Bay Tanrı | Alan Lightman

Kitabımız işte bu cümlelerle açılıyor:

"Hatırladığım kadarıyla evreni yaratmaya karar verdiğimde şekerlememden yeni uyanmıştım."

Buradan da anlayacağınız üzere karşımızda dünyanın hikayesini eğlenceli bir kurgu ile anlatmaya çalışan bir kitap var. Adı sizi aldatmasın; asla din üzerine bir kitap değil, aslında bilimsel gerçeklikleri masalla yoğurmuş bir kitap "Bay Tanrı"

Yazarın hayal gücüyle "Acaba Tanrı Dünya'yı yaratmaya nasıl karar vermiş olabilir?" sorusunun cevabını okuyoruz. Kimi yerler çok eğlenceli kimi yerlerse özellikle madde oluşumu, protonlar, evrimsel gelişim vs. gibi konuları merak edenler için maden sayılır. Çünkü her bir konu, bu konulara ilgisi olmayan kişiler için mümkün olduğunca basit dille anlatılmaya çalışılmış. 

Koskoca sonsuz boşlukta teyzesi Penelope ve eniştesi Deva ile yaşayan Bay Tanrı bir gün bu sonsuzluğa biraz hareket katmak ister ve ortaya farklı farklı gezegenler, yıldızlar çıkar. Kimisi dağılır, kimisi büzülür, kimisi de patlar. Ama 1 tanesi yaşamaya devam eder.

İşte bu minik gezegen zaman geçtikçe kendi kendini yenilemeye, oluşturmaya başlar. Madde oluşur, zaman oluşur, ilk canlılar ve en son bilinç çıkar ortaya. Her bir konunun ayrı bölümler olarak işlenmesi (uzay, madde, boşluk vs. gibi) konunun daha algılanabilir olması için gayet yerinde olmuş.

Benim ilgimi çeken kısım ise bilinçle kader örgüsünün anlatıldığı bölüm oldu. İnsanın seçimlerini kendi bilinci ile yaptığı, bunun kaderin  içinde insanoğluna sunulan bir seçim özgürlüğü olduğu ve bu nedenle sonuçlardan bir tek kendisinin sorumlu olduğu gibi... 

Benzer ya da karşıt düşünebilirsiniz ama yazar Alan Lightman'ın bu konudaki fikirlerini paylaşma şeklini ben sevdim. Şeytan olarak tasvir edilen Belhor figürü ile sohbetleri de ilginçti açıkçası.

Bu kendisinin okuduğum ilk kitabı ama diğer kitaplarının da en az bunun kadar ilginç olduğu söyleniyor. (Einstein'in Düşleri, Yıldızların Zamanı) Özellikle bu konulara ilgi duyuyorsanız okumanızı tavsiye ederim "Bay Tanrı"yı. 
Ancak din üzerine yazılmış bir kitap değil, eğlenceli bir kurgu okuyacağınızı bilerek...


"Bay Tanrı" 
(Mr.G: A Novel About The Creation)
Yazar: Alan Lightman
Çevirmen: Algan Sezgintüredi
Aylak Kitap, 192 sayfa

8 yorum :

 1. Bu tür kitaplar iyidir. Zaten kitap adlarının bu şekilde seçilmesinni diğer bir amacı da çok satmak için... Çok okunmak değil :) Mr. G çok eski bir kitap da değil ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adının ilgi çektiği kesin.
   Sırf içeriği merak ettiği için alanlar vardır muhtemelen

   Sil
 2. duymamıştım neşeliymiş :)

  YanıtlaSil
 3. Kitabın adı biraz irite edici ama bilimin eğlenceli anlatımı güzelmiş..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında asıl adı biraz daha farklı ama Türkçe versiyonu için bu seçilmiş.
   İyi pazarlama stratejisi

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. Farklı bir bakış açısı sunan bir kitap. Bilgi ve kurgu güzel harmanlanmış

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates