Şeytan Üçgeni | TriangleYönetmen:
  
  Christopher Smith
Senaryo:
  
     Christopher Smith
Oyuncular:
   Melissa George, Joshua McIvor, Jack Taylor, Liam Hemsworth

Gizem, Gerilim      99 dakika,    2009  

"Yaşam Şifresi"(Source Code), "Donnie Darko", "Predestination" gibi gibi beyin yakan filmleri sever misiniz? Cevabınız evetse hafta sonu sizi bayağı konuşturacak bir tavsiyem var: "Şeytan Üçgeni"

Adata bir milföy pasta gibi birden çok katmandan oluşan bu hikayeyi, kafada tam olarak oturtabilmek için 1 kez daha izlemek isteyebilirsiniz. Başından sonuna oldukça dikkatli izlemeniz gereken bir film çünkü bir noktada tüm olaylar birbirine bağlanıyor ve bir "evraka" anı yaşatıyor izleyicisine.Filmimizin ana kahramanı oğlu ile birlikte yaşayan genç anne Jen. Oğluyla sabah rutinini yaşarken Jen'in bir yere gitmek için kocaman bir bavul hazırladığını görürüz. Bir sonraki sahneden anlarız ki Jen arkadaşları ile keyifli bir tekne yolculuğuna çıkıyor.

Ancak gün ilerledikçe grubumuz korkunç bir fırtınanın içinde kalır, tekneleri alabora olur. İşte hikayemizin asıl başladığı yer de burası. Bu gemi onlar için çok farklı olayların başladığı bir yer olacaktır.Film hikayesinin ana kaynaklarından biri eski Yunan mitolojisinden Sisifos (Sisyphus) efsanesi. Hemen bu efsanenin ne olduğuna dair ufak bir bilgi vereyim:

“Yaptığı büyük bir yanlış sonrası, Tanrılar Sisyphus’u en acı cezalardan birine çarptırırlar. Sisyphus ömrünün sonuna dek bir kayayı dağın tepesine kadar yuvarlayıp çıkarmaya mahkum edilir. Sisyphus kayayı tepeye kadar getirir ancak kaya tepeye gelince kendi ağırlığıyla yeniden aşağı düşer. Böylece Sisyphus kendini bitmek bilmeyen bu döngü içinde bulur."

Filmde de, bu hikayeye benzer bir konu var ama bir şeyler yazıp hikayenin büyüsünü bozmak istemiyorum.Sadece şunu söyleyeyim filmin hikayesi çok katmanlı ve hemen her detay filmde bir yerlere bağlanıyor. 

Eğer izledikten sonra kafanızda soru işaretleri kalırsa - ki kalmaması mümkün değil- YouTube'da film üzerine ayrıntılı incelemeler mevcut. Hatta katmanlı yapısını grafiklerle falan anlatmışlar. Müthiş!

Zaman döngüsü (time loop) konusuna ilgi duyanlar ve bu tarz filmleri izlemekten keyif alanlar için kesinlikle kaçırılmaması gereken bir film.

Yorumlarınızı merakla beklediğimi de özellikle belirteyim. Bakalım siz filmi ne kadar başarılı bulacaksınız?

10 yorum :

 1. Seni çok heyecanlandırdığı aşikar :) eh!fragmanda beni sardı,çok kanlı falan değilse izlerim bunu,sağol.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kanlı sahneleri var ama rahatsız edecek kadar çok değil. Fragmanı beğendiysen filmden de keyif alacağını düşünüyorum.

   İyi seyirler şimdiden

   Sil
 2. Filmi sanki izledim diye hatırlıyorum.Yabancı gelmedi film ama yazını okuyunca tekrar dikkatli bir şekilde izleyesim geldi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzlemiş olabilirsin 2009 yapımı çünkü.
   Belki boş vaktinde bir daha göz atabilirsin neden olmasın? ;)

   Sil
 3. Oldukça ürkütücü görünüyor sanırım bana göre değil :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok korkutucu sahneleri yok aslında. Daha çok merak uyandırıcı diyebilirim.

   Sil
 4. İsminden ve şu sondan bir önceki fotoğraftan dolayı biraz tırstığımı itiraf ediyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence ismi bilinçli öyle seçilmiş. Dikkat çekmek istenmiş ve bence başarılı da olunmuş.

   Sil
 5. Ayy film tam benlikmiş, beklenti tavan şu an :). Bu tarz filmleri izlemeye bayılıyorum. Şey de vardı mesela Looper. Böyle bir liste mi yapsak ne :). Yaşam Şifresi'ni izlmedim bir tek söylediklerinden, shame on me :). Onu da bir arkadaşım söyledi gerçi anlamını amacını :). Yine de izlerim bir gün, bu filmi de izlerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de seviyorum böyle filmleri.
   Aslında çok güzel bir fikir liste olayı. Neler neler çıkar kim bilir?? :p

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates