Angelina Jolie 4. Yönetmenlik Denemesi İle Karşımızda | First They Killed My Father


Yönetmen:
  
  Angelina Jolie
Senaryo:
  
     Loung Ung (kitap), Angelina Jolie
Oyuncular:
   Sareum Srey Moch, Phoeung Kompheak, Sveng Socheata, Heung Dara

Drama, Biyografi, Tarih     136 dakika,    2017 

Bu kadına bayılıyorum!
Her ne kadar 2-3 filmi hariç oyunculuğu tırt olsa da yönetmenlik kariyerinin basamaklarını giderek hızlanan biçimde tırmanıyor. "First They Killed My Father" Angelina Jolie'nin (In The Land of Blood and Honey, Unbroken,
 By The Sea filmlerinden sonra) 4. uzun metraj filmi.

Ve evlat edindiği Kamboçya doğumlu Maddox'a söz verdiği gibi, Kamboçya'nın o zor günlerini anlatan tam 2 saat 16 dakikalık bir filmle karşımızda...


1970'li yıllarda geçen film temel olarak ülke yönetimini ele geçiren ve sonrasında dünyanın gördüğü en büyük soykırımlardan biri gerçekleştiren Kızıl Kmerleri anlatıyor.

Kızıl Kmer askerleri herkesi evlerinden çıkartıyor ve mallarına el koyuyor. Buna sebep olarak da zenginliğin olmadığı, malların tüm toplum tarafından paylaşılması gerektiği bir rejimi gösteriyorlar.


Tüm eşyalarını geride bırakan bu aileleri ülkenin farklı bölgelerindeki toplama kamplarına yerleştiriyorlar. Ve sonrasında özellikle çocukların hayata tutunma çabalarını izlemeye başlıyoruz.

Angelina Jolie işte burada bir seçim yapıyor ve filmi kan, şiddet, acı duygularından biraz olsun arındırarak, küçük bir kız çocuğunun gözünden anlatmaya başlıyor. Ne olup bittiğini bilmeyen çocuklar için her şey çok anlamsız.

Minik Bir Çocuğun Gözlerinden Savaş

Babalarına kötü davranılıyor, anneleri sürekli ağlıyor, çocuklar ise neden bir anda böyle bir durumda olduklarına "anlam" bulmaya çalışıyorlar. Onlara düşmalarından bahsediliyor, onları acımasızca öldürmeleri gerektiği söyleniyor. Ama bunlar hiçbir şey ifade etmiyor o masum yüreklere.Bu filmi özel yapan bence biraz da bu bakış açısı. Bir çocuğun gözlerinden savaşın aslında ne kadar anlamsız olduğunu görüyorsunuz.

Loung Ung'u canlandıran Sareum Srey Moch harika bir iş çıkartıyor. Sadece o mu? Diğer rollerdeki Phoeung Kompheak, Sveng Socheata, Mun Kimhak, Heng Dara ve Khoun Sothea da başarılı oyunculuklar sergiliyorlar.

Loung Ung'ın otobiyografik romanından sinemaya aktarılan (Loung Ung ve Angelia Jolie senaryoyu birlikte oluşturmuşlar) Güzel yıldızın yönetmenlik kariyerimdeki en başarılı işi olan "First They Killed My Father" sinema tarihine de bu acı dönemi anlatan etkili bir film olarak yazdıracak adını.
12 yorum :

 1. Böyle filmler sayesinde bilmediğim tarihten haberimin olması o filmi benim için daha değerli kılıyor.Şimdi yazını okurken hemen google da açtım nedir de değildir okudum.Bilenler olduğu kadar benim gibi konuya hakim olmayan çok insan vardır eminim,o yüzden bu filmi de muhakkak izlemek isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok fazla bilgi sahibi değildim, yaşananları bu filmle daha ayrıntılı öğrendim. Yine çocuklar yine masum insanlar en fazla acıyı çekenler olmuş.
   Umarım yakın zamanda izleme fırsatı bulursun

   Sil
 2. Jolie'nin hayat görüşüne uygun bir film. Seyretmemiştim ama merak ettim şimdi. İzlemek şart oldu. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum.
   Şimdiden iyi seyirler öyleyse

   Sil
 3. Hangi taşı kaldırsan insanoğlunun acımasız yanları çıkıyor ortaya. Bu da onlardan biri. Jolie'nin yönetmenliğini öve öve bitiremedin 😀

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef. En acımasız canlılarız ne de olsa değil mi?
   **Jolie benden torpilli. Seviyorum duruşunu

   Sil
 4. Bende de bir merak uyandırdı ki sorma 🙃
  Farklı bir açıdan hepimizin az çok bağlı sahibi olduğu konuları ele almış olması filmi çekici kıldı gözümde sen de çok güzel anlatmışsın o ayrı❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dünyanın her yerinde zulümler altında ezilen, acı çeken hep masumlar oluyor. Dini, dili ya da ırkı hiç fark etmiyor. İzlerken bana hissettirdiği buydu.

   Umarım keyifle izlersin. Teşekkür ederim güzel yorumun için

   Sil
 5. Bu kadın yönetmenlik de mi yapıyor canım.. 🤔 Bilmiyordum ama filmi izlenmeye değer duruyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hatta yönetmenliği sanki daha bir ciddiye alıyor gibi gibi...
   İzlersen şimdiden iyi seyirler :))

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates