Bizim Adımız Kriz | Our Brand Is Crisis


Yönetmen:
  
  David Gordon Greene
Senaryo:
  
     Peter Straughan, Rachel Boynton
Oyuncular:
   Sandra Bullock, Billy Bob Thornton, Anthony Mackie, Joaquim de Almeida, Ann Daws

Politik, Drama, Komedi         107 dakika     ABD

Politikaya ilgi duyuyorsanız ya da seçimlerin arka planında neler döndüğünü merak ediyorsanız "Bizim Adımız Kriz" sizin için biçilmiş kaftan. Film, Bolivya seçimlerini anlatan bir belgeselden uyarlanmış.


"Bu işe ilk başladığımda kahramanlarım politikacılar ve liderlerdi. Ama sonra onlarla tanıştım."

Bu sözler Calamity Jane olarak da tanınan Amerikalı kampanya danışmanı Jane'e ait. Ülkesinde onlarca seçim kampanyası yönetmiş olan Jane, son seçimde ezeli rakibi Pat Candy'e kaybedince kendisini bu işlerden uzaklaşıp, çömlek yapmaya verir. Ta ki yeni bir kampanya teklifi gelinceye dek...Seçimler Bolivya'dadır, ayrıca kampanyasını yürüteceği aday araştırmalarda bir hayli de geridedir.

Tam bu teklife "hayır"diyeceği sırada, ilk sıradaki adayın strateji uzmanının Pat Candy olduğunu duyar. Onu bu kez alt etmeye karar veren Jane kendini biranda Bolivya'da bulur. Ve bundan sonra seçim kampanyalarının nasıl yürütüldüğünü hem gülerek hem şaşırarak izlemeye başlarız.


İyi aile babası rollerinden, fakirlere yardım sözleri vermeye; son bakışı kamera ile tamamlanan ağlama seanslarından, "yenemiyorsan çamur at" stratejilerine kadar politikanın o kirli yüzünü - yine yeni yeniden- görme fırsatı yakalıyoruz.

O ulu koltuğa oturabilmek için her yol mubah ne de olsa!


Kendi irademizle yaptığımızı sandığımız seçimlerimizin aslında sadece birer "algı yönetimi" olduğunu anlamak ve her seferinde yüzleşmek zorunda kaldığımız acı gerçeklikle filmin sonunda (yine) yüzleşmek bile bu filmi izlemeniz için yeterli sebepler.

Herkese iyi seyirler!
2 yorum :

 1. Politikanın zemini çok kaygan. Dürüst insanın tutunamayacağı bir kulvar bence...
  Referandum şerefine No filmini öne alıp izlemiştim...
  Bizim Adımız Kriz filmini de uygun bir zamanda izleyeyim. Eminim ki seçmenlerin üzerinde çok ilginç oyunlar oynuyorlardır. Bu konuda filmde değişik bir bakış açısı yakalarım sanıyorum.
  Paylaşım için teşekkür ediyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunların bir kısmını bilsek de izlerken yine hayret ediyor insan. Bilinçli yaptığını sandığımız seçimler aslında ne kadar fazla değişkene bağlı...
   Bu arada "No" benim de izleme listemde. En yakın zamanda izleyeceğim

   Sevgiler

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates