The Night Of


Yapımcılar:
                   
  Paul Schrader
Oyuncular:
                    Ethan Hawke, Amanda Seyfried, Philip Ettinger, Cedric The Entertainer, Victoria Hill

Drama, Gizem, Gerilim    113 dakika ,  2017     ABD, İngiltere, Avustralya

HBO yazısını ekranda görünce, az çok nasıl bir dizi ile karşılaşacağınızı tahmin edersiniz. Bu nedenle de beklentinizi yüksek tutarsınız. "The Night Of" HBO'nun 2016 yılında görücüye çıkardığı toplam 8 bölümden oluşan bir mini dizi. Yanı tek sezonda başlayıp sonuca bağlanan dizilerden.


Dizimizin ana karakteri New York'ta ailesi ile birlikte yaşayan, okul-ev arası yaşayan,çevresinde sessiz sakin bir çocuk olarak bilinen Naz. Ailesinin kökeni Pakistan olduğu için gelenek göreneklerine ve dinlerine bağlı mazbut bir hayat sürmeye çalışıyorlar. 


Khan ailesinin hayatı hiç beklemedikleri bir zamanda, sadece"bir tek gecede" kökünden değişecektir. Zaten dizi de bu tek gecenin hikayesini anlatıyor.

Gecenin bir vakti taksi şoförü olan babasından izinsiz taksisini alan Naz kendini NY caddelerine vurur. Bir anda taksisine binen genç bir kızla biraz vakit geçirmeye karar verirler.


KKızın evinde geçirdikleri 3-5 saat sonrasında uyanan Naz,onun cansız bedeniyle karşılaşır. Hem de defalarca bıçaklanmış ve bir kan gölünün ortasında... Neler olup bittiğini anlamadan kendini dışarı atar. Ancak kaçışı kısa sürer.


Ve bundan sonra dizimizin asıl hikayesi başlar. Hakkında sadece Müslüman olduğu bilinen ve kızın yanında son görülen kişi olan Naz ve delik deşik edilmiş genç güzel Andrea.

İşin trajik tarafı Naz da o gece neler olduğunu tam olarak hatırlayamamaktadır. Bu şekilde izleyicinin de ana karakterden asla emin olamaması başarılı bir şekilde sağlanmış.


HHer biri 1 saate yakın süren bölümlerde farklı farklı şüphelilerle tanışıyoruz. Tam "evet işte bu, katil bu" dediğimiz sırada delilleri çürütecek bir şeyler çıkıyor ortaya. Dizinin lezzetini artıran büyük etmen de bu. İzleyici olarak sadece tahmin edebiliyoruz ama asla emin olamıyoruz.


Dizide oyunculuklar son derece başarılı. Masum bakışlı Naz rolünde Riz Ahmed'i izliyoruz. Naz'ın ailesi rolünde "A Separation" filminden de hatırladığımız muhteşem oyuncu Peyman Moaadi ve Poorna Jagannathan yer alıyor.

Dizinin asıl starı ise Naz'ın avukatı John Stone'u canlandıran Emmy ödüllü John Turturro. Kendine haz karakteri ve çalışma stili ile dizinin en akılda kalıcı karakteri. Aslında bu rol için "The Sopranos" dizisinden James Gandolfini düşünülmüş ancak ani ölümü nedeniyle yerini Turturro almış.

Amerikan toplumundaki yabancı ön yargıları, hukuk sisteminin çatlakları ve "kanıtlanana kadar herkes masumdur "cümlesinin içinin ne kadar boş olduğu...Hepsinin dizide altı çiziliyor. Karakterlerin hiçbiri tam anlamıyla iyi ya da kötü değil, hepsinin insani zaafları, yanlışları ya da ön yargıları var. 

"Breaking Bad" ve "Rectify" gibi kısık ateşli dizileri seviyorsanız "The Night Of"a da bayılacaksınız. O karanlık atmosferi çok başarılı bir biçimde yansıtan görselliği ve gerçekçi oyunculuklarıyla "The Night Of" kaçırılmaması gereken bir dizi. Özellikle suç ve dram tarzını sevenler için....

Herkese iyi seyirler!

6 yorum :

 1. Suç dram çok sevsem de dizi kültürüm maalesef yok ama birde filmlere bakayım var mı acaba :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de çok sevdiğim bir türdür suç-dram.Bu yüzden iyi bir örneği buldum mu kaçırmamaya gayret ediyorum.

   Sil
 2. Müthiş ilgimi çekti hemen bakmam lazım, hele ki mini dizi olması beni daha da çekiyor. Bir başladın mı hemen sonunu merak ediyorsun :). Bugün çok izlemek istediğim ikinci diziyi buldum, o da polisiye, gerilim tarzında ki bayılıyorum bu türe, fırsat buldukça sırayla izlenecek artık :). Turturro'yu zaten çok severim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Suç dizilerinin güzel örneklerinden biri. Her bir ayrıntı özenle hesaplanmış. İzlerken bunu hissedebiliyorsun.
   Umarım keyifle izlersin. Sevgiler

   Sil
 3. Nesinin blogunun keşif etkinliğinden geliyorum harika bir blogunuz varmış <3 BaYena da ilham oldu:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hoş geldiniz
   Teşekkür ederim, ne mutlu bana böyle düşündüyseniz :)
   Ben de geliyorum şimdi ziyarete

   Sevgiler

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates