Aronofsky'den Tartışmalara Yol Açan Bir Film: Mother!


Yönetmen:
  
  Darren Aronofsky
Senaryo:
  
     Darren Aronofsky
Oyuncular:
   Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Michelle Pfeiffer, Ed Harris

Drama, Gizem  121 dakika, 2017  

Sinemayla biraz olsun ilgileniyorsanız "Pi", "Siyah Kuğu"(Black Swan) ya da "Bir Rüya İçin Ağıt"(Requem For A Dream) filmlerini duymuşsunuzdur. Sinema tarihinde az ya da çok bir şekilde yer edinmiş bu filmlerin yönetmeni Darren Aronofsky oldukça tartışma yaratan bir filmle yeniden huzurlarımızda...

Yönetmenin kendi ağzından dini alt metinlerle dolu olduğu söylenen "Anne" (Mother!) izleyicisini yoran cinsten bir film.Mekan, gözlerden uzak, sessiz sakin bir kır evi... Evin sakinleri ise genç ve güzel "Anne" ve yazar olduğunu anladığımız eşi "O". (Film karakterlerinin hiçbirinin ismi yok. Sanırım İncil'e atıfta bulunulmasıyla alakalı bir durum.)

Yazar tıkanıklığı yaşadığı her halinden belli olan "O" bunu bir şekilde aşmaya çalışıyor. Ama bunu yaparken karısı üzerinde psikolojik baskı uyguladığının farkında bile değil! Koca güçlü, baskın bir karakter iken "Anne" sürekli bir şeyleri toplamaya, düzeltmeye çalışan, tüm gücünü evini düzenlemeye vermiş edilgen bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

Gerçek Dışı Bir Masal "Mother"

Bir gün çiftimizin bu herkesten uzak yuvalarının kapısı çalınıyor. Yine isimlerini bilmediğimiz - sadece "Erkek" ve "Kadın" olarak tanımlanan- 2 Tanrı misafirine evlerini açıyorlar.Misafirler önceleri biraz daha çekingen davransalar da, zamanla çiftimiz üzerinde psikolojik baskı kurmaya başlıyorlar. Özellikle "Kadın" sert ve aşağılayıcı yorumlarıyla "Anne"yi daha da edilgen bir hale getirmeye başlıyor.

Bu durumda "O" ne yapıyor, eli armut mu topluyor?' derseniz, o hemen her yazarın yumuşak karnı olan övgüleri kabul etmekle meşgul. Misafirler kadını eleştirirken evin erkeğini övgüleri ve göstermelik hayranlıkları ile kendi taraflarına çekmeye başlıyorlar.

Övülmekten gözleri kamaşan "O" karısının sözlerine tamamen sağır kesiliyor.


Kendi evlerinde misafir konumuna düşen çiftimiz bocalamalarını yaşarken yine kapıları çalınıyor ve bu kez gelenler "Kadın" ve "Erkek"in 2 oğlu. Onlar da gayet rahat eve dalıyorlar ve filmin bundan sonrası tamamen bir kaosa dönüşüyor. Ve film 2 saatin sonunda başladığı yere, filmin ilk dakikalarında izlediğimiz sahnelere bağlanıyor.


"Anne" rolünde Jennifer Lawrence çabalıyor ama sanki rolü ona 1 beden büyük gibi geldi bana. "O" nun baskın ve övüngen karakteri İspanyol aktör Javier Bardem'in maskulen görüntüsüne cuk diye oturmuş. "Erkek" rolünde Ed Harris çok göze çarpmazken bence filmin asıl yıldızı "Kadın"ı oynayan Michelle Pfeiffer olmuş. Karakteri bence çok çok iyi yansıtmış.

Filmi yönetmenin İncil hikayesinden yol çıkarak düşündüğümde yorumlamam da aşağıdaki gibi oldu:

Filmi anlamak zor. Yönetmenin söyledikleri üzerine giderseniz konuyu bir yerlere oturtabiliyorsunuz; aksi taktirde pek çok şey havada kalıyor. Hala kafamda soru işareti olan şeyler var ama Aronofsky'i bulup soramayacağıma göre öyle de kalacak gibi görünüyor :p

IMDB puanı 6.8 olan Mother! herkese göre bir film değil, sadece kendi izleyicisinin peşinde...

** İçerik gizleme kodlarını Ferhat Bayram'ın bloğundan aldım. Kendisine  paylaşımı için tekrar teşekkür ederim.  Siz de görmek isterseniz tık tık

24 yorum :

 1. Imdb puanının düşüklüğüne şaşırdım doğrusu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz anlaşılması zor. Ben buna bağlıyorum düşük puanını

   Sil
 2. ilginç geldi ama nedense izlemeliyim diyemedim,
  sevgiler......

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oldukça ilginç ve yoruma çok açık bir film kesinlikle

   Sil
 3. Konusu itibariyle beni saran bi yapısı yok. Ama sen her zaman ki güzel anlatmışsın.

  YanıtlaSil
 4. Pi ve Siyah Kuğu'dan sonra bu yönetmene pek yaklaşmasam iyi olur diyorum. Anlamıyorum bu kadar sembolik filmleri, içimin kararması da cabası :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siyak Kuğu çok etkileyiciydi, çok sevmiştim o filmi.
   "Mother!" çok fazla alt metin barındıran bir film. Yazdığım gibi eğer yönetmenin açıklamasını okumasaydım yerli yerine koymakta zorluk çekerdim.

   Sil
 5. Yönetmeninin Aronofsky olması itibarıyla beklentisi yüksek bir film olsa da prömiyerini yaptığı Toronto Film Festivali'nde ciddi eleştiriler almış diye okudum bir kaç yerde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Galiba insanlar sevgi ne nefret arasında gidip geliyorlar. İzlersen yorumlamanı çok isterim.

   Sil
 6. Filmekimi'nin açılış filmi ve benim gidemeyeceğim birçok filmden biri... Diğer filmleri gibi bu filmi de "izlemeliyim ama vakti gelince" diye düşünmüştüm fragmanını ilk izlediğimde. Şartlar da bu düşüncemi destekler doğrultuda oldu zaten. Ancak bu yazıyı okuyunca çok da bekletmemem gerektiğini hissettim. Lawrence'a pek ısınamadım ama Pfeiffer'a taparım neredeyse. Dolayısıyla karar vermek oldukça güçleşiyor. Yine de izlemeliyim. Bu sefer Aronofsky ortaya nasıl bir iş çıkarmış merak ediyorum doğrusu.

  Ellerinize sağlık. Düşüncelerime karşı hızır gibi yetişen bir yazı oldu bu.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pfeiffer...Pfeiffer...
   Kadın gözüktüğü sayılı sahnede gözleriyle oynuyor resmen. O sert, baskıcı karakteri öyle güzel yansıttı ki benim bile kadına "sus" diyesim geldi resmen :)

   Bu arada biletlerin yarım saatte tükendiğini okudum. Sinemaseverler için çok kötü. Umarım bir şekilde izleme imkanı bulursun.
   Bakalım ne düşüneceksin??

   Sil
 7. İzlemesi zor bir film gibi canlandı gözümde. Güzel anlatımınız merak uyandırıcı. Filme bakacağım teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler.
   Kafam biraz karıştı filmi izlerken, spoiler vermeden yazmaya çalışmak da zordu gerçekten...

   Sil
 8. Aslında ilgimi çekti,ama böyle havada kalan sorular falan diyorsun.Gene de bi göz atarım herhalde:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahh Mavera aslında biri izlese de ona deli gibi sorsam o soruları diyorum. Burada da yazamadım ama izlersen mutlaka haber ver 👍

   Sil
 9. Aronofsky'nin filmografisine aşina olanlar pek zorlanmayacaktır.Seviyorum bu herifi,filmi duymuştum vizyona girdi mi? Söz izleyince blogum da yazıcam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cuma günü giriyor ama bilet bulabilir misin bilmiyorum. Tükendi deniliyor.
   İzledikten sonra bir sürü sorum olacak. Merakla bekliyorum öyleyse 👽

   Sil
 10. izlemeyi düşünüyordum zaten anlattığına göre evet baya bir dini alt metin göndermesi var galiba günahlara atıfta bulunmuş kibir zina falan gibi.. JLaw a hakikatenb fazla geleceğini düşündüm okurken ama diğerleri kesinlikle 10 numaradır bence..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lawrence çok takip ettiğim bir oyuncu değil açıkçası ama sanki biraz daha mı beklemesi gerekirdi bu rol için bilemedim. İzleyince bakalım sen nasıl bulacaksın oyunculuğunu

   Sil
 11. Kadrosu güzel konusu da ilginçmiş ama IMDB puanı düşük. Yine de merakımdan izlerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadro muhteşem. Aslında sanat filmi kapsamında biraz daha yüksek beklerdim puanını ama bilemedim...

   Sil
 12. Film tamamen misyoner faaliyetten ibaret nereden çıkardın derseniz ne anlatıldığını birkac ipucu verip( herkese farklı mesajlar vermiş yazdıklarım diyerek incili kastediyor. benim olayı anladığım yer kadının insanların evden gitmesini istediğinde gidecek başka Bir yerleri yok sözüdür filmin başında)tam olarak anlatılmak isteneni gizlemesi amacı ortaya koyuyor ta ki filmin sonunda adamın ben yaratıcıyım sözüne kadar kafalarda soru işareti bırakıyor yaratıcıyı insan sıfatına koymaya çalışan filmlerden biri. Yönetmen kendi bile mother in kutsal ruh saçmalığı olduğunu anlamamis kafa karıştırıcı gereksiz bir film 5/10

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kafa karıştırıcı olduğuna %100 katılıyorum.
   Öyle ki filmi izlemeden hakkında okumasaydım çoğu ayrıntıyı anlamlandıramazdım. Yönetmen doğal olarak biliyor ama filmi izleyen herkes tarafından hikaye farklı yorumlanıyor.

   Teşekkürler ayrıntılı yorumun için. Sevgiler

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates