Uzay Yolcuları | Passengers


Yönetmen:
                    
  Morten Tyldum
Senaryo:
                    
     Jon Spaihts
Oyuncular:
                     Jennifer Lawrence, Chris Pratt, Michael Sheen, Laurence Fishburne, Andy Garcia, Vince Foster

Drama, Romantik, Bilimkurgu          116 dakika ,  2016     ABD, Avustralya

Bir uzay gemisi, bir tutam romantizm, muhteşem manzaralar ve 2 genç insan... "Passengers" (Uzay Yolcuları" filmini bu şekilde özetleyebilirim herhalde. Ne  izleyende iz bırakacak bir senaryoya sahip ne de etkileyici bir aşk hikayesine....

Ama tüm bunları bir şekilde harmanlamayı başaran yönetmen yönetmen Morten Tyldum tam bizi 116 dakika boyunca tutmayı başarıyor.

Dünyanın giderek yaşanmaz hale gelmesiyle, dünya dışı yaşam kolonileri aramaya devam etmektedir insanoğlu. Öyle ki artık bu iş oldukça iyi kazanç getiren bir sektör olmuştur. 

Avalon adında bir uzay gemisi farklı hayatlara sahip 5000 yolcusu ve mürettebatını tam 120 yıl sürecek bir yolculuk ile yepyeni bir dünyaya götürmek üzere yola çıkmıştır. Uzun sürecek bu yolculuk boyunca gemideki herkes kapsüller içinde derin bir uykuda olacaktır. 

Yeni yaşamlarına başlayacakları gezegene yaklaşırken de otomatik olarak uyandırılacak ve bu gezegene uyum programlarına katılacaklardır. 
Buraya kadar her şey gayet keyifli.
Ancak yolculuk gemide yaşanan büyük bir arızayla bir anda tamamen başka bir duruma bürünür.


Film daha çok aşk hikayesini merkeze almaya çalışırken, hiçbir karakterin derinliğine inilmemesi onlarla empati kurmamızı zorlaştırıyor.


İnsan neden ailesini, dostlarını tüm yaşamını geride bırakır ve hiç bilmediği bir gezegene gitmek için para öder? 

Mesela bu sorunun yanıtını tam olarak hiçbir karakterden alamıyoruz. Aileleri, dünyada yaşadıkları izleyiciyle biraz daha fazla paylaşılmasını tercih ederdim biz izleyici olarak. 
Tıpkı bunu gibi Pratt ve Lawrence arasındaki aşk hikayesi de çok etkileyici değil bana göre. Sanırım benim filmle ilgili hissettiğim en büyük sorun biraz yüzeysel kalması...


Jennifer Lawrence ve Chris Pratt dışında barmen rolünde dikkat çeken Michael Sheen ve ufak rolleriyle Laurence Fishburne ve Andy Garcia da oyuncu kadrosunda yer alan isimler


"Passengers" özellikle Lawrence'ın kadrodaki varlığı ile vasat üstü bir film haline gelmiş. Bilim-kurgu ögelerinden çok drama kayan hikayesi özellikle bu türü sevenleri mutlu edecektir diye düşünüyorum.

Herkese iyi seyirler!
2 yorum :

 1. en bu filmi sevdim. Dediğin gibi bilim-kurgu kısmında sıkıntılar olsa da aşk hikayesi hoşuma gitti. Başrollerin kimyasını uyumlu buldum. Sadece sonu farklı olabilirdi diye düşünüyorum. İnternette yazılan alternatif sonlar daha gerçekçi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merak ettim diğer alternatif sonları.
   Bir araştırayım bakayımm

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates