Loving


Yönetmen:
                   
  Jeff Nichols
Senaryo:
                   
     Jeff Nichols
Oyuncular:
                    Ruth Negga, Joel Edgerton, Will Dalton, Terri Abney, Alano Miller

Biyografi, Drama, Romantik       123 dakika ,  2016       İngiltere, ABD

Bu sene Oscar yarışında ırksal ayrımı konu alan filmler biraz daha ağırlıkta. Geçtiğimiz sene Oscar ödüllerinin fazla" beyaz" olmasından dolayı eleştiri alan Akademi üyeleri sanırım bu sene hatalarını telafi etme gayreti içindeler. "Loving" "En İyi Kadın Oyuncu" Oscar adayı olan ve benzer konuyu işleyen bir film.
Filmin adı aslında 2 şeye gönderme yapıyor: İlk olarak çiftimiz soyadı Loving, ikincisi ise İngilizce de "aşk,sevgi" anlamına geliyor. 

1960'lı yıllarda Amerika'sında sadece farklı ten rengine sahip oldukları için birlikte olmaları engellenen hatta bunun için hapse bile atılan bir çiftin öyküsünü izliyoruz. Her şeyden önce bu, gerçek bir hikaye. Richard ve Mildred Loving farklı ırktan evliliklerin yasaklandığı eyaletlerden birinde yaşıyorlar. 

Mildfred hamile kalınca soluğu hemen kendilerine evlenme hakkı tanıyan bir eyalet olan Washington DC'da alıyorlar. Birbirini seven 2 insanın mutlu hikayesi başlıyor diye düşünüyoruz ama fena halde yanılıyoruz. Çünkü asıl mücadeleleri şimdi başlıyor.
İzlemesi bile bu kadar zor iken, 60'lı yıllarda insanların bu tarz adaletsiz, anlamsız ve acımasız kanunlarla mücade ettiklerini düşünmez insanın canını çok ama çok yakıyor. 

Benzer bir duyguyu "Hidden Figures"ı izlerken de hissetmiştim. Sadece teninin rengi farklı diye insanların özgürlüklerine, seçim haklarına nasıl müdahale edilebiliyor aklım almıyor.


"Loving" böylesine sert bir konuyu anlatırken aslında tam aksi bir tavır takınıyor. Hiçbir yargılamaya girmiyor, hiç kimseyi suçlamıyor. Sadece karakterlerin bu zor durumla nasıl mücadele etmeye çalıştıklarını anlatıyor. 
Mildred Loving rolünde Oscar adayı olan Ruth Negga sakin, naif oyunculuğu ve o kocaman gözleriyle dolduruyor ekranı. Eşi Richard'ı canlandıran Joel Edgerton bir erkeğin eşini, ailesini korumaya çabalarken nasıl bir çaresizlik içinde olduğunu o derin sessizliği ile bile geçirebiliyor izleyene. 

Benim filmle ilgili eleştirim ise bazı konuların yüzeysel anlatılmış olması. Mesela çiftin mücadele kararını almaları, tüm bu hukuksal süreçler boyunca neler yaşadıkları biraz daha işlense daha güzel olabilirmiş diye düşünüyorum. Belki de bunun nedeni Nichols'ın filmini bir "hukuk mücadelesi" filminden çok bir "aşk" filmi olarak sunmak istemesidir bilemiyorum.

Böylesine çarpıcı bir konuyu olabildiğince minimal bir anlarımla beyaz perdeye yansıtmaya çalışan "Loving" duygusal film severlere hitap ediyor. Bu tarzı sevmeyenler içinse fazla sakin ve durağan olabilir.

* Filmin sonundaki ufak sürprizi kaçırmayın.

Yorum Gönder

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates