel bir fikir geliyor! "Amaç ilgi uyandırmak ve para kazanmaksa neden kadın-erkek karşı karşıya gelmesin?" Ve sonrasında 20 Eylül 1973 tarihinde gerçekleşen ve tüm dünyada 90 milyon kişinin canlı izlediği bir maça kadar uzanan ilginç bir hikaye izlemeye başlarız.

Billie Jean'in spor kariyerinin yanında kuaförü Marilyn ile olan ilişkisini de (her ne kadar cinsel yönelimlerini gizlese de) arka planda veren film, hiç sıkılmadan izlenecek 2 saatlik bir hikaye sunuyor bizlere. 

Yönetmen koltuğunda "Küçük Gün Işığım" (Little Miss Sunshine) filminden hatırladığımız Jonathan Dayton ve Valeri Faris'in oturduğu filmde, Steve Carrell "Bobby" rolünde harikalar yaratırken, Emma Stone'u da başarılı tenisçi "Billie Jean" rolünde izliyoruz. Diğer rollerde Andrea Riseborough, Bill Pullman, Elizabeth Shue ve "TheGood Wife" dizisinden tanıdık bir isim - Alan Cumming yer alıyor.

Tenisle uzaktan yakından alakanız olmasa bile keyifle izleyeceğiniz, 2 Altın Küre adaylığı olan bir film "Ezeli Rekabet". Filmin sonunda gerçek Bobby Riggs ve Steve Carell benzerliği sizin de gözünüzden kaçmayacak!

8 yorum :

 1. Tam benlik bir filmmiş, kadın hakları için çabalaması açısından. Hemen izleyip blogumda paylaşayım. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Ben de pek beğenmiştim filmi, Filmekimi zamanı izleyip yazamadım. En çok da Emma Stone'un oyunculuğu etkiledi. Filmi izleken Bobby!'ye sinirlenmemek mümkün değil ama :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sinir oldum. Zaten girdiği tişört gayet yansıtıyordu kendisini
   Yazını merakla bekliyorum

   Sil
 3. Kadro ve konu çok ilgimi çekti. Mutlaka izleyeceğim.

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates