20th Century Women


Yönetmen:
                    
  Jon M.Chu
Senaryo:
                    
     Kevin Kwan (kitap), Peter Chiarelli, Adele Lim
Oyuncular:
                     Constance Wu, Henry Golding, Michelle Yeoh, Gemma Chan, Awkwafina, Lisa Lu

Romantik, Komedi             120 dakika ,  2018     ABD

"Jale'nin Alemi" film yorumlarını severek takip ettiğim bir blogger. Tavsiye ettiği filmleri mutlaka bir yerlere not alıyorum. 

Son olarak "20th Century Women" filmini yorumladığı yazısını okuyunca pek bi meraklandım, hafta sonu film keyfini bu filmle yaptım.

"20th Century Women" yönetmeni ve senaristi erkek olmasına karşın - Mike Mills - tam anlamıyla bir kadın filmi. Farklı yaş grubuna ait aynı dönemi paylaşan 3 kadını, hayata bakışlarını ve yaşadıkları hayatı anlatıyor.

Annette Bening'in canlandırdığı Dorothea filmin en olgun ve bilge kadını. Oğlu Jamie'yi 40 yaşında dünyaya getirmiş. 

Şu an 15 yaşında olan Jamie'ye en iyi şekilde annelik yapmaya çalışıyor. Onu her zaman bir birey olarak görüyor, kendi kararlarını vermesi için cesaretlendiriyor ve ona her daim arka çıkmaya çalışıyor. Öyle ki okulu kırmak için gereken mazeret izinlerine gayet mantıklı(!!) nedenler yazabiliyor.

Canımız tatlımız Frances Ha'mız Great Garwig'i ise Dorothea'nın kiracısı çılgın punkçı Abbie rolünde izliyoruz. 

20'li yaşlarını sürmesine rağmen "hayattan ne alabilirsem kardır" diyen, yalnız ve dinlediği müziklerle kendini yansıtmaya çalışan bir kadın Abbie. Hatta bir dönem Jamie'nin akıl hocalığını da yapıyor.


Ve Jamie'nin aşık olduğu cool kızımız Julie... 
Dostlukları bozulmasın diye onunla duygusal (ya da fiziksel) bir ilişkiye yanaşmayan Julie, Jamie'yi bir sığınak olarak görüyor. Hayatına giren erkekleri, annesi ile olan sorunlarını ya da kişisel problemlerini Jamie ile paylaşmayı seviyor. Her ne kadar bu genç çocuk için oldukça acı verici olsa da...

Film kadın filmi demiştim ama Jamie'nin yanında 1 erkek karakterimiz daha var. Ruhen sanatçı ama hayatını tamircilik yaparak kazanan yakışıklı William. Aslında hayatında hep Dorothea gibi bir kadın isterken gününü Abbie gibilerle sonlandıran cinsten...

Farklı hayatlar ve farklı hayallerin birbirleriyle kesiştikleri 70'lerin California'sında arka planda değişen siyasi dönemler, müzik akımları, politik karmaşa ve gençlik bunalımları eşliğinde izliyoruz. Hatta yönetmen Mike Mills bu olguları bize gerçek görüntülerle vermeyi tercih etmiş, çok da iyi yapmış. Kimi zaman rengarenk, görsel efektlerle anlattığı sahnelerle bizi bir hayal dünyasında götürmeyi ve ardından gerçeğin tam da ortasına indirmeyi başarmış.


Kadınları anlatırken bir yandan da onları anlamaya çalışan erkekleri de tasvir etmeye çalışan film bunun için kimi zaman gerçek referanslara da başvuruyor. Film içinde alıntılar yapılan kitapların (ve filmlerin) verilmesi de çok hoş bir ayrıntı bence.

"En İyi Özgün Senaryo" dalında Oscar adayı olan "20th Century Women" sadece başroldeki Annette Bening'in nefis oyunculuğu ile değil, Greta Garwig, Elle Fanning, Lucas Jade Zumann ve Billy Crudop'un bir an bile olsun aşırılığa kaçmayan oyunculuklarıyla izlemeye değer!

Herkese iyi seyirler!

2 yorum :

  1. Çok güzel bir anlatımınız var, takipteyim :) Benim blogumada beklerim http://markininkalemi.blogspot.com.tr/

    YanıtlaSil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates