Kara Gün | Patriots Day


Yönetmen:
  
  Peter Berg
Senaryo:
  
     Peter Berg, Matt Cook
Oyuncular:
   Mark Wahlberg, Michelle Monaghan, J.K. Simmons, John Goodman, Kevin Bacon

Drama, Suç, Tarih     120 dakika,    2016  

Geçtiğimiz yıllarda meydana gelen trajik Boston maraton saldırısının üzerinden tam 5 sene geçmiş. Bu olay çok daha önce beyaz perdeye aktarılır diye düşünüyordum açıkçası. Ama kısmet bu seneyeymiş.


Filmin yönetmeni Amerikan kahramanlık filmlerinin vazgeçilmez isimlerinden biri olan Peter Berg ve başrolde de fetiş oyuncusu Mark Wahlberg yer alıyor. (İkili daha önce "Deepwater Horizon" ve "Lone Survivor"da da iş birliği yapmışlardı.)

"Kara Gün" bir filmden çok belgesel tadında bir film. Olayın gerçekleştiği 15 Nisan gününü neredeyse saat saat anlatıyor ve sıkça gerçek görüntülere başvuruyor.


Filmin başında olayda bir şekilde görev alacak kişilerin yaşamlarını, zaman ilerledikçe de maraton hazırlıkların izliyoruz. Bu sahnelerde olayın gerçek görüntüleri ve kurgu görüntüler başarıyla birlikte kullanılmış.

Ve ikinci bölümde - aksiyonun tavan yaptığı bölüm diyebiliriz- saldırıyı gerçekleştiren Çeçen Tsarnaev kardeşlerin yakalanma hikayelerine odaklanılıyor.Film çoğunlukla gerçek olaylara dayansa da bazı karakterler - mesela başrol adamımız Wahlberg gibi- tamamen kurgusal. Bunun nedenini yönetmen konuyu daha net ifade edebilmek ve heyecanı yükseltmek olarak açıklamış.

Filmin sonunda ise bu olayda görev almış polisler ve yaralanmış kişilerle yapılmış sohbetler, gerçek görüntülerle aktarılıyor. Duygusal olarak izleyiciyi etkileyen bölümler olmuş bu sahneler.Kadroda çok güçlü isimler var ama şahsım adına Wahlberg yerine Kevin Bacon ve JK Simmons'u biraz daha fazla izlemek isterdim diyerek yazımı sonlandırayım.

Herkese iyi seyirler!

8 yorum :

 1. Bayram postu bekliyorum🙃
  Hayırlı bayramlar arkadaşım💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keyifli ve huzur dolu bir bayram diliyorum ben de 💐
   **Post yerine banner olmas mı? :p

   Sil
 2. Patriots Day filminde özellikle suçluları tespit etmeye çalışma aşaması dikkatimi çekti. Benzin istasyonunda yaşanan firar gerceklesmeseydi kimbilir daha neler olacaktı.
  İlgiyle izledigim bir film oldu. J.K. Simmons'ı izlemek keyifliydi. Teröristin karısına ise sinir oldum. Sorgu sirasinda söylediği şeyler kurmaca miydi? gerçek miydi? merak ettim.
  Bayraminizi kutluyorum iyi bayramlar diliyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuduğum kadarıyla sorguda buna benzer şeyler söylemiş.Bilmediğini, bombadan haberi olmadığını vs. Ama bombalama sonrası bir arkadaşına "Suriye ve başka yerlerde her gün daha fazla masum insan öldürülüyor." diye mesaj atmış.

   Çok teşekkürler. Ben de güzel ve keyifli bir bayram dilerim 🍬🍬

   Sil
 3. Çok kanlı bir film olduğunu söylendi, bir de yaşanmış bir olayı anlatıyor bu tür filmlere hep bir önyargıyla yaklaşırım, bir ara göz atmayı dusunuyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Patlama sonrası sahneleri izlemek gerçekten zor. Fazlasıyla rahatsız edici diyebilirim.

   Sil
 4. Wahlbergi hiç sevemedim. Bir iticilik var oyunculuğunda.

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates