Fences


Yönetmen:
                   
  Denzel Washington
Senaryo:
                   
     August Wilson
Oyuncular:
                    Denzel Washington, Viola Davis, Stephen McKinley Henderson, Jovan Adepo, Russell Honrnsby

Drama           139 dakika ,  2016     ABD, Kanada

"En İyi Film", "En İyi Erkek Oyuncu", "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ve "En İyi Uyarlama Senaryo" dallarında aday "Fences" Denzel Washington'ın yeniden yönetmen koltuğuna oturduğu bir film. 

August Wilson'ın 1983 Pulitzer ödüllü aynı adlı oyunundan beyaz perdeye uyarlanmış. Zaten film ilk dakikalarından itibaren "ben tiyatro için yazılmışım" diye bağırıyor. Belki sahnede çok etkileyici - çünkü yoğun diyaloglara sahip- ama aynı etkiyi beyaz perdede verebilmiş mi çok emin olamadım.
1950'lerin Amerikası'nda geçen film Afrikan-Amerikan bir çekirdek aileyi merkez alıyor. Arka planda işlenen ırk ayrımı, ekonomik kriz ya da orta sınıfın sorunları filme destekleyici öğeler. 

Ama asıl olarak filmin kahramanı 53 yaşındaki Troy Maxson'ın hayatla, kendisiyle olan kavgası ve bunun suda yayılan dalgalar gibi ailesine verdiği zararları izliyoruz.
 "Fences" bol diyalogları, kısıtlı mekanlarda geçen, dramatik yönü oldukça ağır basan bir film. Oyuncular da bu durumun hakkını oldukça veriyorlar. 

Denzel Washington mutsuz aile babası Troy rolünde çok iyi. Karşısında tiyatro oyununda da birlikte oynadığı Viola Davis bu filmdeki rolüyle Altın Küre kazanmıştı. Oscar'ı kazanması da çok yüksek ihtimal çünkü Denzel Washington'ı bile gölgede bırakacak bir oyunculuk sergiliyor. Kadrodaki diğer isimler ise Stephen Henderson, Jovan Adepo, Russell Hornsby ve Mykelti Williamson

Washington ve Davis'in filmografilerinde önemli bir yere yerleşecek olan "Fences" katmanlı hikayesi ve güçlü oyuncu kadrosu ile farklı ve izlemesi emek isteyen bir film. Filmin bazı sahneleri insanı çarpıyor, bazı sahneleri ise düşündürtüyor. Final sahnelerinde de her izleyici kendine göre bir duygu seçip alıyor karakterleri konumlandırmasına uygun olarak.

Kolay izlenen bir film arayışında iseniz bu film size göre değil. Ama izleyicisinden katkı bekleyen,karakter çözümlemeleri ile dolu filmleri izlemeyi seviyorsanız müthiş oyunculuklar ile "Fences" sizi biraz sarsabilir.

4 yorum :

 1. Okurken bile beni çok etkiledi, listeme aldım bu filmi!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tiyatro uyarlamalarını seviyorsan mesela Mery Streep ve Julia Roberts'lu August Osage County gibi Fences'i de beğeneceğini düşünüyorum. Ama oyunculuklar tek kelimeyle muhteşem bunu söyleyebilirim

   Sevgiler

   Sil
 2. Kesinlikle çok merak ettim.Bu tarz filmelre karşı ayrı bir ilgi duyarım.
  İyi ki de paylaştınzı yoksa sizin bu paylaşımlarınız olmasa ben Oscar ödüllerini bile çoktaaan unutmuş olurdum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim 😀
   Umarım keyifle izlersiniz. Yorumlarınızı da merakla bekliyorum

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates