American Pastoral


Yönetmen:
                   
  Ewan McGregor
Senaryo:
                   
     Philip Roth (kitap), John Romano
Oyuncular:
                    Ewan McGregor, Jennifer Connelly, Dakota Fanning, Peter Riegert, Rupert Evans

Drama,Suç       108 dakika ,  2016      Hong Kong, ABD

İkinci yönetmenlik denemesinde Ewan McGregor'u, ünlü yazar Philip Roth'un 1998 Pulitzer ödüllü aynı adı taşıyan romanı uyarlaması ile izliyoruz. Roman başarılı ama beyaz perde uyarlaması ne kadar olmuş işte orası tartışılır. 
McGregor'u yönetmenlik hayallerine hız kesmeden devam etmesi nedeniyle alkışlıyorum ama kendisi oyuncu olarak gönlümde bambaşka bir yerde.


Amerika'nın 60-70'li yıllarına dair bir hikayeyi anlatıyor "American Pastoral". Amerika'ya yerleşmiş, burada bir eldiven üreticisi olarak hayatını sürdüren 2. kuşak Levov ailesi etrafında gelişiyor bu hikaye.


Babasının itirazına rağmen aileye Yahudi olmayan bir gelin getiren Swede'in hikayesinin başka bir yansımasını kızı Merry üzerinden izliyoruz.
Kendisine anne-babasından çok daha farklı bir yol seçen Merry, birey olma çabasını biraz tehlikeli bir biçimde gerçekleştirmeye çalışıyor. 


O yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan özgürlük hareketleri filmde yoğun olarak hissediliyor. Amerika'nın savaş politikası, bunu eleştiren gençler ve siyahi azınlığın seslerini duyurma çabaları... 

Tüm bunlar filmde arka planda Levov ailesinin yaşadığı sorunlara paralel biçimde ilerliyor. Bu anlamda o yılların Amerika'sını ve daha geniş bir perspektiften tüm dünyayı etkisi altına almaya başlayan akımları görebilmek ilginç.
Oyunculuk anlamında ise ben McGregor'u gayet başarılı buldum. Hemen ardından genç Merry'i canlandıran Dakota Fanning geliyor. Duygu geçişlerini, Merry'nin o karmaşık ruh halini gerçekçi bir şekilde sunuyor bizlere. Yılların eskitemediği Jennifer Connelly'i ise hala çok güzel ama rolünde biraz silik buldum. 


Söz konusu Pulitzer ödüllü bir roman olunca, izleyici olarak sanırım daha fazlasını bekledim "American Pastoral"dan. Ama bulduğum vasatın birazcık üzerinde bir film ve değerlendirilememiş bir hikaye oldu.

Yine de bu güçlü kadro için göz atmakta fayda var diyor, iyi seyirler diliyorum.

Yorum Gönder

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates