Oyun | Stephen King

Stephen King özellikle korku ve gerilim türünde kitap okumayı sevenler için ilk akla gelen yazarlardan biridir. Hele kafanızı dağıtmak için King kitapları harika bir seçimdir. Zaten pek çok kitabının beyaz perdeye uyarlanmış olması da bunun bir göstergesidir.

İngilizce adıyla "Gerald's Game" ya da "Oyun" yazarın son okuduğum kitabıydı. Başladığım gibi de bitirdim diyebilirim. Her bir bölüm sonunda "Acaba bir sonraki bölümde ne olacak?" dedirtiyor insana. Biraz daha okuyayım biraz daha okuyayım diye diye bir bakmışsınız kitabın son sayfasına gelivermişsiniz.

Hikayemiz Gerald ve Jessie adlı bir çiftimiz üzerine kurulu. 12 yıllık evliliklerini biraz hareketlendirmek için göl kenarında bir eve ufak bir kaçamak yaparlar. Tabii Gerald'ın bu günler için düşündüğü ufak eğlenceler vardır. Kelepçeler de bunlardan biridir.

Ancak olaylar ne Gerald'ın ne de Jessie'nin beklediği gibi gitmez. Gerald'ın ani bir kalp krizi sonucu ölmesiyle Jessie kendini elleri kelepçeli yatağa bağlı bir halde bulur. Ormanın ortasında, insanlardan uzakta yapayalnız ve bağlı bir haldedir. Ve o saatten sonra hiç kimsenin kendisine yardım edemeyeceğini anlar ve hayatta kalmak için mücadele etmeye karar verir. 

Stephen King'in tam 397 sayfa boyunca yatağa bağlı bir kadının hayatta kalma mücadelesini anlatması ve bunu da izleyiciye "merak" duygusunu hissettirerek yapması onun ne kadar başarılı bir yazar olduğunu gösteriyor. Bazı bölümlerde midenizin hareketlenmesi de olası. Bunu da belirtmeden geçmeyeyim.


Çaresiz bir haldeyken insanın düşündüklerini, hayat sorgulamalarını ve beyninin oynadığı oyunları çok güzel bir şekilde anlatıyor. Gerçekten çoğu zaman kendinizi o durumda ne yapardım sorusunu sorarken buluyorsunuz kendinizi.

Kitapla ilgili tek eleştirim ise kimi zaman fazla uzayan "hayat sorgulamaları" kısmıydı. Jessie'nin geçmişinin gizli kalan sırları kimi zaman kitabı bambaşka bir yöne çekiyor bence. Ama bunca sayfayı doldurmak için okuyucunun ilgisini çekecek bir şeyler bulmak gerek diye düşünmüş olabilir yazar.

Aksiyon yönü değil psikolojik yönü ağır basan hikayeleri seviyor ve detaylı anlatımlardan hoşlanıyorsanız "Oyun" (Gerald's Game) de ilginizi çekebilir. Ufak bir not: Kitabın beyaz perde uyarlaması için çalışmalar başlamış. Yakında ekranlarda da izleyebileceğiz bu hikayeyi.


"Yalnızca karıkoca arasında yaşanan bir oyundu bu, Gerald’ın oyunu. 
Ama bu kez Jessie oyun oynamak istemiyordu. 

Bacakları iki yana açık, kolları karyolanın başucuna kelepçelenmiş bir halde yatarken kocasının tepesinde dikilip ağzından salyalar akarak bakı-yor olması onda tiksinti uyandırmıştı, adeta kendini aşağılanmış hissediyordu. Kocasına okkalı bir tekme savurdu. Hem de en can alıcı noktasına... 

Kalp krizinden ölen Gerald şimdi yerde yatıyordu. Tatil için geldikleri göl kenarındaki bu yazlık evde Jessie’yi yapayalnız ve çaresiz bırakmıştı. 

Tanrı’nın unuttuğu bir yerde, medeni dünyaya kilometrelerce uzaktaydı. Çığlıklarını kimse duya-mazdı. Yapayalnızdı. Yalnızca kafasının içinde konuşan, tartışan kendisiyle alay eden sesler vardı..."

Oyun "Gerald's Game"
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 397
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 13.5 x 19.5 cm

2 yorum :

  1. Yıllar önce okumuştum, psikolojik gerilim türünün mükemmel örneklerinden biri :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Psikolojik gerilim sevenlere güzel bir alternatif bence de

      Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates