Parçalanmış | Split


Yönetmen:
                   
  M.Night Shyamalan
Senaryo:
                   
     M.Night Shyamalan
Oyuncular:
                    James McAvoy, Anya Taylor Joy, Betty Buckley, Haley Lu Richardson, Jessica Sula

Gerilim, Gizem         117 dakika ,  2016     ABD

M.Night Shymalan özellikle "6.His" filminden sonra kendisine epey büyük bir hayran kitlesi oluşturdu. Sonrasında gelen "Unbreakable", "The Village" ve "Signs" gibi filmler de bu hayran kitlesini kemikleştirdi.
Shymalan -sevenler yönetmenin filmlerinde kendileri az çok neyin beklediğini bilirler. Kendine has bir anlatım tarzı vardır, saf gerilimi yaşatmaz, içine bolca insan psikolojisi ekler ve seyirciyi izleri bulmaya zorlar. Bu nedenle onu ya seversiniz ya da "ıhh bana göre değil" dersiniz. 

"Split" de hikayesi ve anlatım tarzıyla tam bir Shymalan filmi...
3 genç kız bir parti sonrası tanımadıkları bir adam tarafından kaçırılır. Kızlar gözlerini açtıklarında kendilerini taş duvarlarla örülü bir hücrede bulurlar. Orada nasıl geldikleri ya da neden kaçırıldıklarına dair hiçbir tahminleri yoktur.

Ve bir sabah kendileri kaçıran kişiyle tanışırlar. Bir nedende yaşayan 23 farklı kişi demek daha doğru. Çünkü her sabah farklı bir kimlik kızlarla konuşmaya başlar.
Önceleri adamdaki tuhaf tavırlara bir anlam veremeseler de, zamanla bu farklı karakterlerin yaşadığı kişilik bölünmelerinin etkisi olduğunu kavramaya başlarlar.
Kızlar kurtuluş ümidi olarak bur farklı karakteri tanımaya ve onlarla iletişim kurmak için çabalamaya başlarlar. 

9 yaşında fırlama bir çocuk; titiz mi titiz, kapının koluna bile bez olmadan dokunamayan bir adam; renkli boğazlı kazakları ve kalem etekleriyle bir kadın bu karakterlerden bazıları...


Film konusuyla da oyunculuklarıyla da Shyamalan-severlerin beğeneceği bir film. Ama filmin başarısının büyük bölümü farklı karakterleri aynı bedende müthiş bir başarıyla canlandıran James McAoy'a ait! Özellikle terapi seanslarındaki karakter geçişleri inanılmaz. İzlerseniz ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

McAvoy'a diğer rollerde - 3 kızdan biraz daha öne çıkan- Anya Taylor-Joy, Haley Lu Richardson, Betty Buckley ve Jessica Sula eşlik ediyor.

Filmin son sahnesinde yönetmen / senarist Shymalan'ın "Unbreakable" (Kırılmaz) filmine yaptığı gönderme ile devam filminde bizi çok daha ilginç bir hikayenin beklediğini de söyleyebiliriz sanırım. 


Güzel bir psikolojik-gerilim izlemek isteyenler için "Split" güzel bir tercih olacak.

6 yorum :

 1. Shyamalan'ın filmlerinden net olarak hatırladığım 6. His filmi var. Farklı yıllarda iki kez izlemiştim :) Split'i henüz izlemedim, sırayı Split'in son sahnelerinde olduğunu söylediğiniz atıf nedeniyle Unbreakable filmine vermeyi düşünüyorum...
  Teşekkürler, sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel fikir 👍
   Zaten klasik bir Shyamalan filmi. Onları sevdiysen bu filmi de büyük ihtimalle severek izleyeceksin diye düşünüyorum.

   Sevgiler

   Sil
 2. İzlediğim ve etkilendiğim bir filmdi. Güzel bir anlatımla tekrar anımsadım :) Emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
 3. James McAoy hayranı olduğum için bu filmi mutlaka izleyeceğim :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu filmde gerçekten iyi oynuyor. Keyifle seyredeceğine eminim
   Sevgiler

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates