Fi


Yapımcı:
                
   Kerem Çatay, Pelin Diştaş Yaşaroğlu
Oyuncular:
              JSerenay Sarıkaya, Ozan Güven, Mehmet Günsür, Berrak Tüzünataç, Osman Sonat, Büşra Develi, Tülay Günal

Drama, Romantik     60 dakika, 2017     12 bölüm (2 sezon)     

Azra Kohen'in sürükleyici üçlemesi Fi, Pi ve Çi'yi bir çırpıda okuyuverenlerdenim. Hem hafif ve kolay okunan bir seri ama aynı zamanda çok derine dalan bazı konulara da değiniyor. Okurken siiz düşündürtüyor, kitabı elinizden her bıraktığınızda şöyle 2-3 dakikada olsa olayları sorgulatıyor beyninizde. 

Bu seriyi sevenlere müjdeli haber aylar aylar öncesinden gelmişti. Ekrana da gayet yakışacak bir konusu olduğunda bu üçlemenin dizisinin çekileceği televizyon dünyasını sarıverdi. 

Ve dün de internet üzerinden dizi yayınlayan bir platform olan Puhu Tv'de, ilk bölüm buluştu bizlerle.

Öncelikle oyuncu kadrosunun harika olduğu söylemeliyim. Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsür, Berrak Tüzünataç ve Büşra Develi ana karakterleri canlandırıyorlar. Bu konuda cast direktörü muhteşem bir iş çıkartmış. Okurken kafamda canlandırdığım karakterlerin çok çok benzerini izledim ekranda

Özellikle Can Manay rolünde Ozan Güven resmen döktürmüş diyebilirim. O bakışlar, tavırlar falan birebir yansıtmış Can Manay'ın psikolojisini...

Serenay Sarıkaya fiziğiyle, duruşuyla dansçı Duru için çok uygun bir seçim olmuş. 

Kitapta ayrıntılı bir biçimde anlatılan o dans gösterisini nasıl yansıtacaklar acaba diye düşünürken gayet güzel kurgulanmış bir sahneyle karşılaştım. Serenay Sarıkaya bu rolün altından kalkmış kesinlikle!

Mehmet Günsür her zamanki gibi yakışıklılığın zirvesinde. Deniz rolünde giderek yükselen bir performans izletecek bize gibi duruyor. Sarıkaya ile kimyaları tutmuş mu diye sorarsanız ben pek ikili olarak yakıştıramadım ekranda ama bu ufak bir ayrıntı dizinin bütününe bakarsak.

Kitapların ekrana uyarlanması zordur derler ama "Fi" bence bunu gerektiği kadar başarabilmiş. 

Tabii ki kitapta sayfalarca tasviri yapılan sahneleri biz ekranda 1-2 dakika izleyebiliyoruz. Bu da olayların daha hızlı gelişmesini getiriyor beraberinde. Ama kısıtlı zamanda anlatmak istediğiniz bir şeyler varda bunu yapmak zorundasınız. 

Ancak şunu da eklemek isterim ki kitabı okuyanlar olayların çok daha kolay yakalayabilecekler karakterleri de tanıdıkları için. O nedenle önce kitabı okuduysanız daha şanslısınız diyebilirim.

Yeni bölümleri cuma akşamları yayınlacak olan "Fi", Azra Kohen severleri internette buluşturacak gibi görünüyor. En azından ben diziyi sevdim ve takipteyim.

Herkese iyi seyirler!

6 yorum :

 1. Fi dizisinin tanıtımları görmüştüm tv de. Oyuncu kadrosu benimde gözümü doldurdu. Puhu'yu önceden duymuştum ama hiç izlememiştim filmlerini. Fi dizisiyle bir siftah yapayım. :) Paylaşım için teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
 2. kitabı okumadım sıkılmıştım yaaa ama dizi izlenir gibi di mi serenay ve günsuru da pek severiim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabı sevmediysen muhtemelen diziden de hoşlanmazsın.
   Bence Ozan Güven ikisini de gölgede bırakmış gibi gibi

   Sil
 3. Ben kitabı okumamıştım ama diziye başladım. İlk bölümden itibaren baya sardı. favorim Ozan Güven gerçekten iyiler. Adam döktürmüş resmen. Dizide tek takıldığım nokta, Mehmet Günsür'ün oynadığı Deniz karakteri. Müzikle ve müzisyenlikle ilgili şeyleri biraz yüksekten bakan entellektüel yapıya sahip bir tavırla konuşması beni biraz sinir ediyor izlerken. Ben de müzisyenim orkestrada çalıyorum, prova yapıyoruz, değişik şefler geliyor ama herkes gayet normal insanlar. Neyse çok yazdım ama diziyi sevdim.. Kitabı kesin okuyacağım..
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında kitapta hatırladığım kadarıyla Deniz entellektüel seviyesi yüksek ama insanlarla iletişimi çok kuvvetli bir karakter olarak anlatılmıştı. Ama asla yüksekten bakan biri gibi değil. Ben dizide Deniz'in entellektüel düşünce tarzının çok yansıtılamadığını düşünüyorum. Zaten yorumumda da yazmıştım bu karakterin zamanla oturacağını düşünüyorum. Ya da umarım öyle olur.Kitabı kesinlikle tavsiye ederim.

   Sevgiler

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates