Savaş Makinesi | War Machine

"Hiç lüzumu yokken bir yeri istila ettiğinizde, kendinizi sıradan giyimli, sıradan insanlarla savaşır bulursunuz. Bu insanlara 'isyancı' denir. Silaha sarılmışlardır çünkü ülkeniz istila edilse siz de öyle yaparsınız."


Yönetmen:
                      
  David Michod
Senaryo:
                      
     Michael Hastings (kitap), David Michod
Oyuncular:
                       Brad Pitt, Daniel Betts, John Magaro, Emory Cohen, Tida Swinton

Komedi, Drama, Savaş       122 dakika, 2017            ABD


Sadece bu cümleler bile sizi nasıl bir filmin beklediğini açıklıyor sanırım. Amerika'nın özellikle Ortadoğu'ya ilişkin savaş politikasını nefis bir dille eleştiren oldukça "absürt" bir komedi "Savaş Makinesi". 

Eleştirmenler tarafınsan pek beğenilmese de satır aralarındaki ironiyi anlayanlara keyifli bir 120 dakika sunuyor.

Amerika'nın Afganistan işgali beklenen sonucu vermeyince sorunları düzeltmek için gönderilen General Glen McMahon oldukça disiplinli, stratejik düşünen ve olaylara oldukça farklı bir bakış açısıyla yaklaşan biri. Eski taktikleri bir kenara bırakıyor ve yerel halka daha yakın temasa girmeyi tercih ediyor.

Askerilerine de "halkla iyi geçinin, onlara demokrasi ve daha iyi bir yaşam sunduğunuzu anlatın sürekli" tavsiyesini veriyor. Ama askerlerden birinin sorduğu "Peki onları öldürürken bunu nasıl yapacağız?" sorusuna bir cevap bulamıyor. Çünkü kendisi de pek anlamıyor orada ne yaptıklarını :D

Sadece ordu değil Amerikan politikası da filmin eleştiri oklarından payına düşeni fazlasıyla alıyor. Üst kademelerde her şeyin farklı işlediğini, orada ölenlerin en ufak bir değer taşımadığının bir kez daha altını çiziyor. Özellikle Amerikan halkının Cumhuriyetçi kısmının pek de hoşuna gitmeyeceği gerçek bu eleştirilerin.

Filmin 2 saatlik süresi özellikle politik-komedi severler için çabucak geçecek. Çünkü durağanlaşan hiçbir anı yok hikayenin. Savaş sahneleri bekleyenlere de hemen şunu söyleyeyim; öyle çok fazla sahne yok aksiyon içeren, daha çok diyaloglar üzerine kurulu "Savaş Makinesi"

Brad Pitt'in filmin ruhuna uygun abartılı oynadığı ama benim olmasa da olurmuş dediğim oyunculuğunu bir kenara bırakırsak, son derece keyifli ve anlamlı bir absürt komedi olmuş "Savaş Makinesi"

Komedi tarzı belki herkesi sarmayabilir ama benim son aylarda izlediğim en güzel politik komedi filmlerinden biri diyebilirim.


İyi seyirler!


4 yorum :

 1. Filmin ismini duymuştum ama nasıl bir içeriği olduğunu bilmiyordum araştırma da yapmamıştım ama şimdi yazdıklarını okuyunca direk izleme listeme girdi:)

  Bu arada geç oldu biraz ama (evde olmayınca:) )
  İyi bayramlar 💐

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım eğlenirsin.
   Teşekkür ederim, sana da iyi bayramlar :)

   Sil
 2. Bloğunuzun yeni temasını çok beğendim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Temam aynı ama başlığı değiştirdim onu diyorsunuz sanırım.
   Arada böyle ufak değişiklikler iyi oluyor diye düşünüyorum. Çok teşekkürler.

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates