T2 Trainspotting


Yönetmen:
  
  Danny Boyle
Senaryo:
  
     John Hodge, Irvine Welsh
Oyuncular:
   Ewan McGregor, Ewen Bremmer, Jonny Lee Miller

Drama  117 dakika, 2017  

Yıllar yıllaar önce, çılgın çocuğumuz Renton'ı para dolu çanta ile arkadaşları Sick Boy, Spud ve Begbie'ye kazık atarken bırakmıştık. Aradan 20 yıl geçti ve şimdi herkesin hayatına nasıl devam ettiğini öğrenme zamanı!

Trainspotting bazı izleyiciler için bir anlam ifade etmese de, benim gibi 30'lu yaşlarını sürenler için kült filmlerden biridir. Öyle ki zamanında hikayesi ve müzikleri ile ortalığı kasıp kavurduğunu bilirisss kıymetlimissss...


Filmin başında Renton'ın tüm bu parayla Hollanda'ya gidip, kendine yeni bir yaşam kurduğunu öğreniyoruz. Ama kader onu bir şekilde doğup büyüdüğü topraklara, evine getiriyor. Ama eve dönmek Renton için eski dostlarıyla hesaplaşmak demek.
Ve önce Sick Boy'la başlıyor bu fasıl. Ardından Spud - ki Renton en iyi şekilde ayrılan oydu. Ve ardından psikopat Begbie geliyor.

Tüm yaşananlardan sonra Renton'ın eski arkadaşlarına kendini affettirmesi kolay olmuyor. Özellikle de Begbie'ye... Tabii bunca zaman sonra fırlama çocuklarımız da değişmiş tabiri yerindeyse büyümüşlerdir. Artık herkesin aylak aylak dolaşıp, kafa çekmekten başka yapacak işleri vardır.

Kimi çoluk çocuğa karışmış kimiyse yeni bir hayat kurmanın peşindedir. Renton'ın kasabaya dönmesi ile biz de hepsinin hayatlarındaki o 20 yılda neler yaptıklarını - ya da yapmadıklarını izlemeye başlarız.


Aynı yönetmen Danny Boyle ve aynı kadro ile (Ewan McGregor, Ewen Bremmer, Jonny Lee Miller ve Robert Carlyle) Trainspotting 2'yi izlemek ilk filmi sevenler için aynı zamanda biraz da duygusal hissettiriyor.

Genellikle devam filmlerinde bu olur ama 20 yıl sonra onlarla tekrar karşılaşmak ve yine aynı keyifle hikayelerine tanık olmak paha biçilemez.


İlk filmi izlemediyseniz T2'den önce onu izlemeniz gerek derim. Çünkü karakterleri tanır ve hikayelerini bilirseniz, ikinci filmde parçaları yerine oturtmanız çok daha kolay olur. İzlemek isteyenler için ufak bir not: Her iki filmin de +18 olduğunu belirteyim.

Irvine Welsh'in romanlarından (Trainspotting & Porno) uyarlanan "Transpotting" ve "T2 Trainspotting" şimdiden sinema tarihinin kült filmleri arasında adlarını çoktan yazdırdılar bile.6 yorum :

 1. İnsan Lou reed ve perfect day'i paylaşmaz mı yahu. Evet bizim kuşağın "ne filmdi ama" diye andığı ender yapımlardan biridir.
  Demek ikincisi çıkmış,eğer münkünse sinemada izlemek isterim. Mesela Umay ve hareket vakti şarkısı da bizim kuşağı değişik yaralamıştır di mi sibelynka ;) ama bu arada renton'un kafasını klozete soktuğu sahne uzun yıllar profil resmimdi benim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve "Born Slippy" Undeworld'ü de unutmayalım. Duyduğum anda o koşmaları aklıma gelirdi :D

   Halen 1-2 sinemada gösterimde yakalayabilirsin diye düşünüyorum. Eski günlere gideceksin kesin.

   *Çok severim o şarkıyı. Cemali, Tüzmen, Umay Umay... Heyyy gidi heyyy

   Sil
 2. Ben çok seviyorum bu tarz filmleri. Çok merak ettim. İlkini izleyeceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ama önce ilk filmi izle mutlaka
   Yorumlarını merak ediyorum. İyi seyirler

   Sil
 3. Güzel bir şeye benziyor, bu gecemizi de buna ayıralım bakalım :)

  YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates