Model | The Model

Yakın zamanda modellerin acımasız dünyasını anlatan "Neon Şeytan" (The Neon Demon) filmi ile bir hayli sarsılmıştır. Gerçekten bu büyülü dünyada rekabetin nerelerde uzanabileceği konusunda çıtayı bir hayli yükseğe koymuştu. 

Bu hafta gösterime giren "Model" adından da anlaşılacağı üzere yine aynı dünyanın kapılarını aralıyor. Bu sefer gizem ve psikoloji yönünü biraz daha öne çıkartarak.

Yönetmen:  Mads Matthiesen
Senaryo:      Anders Frithiof, Mads Matthiesen
Oyuncular: Maria Palm, Ed Skrein, Yvonnick Muller

Drama    ·  105 dakika   ·  2016   ·  Danimarka

Emma moda dünyasında kariyer yapmak isteyen bir genç kız. En büyük hayali de Chanel'in modellerinden biri olmak. Bunu gerçekleştirmek için Danimarka'nın küçük bir kasabasından modanın merkezi Paris'in ışıltılı dünyasına uzun bir yolculuğa çıkar.

Yine kendisi gibi bu alanda kariyer yapmak isteyen bir modelle aynı evi paylaşamaya başlar. Bu arada ajanstan da ufak ufak işler gelmeye başlar. İşte bunlardan birinde moda dünyasının tanınmış fotoğrafçılarından biri olan Shane White ile tanışır.

Birbirlerini tanımaya başladıkça Emma Shane'in büyüse altına girmekten alıkoyamaz kendini. Ama bu ilişki onun için giderek zehirli bir hal almaya başlar ve bu koca dünyanın içinde ayakta kalmak için çok fazla bedel ödemesi gerektiğini anlar. 

Aslında az ya da çok aşina olduğumuz bir konuyu anlatıyor model. Küçük, masum kız, moda dünyasının dişlileri arasında ezilmemek için uğraşırken kendini saplantılı bir ilişkinin tam da ortasında bulur.

Emma'yı canlandıran Maria Palm için, bu rol çok da yabancı sayılmaz. Çünkü kendisi Marc Jacobs'tan Zara'ya, L'oreal'den Diesel'e kadar bir çok ünlü markanın yüzü olmuş. Soğuk duruşu ile Maria bu rol için iyi bir seçim olmuş bence.

Yönetmenliğini Mads Matthiesen'in yaptığı "Model" IMDB'den 5.8 gibi bir puan almış. Açıkçası ben puanına göre çok daha kötü bir film bekliyordum ama biraz daha yüksek bir puanı hak ediyor gibi geldi bana. 

Ortalamanın bir tık daha üzerinde bir film diyebilirim. En azından film sonuna dek izleyene "ne olacak?" duygusunu hissettirebiliyor.6 yorum :

 1. Sinemaya gitmeden önce mutlaka bu bloga bakmak gerek.Sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Güzel anlatım olmuş, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. The Model, The Neon Demon filminden sonra izlemek istediğim ikinci benzer konulu film oldu.
  Podyum dünyası, modellik dışarıdan kolay bir işmiş gibi görünse bile tam bir kurtlar sofrası durumu var meslekte. Filmin konusundan anladığım kadarıyla da çelik gibi sinirlere sahip olmakta bu mesleğin olmazsa olmazlarından galiba.
  5,8 aslında güzel bir puan, benzer puan verilmiş nice güzel işler keşfediyoruz. Bu film de onlardan biri demek ki. Yorumundan sonra hiç düşünmeden izleme listeme alıyorum Model'i :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eminim o dünyada var olmak çok çok zor.

   Benim sonuna kadar sıkılmadan izlediğim bir film oldu. Bakalım sen nasıl bir yorum getireceksin? Merakla bekliyorum.

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates