Yaşam Kürü | A Cure For WellnessYönetmen:
  
  Gore Verbinski
Senaryo:
  
     Justin Haythe, Gore Verbinski
Oyuncular:
   Dane DeHaan, Jason Isaacs, Mia Goth

Drama, Fantastik    146 dakika,   2016  

Beyaz perdede birbirinin benzeri filmlerden sıkılmış olanlar için konusuyla, görüntüsüyle bambaşka bir film "Yaşam Kürü". Filmin ilk dakikalarında kulaklarımıza konuk olan - ve dilinize takılacak olan- ürpertici melodiyle bile az çok nasıl bir filmin bizi beklediğini tahmin edebiliyoruz. 


Süresi biraz fazla uzun olsa da "Yaşam Kürü" beklentinizin karşılığını fazlasıyla verecek bir film.

Şirket CEO'sunun İsviçre'de bir sağlık merkezine gitmesinden sonra, genç yöneticilerden Lockhart onu geri getirmek için görevlendirilir. Yakın zamanda bir finansal ortaklığa imza atması beklenen firma için CEO'nun da imzası gerekmektedir çünkü.


Çocuk oyuncağı olarak gördüğü bu görev için yola çıkan Lockhart İsviçre Alp'lerde bulunan merkeze geldiğinde her şey gayet keyifli ve güzel görünmektedir. Ancak sorun yöneticisini bu merkezden çıkartmak istediğinde başlar. Çünkü hiçbir şey göründüğü gibi değildir burada.


Verbinski'nin filmografisi oldukça farklı türlerde filmlerden oluşuyor. 
"Karayıp Korsanları"ndan "Halka"ya, animasyon "Rango"dan Julia Roberts ve Brad Pitt'i bir araya getiren "Meksikalı"ya kadar oldukça geniş bir skalada. 


Yönetmen bu filmiyle de psikolojik-gerilim türüne el atıyor ve bundan da alnının akıyla çıkıyor. Özellikle görsellik filmin psikolojik yönünü kuvvetlendiren en önemli etken olmuş.

Hastanenin o rahatsız edici renkleri ve bitmek bilmeyen koridorları (The Shining'i düşünmeniz muhtemel evet) izleyicide neredeyse klostrofobiye varacak bir rahatsızlık yaratıyor. 


Bunun dışında izlediğimiz bazı sahneler "Otomatik Portakal" (Clockwork Orange) filminin o unutulmaz sahnesini yeniden hatırlamamızı sağlıyor. (Ki ben bu sahnede oldukça rahatsız olduğumu ve izleyemediğimi belirtmeliyim.)

Bunun dışında hikaye olarak "Zindan Adası"ndan (Shutter Island) yoğun şekilde etkilendiği de bir gerçek.Süre olarak biraz daha kısa olsaydı yine aynı etkiyi verebilirdi diye düşündüğüm "Yaşam Kürü" psikolojik-gerilim seviyorsanız büyük ihtimalle sizi memnun edecek. 

Film bittikten sonra kendinizi o melodiyi mırıldanırken bulursanız şaşırmayın.

8 yorum :

 1. izlemedim listeye aldım saoool :)

  YanıtlaSil
 2. Paylaştığınız çoğu filmleri izlemedim daha önce,en çok bu film merakımı cezbetti,böyle filmleri sinemada izlemek lazım benim gibiler için özellikle sesinden kaçış olmuyor o zaman ,evde elim her an hoparlöre gidebiliyor yoksa 🙈

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değişik konusu olan bir film umarım beğenerek izlersiniz. Tabii filmleri sinemada izlemek bambaşka bir tat. Özellikle bilim-kurgu tarzı filmleri o dev ekranda izlemek çok daha güzel oluyor kesinlikle

   Sevgiler

   Sil
 3. Ben hala neden adamın yüzünün son sahnede yeşil olduğunu çözemedim. Beni aydınlatırsanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hastaneye ilk girdiği zaman yüzü gayet normal gözüktüğü için vücuduna sokulan o tuhaf maddelerden kaynaklandığını düşünüyorum. Sondaki o şeytani gülümsememe içinse herkesin farklı teorileri var. Ben her şeyi geride bırakması ve özgürlüğünü eline alması diye düşündüm. Her şeyin halüsinasyon olduğunu düşünenler de olmuş mesela. Bilemiyorum senin yorumun ne oldu.

   Sevgiler

   Sil
  2. Bende o balıklar sayesinde ölümsüzlüğü bulduğunu düşünüyorum kızı uğruna.

   Sil
  3. Bak o da olabilir. Sonuçta amaç da oydu değil mi? .)

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates