Ağustosta Sis | Nebel Im August

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin "ari ırk" yaratma projeleri üzerine acımasızca öldürdükleri milyonlarca insan. Kimi gaz odalarında, kimi vahşi deneylerde kimi ise bakılmak için yatırıldıkları hastanelerde...

Yönetmen:    Kai Wessel
Senaryo:     Robert Domes(kitap), Holger Karsten Schmidt
Oynayanlar:   Ivo Pietzcker, Sebastian Koch, Thomas Schuber

Drama/Savaş   121 dakika, 2016   Almanya

İşte "Ağustosta Sis" fiziksel ve zihinsel engelli çocukların kaldıkları bir hastanede yaşanan akıl almaz olayları anlatıyor.


Ernst Lossa bu hastanede kalan çocuklardan biri. Ama kalma sebebi hasta olması değil, herhangi bir ikametgah adresi olmaması. O zamanlar Alman hükümeti ikametgah adresi gösteremeyen ailelerin çocuklarını kendi kontrollerine alıyorlarmış.

Babası ile Amerika'ya gitme hayalleri kuran Ernst, bekleme süresinde hastane işlerine de yardımcı olmakta.O sırada kendine yeni arkadaşlar da edinen küçük çocuk, bir süre sonra bazı şeylerin ters gittiğini fark etmeye başlar.Savaşın gölgesinde Hitler önderliğinde yürütülen çok büyük bir soykırım. Yok etme duygusu öylesine güçlü ki yönetim tarafından kendi ırksal düşüncelerine uymayan herkesi, kadın, yaşlı hatta çocukları da kapsıyor. 

Bu çocuklar ailelerinden toplanarak çeşitli hastanelere yerleştirilmiş ve adına T4 denilen bir programa dahil edilmişler.

Bu programla her gün seçilen belli sayıdaki çocuk&gençler ya zehirli iğnelerle, ya gaz odalarında ya da beslenme oranı çok düşük bir yemek sistemi ile yok edilmişler. Hatta zehirli iğnelerle yapılan katliama da "ötanazi programı" demişler. 

Bu şekilde tam 200 bin çocuk ve genç öldürülmüş. Bu programa katılan doktor, hemşire vs. özel olarak Hitler'in imzaladığı bir belge ile cezadan muaf tutulmuşlar.


Yazması bile bu kadar zorken emin olun izlemesi çok daha zor bir film "Ağustosta Sis". Yönetmenliğini Kai Wessel'in yaptığı film Robert Domes'in aynı adı taşıyan kitabından uyarlanmış.

Özellikle çocuk oyuncular Ivo Pietzcker, Jule Hermann başarılı bir iş çıkartmışlar. Filme dair tek eleştirim biraz fazla uzun olan süresi. Biraz daha kısa olsa daha akıcı olabilirmiş diye düşünüyorum.
18 yorum :

 1. Belli tarihi gerçeklerden temel alınmış filmler zaten çok daha etkili oluyor

  YanıtlaSil
 2. Hemen hemen 3 saat sürmesi korkutucu..ama yine de iki seferde izlenebilir ben merak ettim bu filmi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben eksik yazmışım - hemen düzeltiyorum.
   2 saat sürüyor ama bence biraz daha kısa olabilirdi. Zaman zaman durağanlaştırıyor hikayeyi diye düşünüyorum. Bakalım sen ne düşüneceksin?

   Sil
 3. Yakın zamanda izlediğim film, sonu böyle olmamalıydı diyorum. Mutlaka izlenmeli.
  Sevgiler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hele sonda çocuğun fotoğrafını görünce çok kötü oldum. Ben de kızın anlattığı hikayeye inanmak istedim :(

   Sil
 4. Benim yüreğim dayanmaz bunu izlemeye 😢😢 off okurken bile kötü oldum:(

  YanıtlaSil
 5. Filmi duymamıştım. İzleme listeme aldım hemen.
  Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 6. Allah hepsini bildiği gibi yapsın yapılır mı bu yavrucaklara bu kadar eziyet ya o kadar kızıyorum ki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neler yaşanmış insanın aklı almıyor gerçekten

   Sil
 7. Acımasızca uygulanan Yahudi Soykırımı'nı ele alan bir film daha... Böylesine filmler güzel ve anlamlı oluyor. Bu filmi aklımın bir köşesine not ediyorum, yakın zamanda izleyeceğim. 2 saat aslında uzun bir zaman değil. Yine Yahudi Soykırımı'nı muhteşem bir şekilde ele alan Schindler'in Listesi 3 saat 15 dakikaydı ve bana göre dopdoluydu. İzlemediysen bir göz at derim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmi izlerken benim de aklıma o film geldi.
   Kimbilir daha ne gerçekler açığa çıkacak zamanla!

   Sil
 8. EN son o döneme ait çizgili pijamalı çocuk'u izlemiştim ve inanılmaz etkilenmiştim. Çocuklar söz konusu olduğunda daha bir hassas oluyoruz...
  Etkileyici bir film olsa gerek bu film de... Ama bir süre daha uzak kalmaya kararlıyım bu dönem filmlerine, geceleri uyuyamıyorum yoksa :/
  Ama dayanamadım yine de not ettim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pijamalı Çocuk çok daha etkiyici bir filmdi bence. Ahhh o minicik bedenler neler yaşamak zorunda kalmışlar. İzlememek istememekte aslında haklısın, insan çok etkileniyor.

   Sil
 9. ben bu konuya ilginç bir şekilde ilgi duyuyorum.buna rastlamam iyi oldu.İnsanlığın ideolojiler uğruna nasıl akıla mantığa sığmaz şeyler yapabildiğini görmek ürkütücü...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de senin gibiyim. İkinci Dünya Savaşı yıllarına dair filmleri özellikle izlemek istiyorum. Tarihi gerçekleri öğrenmenin bir yolu filmler

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates