Kadın Affetmez | The Beguiled

Afişinden bile dönem filmlerinin o büyülü havasını alabileceğimiz "The Beguiled" Amerikan İç Savaşı'nı fonda kullanarak, biz izleyenlere, asıl meselesi olan kadın-erkek ilişkilerinin o tehlikeli sınırına götüren bir film sunuyor.


Yönetmen:
                     
  Sofia Coppola
Senaryo:
                     
     Thomas Cullinan (kitap), Albert Maltz, Irene Kamp, Sofia Coppola
Oyuncular:
                      Nicole Kidman, Colin Farrell, Kirsten Dunst, Elle Fanning, 

Drama, Savaş, Gerilim           93  dakika 

Kuzey - Güney savaşının iyice kızıştığı günler 1860'lı yıllar... Amerika'nın Virginia eyaletinde "leydi okulu" diyebileceğimiz bir ev. Erkek sineğin bile giremediği bu evde, genç kızlar sofra adabından görgü kurallarına zamanın geçerli bilgilerini öğrenmektedirler. Burayı yöneten Miss Martha, kurallara oldukça bağlı, disiplinli bir kadındır. 

Öğrencilerden biri, bir gün ormanda mantar toplarken yaralı bir askere rastlar ve onu yaşadığı eve getirir. Östrojen dolu bir eve yıllar sonra giren ilk erkek olmak kolay değil elbette. 

Herkese mavi boncuk dağıtan McBurrey, kendini bir süre sonra hiç beklemediği bir durumda bulacaktır.

"The Virgin Suicides", "Lost In Translation" ve "Marie Antoinette" filmleri ile tanıdığımız Sofia Coppola özellikle dönem filmlerinin etkileyiciliği vermeyi başarmış. Işık yansımaları, doğanın o yumuşak renkleri ve kadınların uçuş uçuş elbiseleri çok hoş bir görsellik yaratmış.

Ama gel gelelim filmin genelinde aynı başarı sağlanamamış maalesef. Bana bu yorumu yaptıran ise filmin ilk versiyonu... 

1971 yapımı, yönetmenliğini Don Siegel'ın yaptığı ve Clint Eastwood & Geraldine Page'in oynadığı "The Beguiled" bu filmden çok daha etkileyici ve derin bir film olmuş. Bu versiyonun daha "kadın" bakışlı olmasını istemiş yönetmen Coppola ama satır aralarını pek dolduramamış.

Özellikle filmin ikinci bölümünde, karakterleri motive eden kaynağın ne olduğu, neden bu hareketleri yaptıkları çok da inandırıcı bir şekilde yansıtılamamış. McBurrey karakterinin daha fazla açıklayıcı olması gerekirdi mesela. Bu nedenle de film, izleyicinin sorularını ilki kadar kolay cevaplayamamış. 

IMDB puanı 6.7 olan "The Beguiled" dram türünü ama özellikle dönem filmlerini seven izleyicileri bekliyor.


İyi seyirler!


5 yorum :

 1. İzlemek lazım ilgimi çekti notumu alıyorum sağol.
  İyi akşamlar,

  YanıtlaSil
 2. Nicole Kidman'ın ne kadar çok filmi var. Epeyi çalışkan bir aktris. Ben de birkaç gün önce yine onun oynadığı Soğuk Dağ'ı seyrettim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hatta araya da "Big Little Lies" gibi güzel diziler de sıkıştırıyor

   Sil
 3. The Beguiled filmini deyim yerindeyse körlemesine izledim. Filmin ilk dakikalarını izlerken yoksa karşımdaki bir korku filmi mi diye şüpheye düştüm. Sonrasında normale dönünce sevindim. Colin Farrell rahat dursaydı normallik devam edecekti ama durmadı işte!
  Kızları savaş ortamında öyle neredeyse beyazlar içinde cicili bicili görmek garibime gitti...
  Filmi severek izledim. Clint Eastwood'lu ilk çevrimini de yorumundan sonra çok merak ettim. Onu da izleyeceğim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Colin fena dağıttı ortalığı!

   Açıkçası ben ilk filmi daha çok beğenebileceğini düşünüyorum. Çok daha gizemli bir havası ve oldukça cesur bir anlatımı var. Yorumlarını merakla bekliyorum şimdiden.

   İyi seyirler!

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates