American Honey


Yönetmen:
                   
  Andrea Arnold
Senaryo:
                   
     Andrea Arnold
Oyuncular:
                    Sasha Lane, Shia LeBouf, Rilex Keough, McCaul Lombardi, Arielle Holmes, Veronica Ezell

Macera, Drama, Romantik      163 dakika ,  2016       İngiltere, ABD

Oscar ödüllü filmleri izlemeye biraz ara verip, ne zamandır merak ettiğim "American Honey"i izleme imkanı buldum sonunda. 

Oscar ödüllü İngiliz yönetmen Andrea Arnold'un gözünden gerçek Amerikan rüyasının anlatıldığı, süre olarak oldukça uzun (2 saat 43 dakika) ama finalinde izleyenin damağında buruk bir tat bırakan bir film "American Honey"


Yol filmlerini çok sevdiğimi hep dile getiriyorum,  bu tarz filmleri hep sıcak ve içten bulmuşumdur. Yol filmlerini bir de müzikle harmanladığınızda ortaya keyifle izlenecek filmler çıkabiliyor, tıpkı "American Honey" gibi...
2016 Cannes Festivali Jüri Ödülünü kazanan ve çoğunluğu amatör oyunculardan oluşan kadrosu ile (çoğu yolda tesadüf eseri filmin kadrosuna dahil olmuş) film, Hollywood'a alternatif bir gerçeklik sunuyor bize. 


Filmin ana karakteri alt sınıf bir ailede, yoksulluk, cinsel taciz, uyuşturucu vs. arasında yaşamaya çabalayan 18 yaşındaki Star. İsminin aksine, yaşadığı bu zorlu hayattan bir çıkış yolu arıyor. Ve bu yolu kendisi gibi "tutunmaya çalışanların" oluşturduğu bir grupta buluyor. Aralarından kimseyi tanımadığı halde kendisine yapılan "Haydi atla!" teklifini bir kurtuluş olarak görüyor ve onların yolculuğuna dahil ediyor kendini.

Böylece Star'ın ve onunla birlikte yol alan diğer gençlerin yaşamlarına dahil oluyoruz.
Star'ın ve onunla birlikte yol alan diğer gençlerin yaşamlarına dahil oluyoruz. Her birinin hikayesini, onları buraya yönlendiren nedenleri öğreniyoruz.


Filmin değindiği pek çok başlık var ama en başta gelenleri sanırım acımasız düzen ve sorumsuz aileler, orta-alt sınıfa gözlerini kapayan devlet yöneticileri... 


Sahneleri çok iyi tamamlayan keyifli müziklerle dolu "American Honey"i ben çok sevdim. Oyuncular Sasha Lane, Shia LeBouf , Riley Keough, McCaul Lombardi, Arielle Holmes ve kadrodaki diğer isimler gerçekten doğru seçimler olmuş, son derece doğal bir oyunculuk sunuyorlar.


Herkesin seveceği tarzda bir film olmayabilir ama tıpkı filmin tema şarkısında da dediği gibi biraz "masum, saf ve tatlı" bir film "American Honey"


Yorum Gönder

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates