Bir Lady Gaga Belgeseli | Five Foot Two

Lady Gaga'nın hayatının hiç bilmediğimiz bir kesitini bize gösteren "Five Foot Two" Netflix sayesinde öncelikle gaga-severlerin sonrasında da biz müzikseverlerin beğenisine sunuldu. "Five Foot Two" (yani 157 cm) filmde çalan bir şarkının adı olsa da, Gaga'nın boyuna da atıfta bulunulmuş. 


Peki ne izliyoruz bu belgesel boyunca? Öncelikle geçen sen çıkan "Joanne" albümünün yapım aşamalarını, stüdyo zamanlarını bunun yanında Gaga'nın ailevi ilişkileri, ilham kaynakları ve hiç bilmediğimiz kişisel mücadelelerini... 

Özellikle sanatçıyı daha yakından tanımak isteyenler için keyifli geçecek bir 100 dakika diyebilirim.


"Joanne" Gaga için oldukça kişisel bir albüm. Her şarkının otobiyografik etkiler taşıdığını söylüyor şarkıcı. Zaten albüm de adını, çok genç yaşta ölen halası "Joanne"den alıyor.

Belgeselin ilk bölümlerinde yeşillikler içinde albüm stüdyosunda bol bol kayıt yaparken izliyoruz Gaga'yı. (Bu kadar güzel piyano çaldığını bilmiyordum) Ve sonrasında "Joanne" şarkısını babasına ve büyükannesine dinlettiği dakikalar son derece duygusal. Bu şarkı muhtemeler sizin için de ayrı bir anlam kazanacak bu sahnelerden sonra.


Belgesel boyunca sürekli izlediğimiz bir şey de Gaga'nın bitmek tükenmek bilmeyen ağrıları. 

Yıllardır fibromiyalji hastası olan şarkıcı bunun için yanında sürekli masörlerini taşıyormuş. Hatta bir sahnede "Benim imkanım var, masaj terapileriyle rahatlıyorum. Bu imkanları olmayanlar nasıl dayanıyorlar bu acıya? " falan diyor. 


Madonna'ya ufak dokundurmalar, American Horror Story çekimlerinden bölümler ve gittiği her yerde peşinden koşan hayran ve paparazzileri de izlediğimiz belgeselin bence en etkileyici kısmı Lady Gaga'nın sahne alacağı dünyaca ünlü "Süper Bowl" provaları... 

Belgeselde bu performansı izleyemiyoruz ama Youtube vs.'den rahatlıkla bulup izleyebilirsiniz.


Pek takip ettiğim ve dinlediğim bir isim olmasa da Lady Gaga'nın hayatına kısa bir süre için de konuk olmak keyifliydi. 100 dakika sonunda aklımda kalansa hala kendini kanıtlamaya çalışan ve kalabalıklar içinde olsa dahi sürekli "çok yalnız" hissettiğini tekrarlayan minicik bir kadın oldu.


Gaga hayranları kaçırmasın!


2 yorum :

 1. Uuu, biyografik hikayeleri severim! ^_^ Listeye ekliyorum, öneri için çok teşekkürler! ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gaga-seversen keyifle izleyeceksin.
   Ne demek, sevgileeerr

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates