Mayın Ülkesi | Under SandetYönetmen:
  
  Martin Zandvliet
Senaryo:
  
     Martin Zandvliet
Oyuncular:
   Roland Moller, Louis Hofmann, Joel Bassman, Mikkel Boe Folsgaard

Drama, Savaş, Tarih     100 dakika,   2015  

Bu sene "Yabancı Dilde En İyi Film" dalında aday olmuş filmlerden biri "Mayın Sahili". IMDB'den 7.8 gibi oldukça yüksek bir puan alan film, İkinci Dünya Savaşı'nın acı yüzünü, pek de bilinmeyen bir yönden anlatıyor.


Sene 1945... II. Dünya Savaşı sonunda Almanya büyük bir yenilgiyle karşılaşır. Ve yavaş yavaş işgal ettiği ülkelerden çekilmeye başlar. Yenilgiye uğrayan Alman ordusunun esir askerlerini ise zor ve tehlikeli bir görev beklemektedir.

Danimarka'ya getirilen bir grup genç Alman askeri, Alman kuvvetleri tarafından mayın döşenen bir sahili temizlemekle görevlendirilirler.Gerçek bir olaydan esinlenerek beyaz perdeye aktarılan "Mayın Sahili" II.Dünya Savaşı'nın hiç bilinmeyen bir yönünü anlatıyor. Genelde Hitler ve Alman işgalleri ile hatırladığımız bu savaşı genç Alman askerlerinin gözünden görmemizi sağlıyor. 

Tek istekleri mayınları temizledikten sonra evlerine, ülkelerine dönmek olan neredeyse çocuk yaştaki askerlerin hayata tutunma, ayakta kalma çabalarını etkileyici bir biçimde anlatmayı başarıyor yönetmen Martin Zandvliet. Filmin ana karakterlerinden biri olan Danimarkalı subay Rasmussen'in de buna katkısı büyük.

Özellikle savaş filmi sevenler ve II. Dünya Savaşı'na ilgi duyanlar için kaçırılmaması gereken bir film.
2 yorum :

  1. Harika bir filme benziyor sevdiğim bir tarz. Paylaşımın için teşekkürler...

    birsenle.com

    YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates