The OA


Yapımcı:
                
   Zal Batmanglij, Brit Marling
Oyuncular:
              Brit Marling, Jason Isaacs, Scott Wilson, Patrick Gibson, Brendan Meyer, Emory Cohen 

Drama, Fantastik, Gizem    60 dakika, 2016     8 bölüm (1.sezon)     ABD

Veee geçtiğimiz hafta başlamış olduğum dizi serüvenimi ilk olarak The OA ile tamamladım. Yine bir Netflix dizisi ve toplamda - şimdilik - 8 bölümden oluşuyor. Her bir bölüm ise yaklaşık 60 dakika.

Yaratıcıları aynı zamanda başrol oyuncusu da olan Brit Marling ve Zal Batmanglij. Bu ikili ilginç filmlere imza atan sırda dışı bir ikili. 

Özellikle Brit Marling'i -izleyenler bilirler - çok etkileyici filmlerde izleme imkanı bulmuştuk. Mesela "I Origin"de izledik, "Another Earth" filminde hem oyuncu hem senarist olarak izledik. "The OA" da, bence bu çizginin devamı...
Dizi çarpıcı bir sahne ile açılıyor. Beyazlar içindeki bir genç kadının köprüden aşağıya atladığı bir kamera görüntüsüyle... 

Kadının kameraya bakışları, izleyiciye ilginç bir şeyler olacağı mesajını veriyor hemen. Bir şekilde hayatta kalmayı başaran kadına adı sorulduğunda cevabı "Ben OA'yım" oluyor. Ve sonrasında genç kadının hikayesini izlemeye başlıyoruz.
Adı Prairie olan genç kadın aslında yıllardır kayıp. Bir gün aniden ortadan kayboluyor ve o günden bu yana ailesi kendisini arıyor. 
Kızlarını bu şekilde bulmamanın şaşkınlığını yaşarken, aile bir başka mucizenin daha gerçekleştiğine tanık oluyorlar. Dizinin asıl hikayesi de bundan sonra başlıyor. 

Fantastik ögelerle örülü bir dizi ama daha çok inanç, hayat, ölüm ve ölüm sonrası yaşam konularını sorguluyor. 


Özellikle Prairie ve 7 yılını birlikte geçirmek durumunda kaldığı kader arkadaşlarını yaşadıkları, insanlığın cevabını aradığı en büyük soruya odaklanıyor: "Ölümden sonra yaşam var mı?" 
İşte bu metafor üzerinden ilerleyen ve her bölümde merak unsurunu biraz daha yükselten bir dizi "The OA"

Konusuyla ilgili çok fazla ayrıntı vermeden anlatınca bir şeyler eksik kalmış gibi geliyor ama daha fazlası  dizinin büyüsünü kaçırabilir. O nedenle bu tarz konulara ilgi duyuyorsanız "The OA"yı kendinizin keşfetmesi daha keyifli olacak. 
Fantastik, bilinmeyen, doğa üstü, bilim kurgu ne derseniz deyin, bu tür konularla biraz ilginiz varsa, "The OA" ilk dakikalarından itibaren sizi ekrana bağlayacak.

Herkese iyi seyirler!

8 yorum :

 1. O kadar uzak kaldım ki dizilerden tek hatrımda kalan CSI dizisi var,o derece🙈

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. CSI klasik dizilerin başında geliyor. Ben de tam bir dizi-severim. Onca dizi arasından seçim yapmak zor ama beğendiğin bir şey bulmananın keyfi bambaşka.

   Sevgiler ve hoşgeldin :)

   Sil
 2. Biraz önce bitirdim tüm sezonu.. ok ilginçti ! O hareketler, o yıldızlı odada kızın her seferinde (adını unuttum) o kadınla buluşması mükemmel görsel sahnelerdi bana göre. E peki devamı var mı, olacak mı? bütün dizileri biriktirip biriktirip öyle seyretmem lazım benim :)
  Teşekkürler Sibelynka :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Devamı okuduğuma göre olacakmış. 2. sezon için anlaşma yapılmış.
   Çok değişik bir dizi değil mi? Zaten Brit Merling'in kesinlikle başka bir kafası var.

   Çok sevindim keyif aldığına :)

   Sil
  2. Çok beğendim cidden... şimdi diğer bahsettiğin dizideyim "How to get away with murder" :) delirdim galiba.. seyretmekten kendimi alıkoyamıyorum valla..

   Sil
  3. Aaaa çok iyi.O zaman ben de başlayayım hemen :)))

   Sil
 3. Dün bir bölüm izledik ve acaba sen bu diziyi yazmış mısın diye aradım ve buldum :) İlginç geldi devam ederiz herhalde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de herkese hitap etmeyen, özellikle bu türe ilgi duyanların seveceği bir dizi. Bakalım 2. sezonda ne olacak?
   İyi seyirler o zaman

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates