Sessizlik | Silence

Oscar adayı olan filmleri izleme serüvenimi "Silence"(Sessizlik) ile bitirmiş bulunmaktayım.

Shusaku Endo'nun aynı adlı romanından uyarlanan film Martin Scorsese'nin 30 yıla yaklaşan bir bekleyişinin ürünü. Scorsese büyük, ihtişamlı filmlerin yönetmeni. Bu filmde de bu geleneği bozmamış Scorsese. İnanca dair güçlü ve sarsıcı bir film çıkarmış ortaya.

1640'lı yıllarda Japonya'da yayılmaya başlayan Hristiyanlığın hikayesini anlatıyor. Daha çok Budizm inancının yaygın olduğu Japonya'da Hristiyanlık ülkeye gelen misyonerler sayesinde yayılmaya başlar. Ancak bu durum devlet otoritelerini rahatsız eder ve Hristiyan avına çıkarlar.
Japonya'ya bu görevle gönderilmiş misyonerler teker teker - bir tanesi hariç peder Ferreira- öldürülür. Bunun duyulmasıyla ölen misyonerlerin yerini almak ve Ferreira'yı bulmak için 2 genç rahip Rodrigues ve Garrpe görevlendirilir. Ve kendilerine rehber olarak vatanından sürülmüş bir kaçağı tutarlar: Kichijiro
Ana karaya ulaştıktan sonra, bu 2 misyonerin zorlu mücadelesi başlıyor.

2 saat 41 dakika gibi oldukça uzun bir süreye sahip olmasına karşın anlatımıyla izleyeni bağlayan bir film "Silence".

Hristiyan inancını anlatan bir film olmasına rağmen, yer yer din sorgulamaları da mevcut. En inançlı insanın içinde bile kimi zaman kuşku tohumları olabileceğinin altını çiziyor Scorsese. Hatta filmin adı da (sessizlik) bu düşüncenin yansımalarını taşıyor.
Filmde 2 misyoner rolünde - yine Oscar adayı bir film olan "Hacksaw Ridges"da izlediğimiz Andrew Garfield ve Adam Driver yer alıyor. Rahip Ferreire'yı canlandıran Liam Neeson çok uzun olmayan rolünde gayet başarılı. Özellikle dikkat çekmek istediğim bir diğer isim de filmde Kichijiro'yu canlandıran Yosuke Kubozuka. Rolüyle resmen parıldıyor.

"En İyi Sinematografi" dalında Oscar adaylığı bulunan "Silence" (Sessizlik) Martin Scorsese'nin ne kadar iyi bir hikaye anlatıcısı olduğunu bir kez daha gösteriyor bize.


Yorum Gönder

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates