FrantzYönetmen:
  
  François Ozon
Senaryo:
  
     François Ozon, Philippe Piazzo
Oyuncular:
   Pierre Niney, Paula Beer, Ernst Stötzner

Drama, Romantik  113 dakika, 2016  

Fransız sineması, özel olarak takip ettiğim bir sinema değil. Ama izlemekten keyif aldığım Fransız filmleri ya da oyuncuları var elbette.

François Ozon'un "Frantz"ı, duygusal bir Fransız filmini baştan sonra ve hiç sıkılmadan izlemenin keyfini yaşattı bana :) 1 saat 53 dakikanın nasıl geçtiğini anlamadım. Buna en büyük sebep de filmin o hoş naif havası ve durağanlaşmayan anlatımı oldu.


Geneli siyah-beyaz olan filmin bazı sahnelerinin renkli yansıtılması fikrini de çok anlamlı bulduğumu söylemeliyim.


Yıl 1919, yer Quedlinburg Almanya
Nişanlısı Frantz'ı savaşta kaybeden Anna, üzerinden geçen onca zamana karşın hala yas dönemini sürdürmekte, zamanının çoğunu nişanlısının mezarı başında geçirmektedir.


Bu günlerden birinde, sessiz kasabalarını ziyaret eden bir yabancı bu ailenin hayatını tamamen değiştirecektir.


Film aslında 1932 yılında ünlü yönetmen Ernst Lubitsch tarafından "Broken Lullaby" adıyla beyaz perdeye aktarılmış. Ancak François Ozon bu filmin giriş kısımlarından sonrasını kendi senaryosu üzerinden çekmek istemiş ve ortaya "Frantz" çıkmış.

Ölümü, çaresizliği, acıyı sevdiklerini kaybetmiş insanlar üzerinden anlatırken savaşın anlamsızlığını ve milliyetçi ön yargıların bu ateşi nasıl körüklediğini de gösteriyor bize Ozon.


Bir babanın, savaşta kaybettiği oğlunun ardından söylediği sözler her şeyin özeti adeta:

"Fransızların binlerce evladını öldürdüğümüzde, zaferi kutlayıp bira içtik. Fransızlar bizim binlerce evladımızı öldürdüğünde zaferi kutlayıp şarap içtiler. Biz çocuklarının ölümüne içen babalardık."4 yorum :

 1. Yönetmenin hiçbir filmini izlemedim ama çok izlemek istiyorum. Bu filmle mi başlasam acaba :/.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu da izleyebilirsin "Havuz"u da izleyebilirsin. İkisini de beğendim.
   Ben de yavaştan yönetmenin diğer filmlerini izlemeye başlayacağım.

   Sevgiler

   Sil
 2. Fransız sinemasında ilgi çekici yapımlar olduğuna eminim. Amélie, Can Dostum ve Leon gibi filmleri barındıran bir sektöre bende ağırlık vermeliyim. Önerilere açığım.. Ellerine sağlık bu güzel yazı için listeye aldım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fransız filmlerine özel bir ilgim hiçbir zaman olmadı. Ama yazmış olduğun örnekler gerçekten izlemeye değer. Ben o listeye "Frantz"ı da ekledim diyelim.

   İyi seyirler şimdiden

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates