Lion


Yönetmen:
                    
  Garth Davis
Senaryo:
                    
     Saroo Brierley (kitap), Luke Davies
Oyuncular:
                     Dev Patel, Nicole Kidman, Rooney Mara, Sunny Pawar, Abhishek Bharate

Biyografi, Drama             118 dakika ,  2016    İngiltere, Avustralya, ABD

Bazı filmlerin hikayelerinin gerçek olduğuna inanmakta zorlanırız her ne kadar "Gerçek bir hikayeye dayanmaktadır" denilse bile. Gerçeklerin bizi bu kadar şaşırtamayacağını düşünmemizdendir belki. 

Ama "Lion" başından sonuna birebir yaşanmış ve izlerken size hep bunu düşündürten bir film.


Film dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ülkelerinden biri olan Hindistan'da başlıyor ve Avustralya'ya kadar uzanıyor. Hikayemizin kahramanı izlemelere doyamayacağınız 5 yaşındaki kömür gözlü Saroo
Annesi, erkek ve kız kardeşi ile yoksulluk içinde yaşayan Saroo, imkanları ne olursa olsun mutlu olan ve bu o kocaman gözlerine yansıyan bir çocuk. Abisi Guddu ile zor ama mutlu bir hayat sürüyorlar.


Ancak bir akşam Saroo'nun başına gelen bir olay, küçük çocuğu koskoca dünya ile tek başına mücadele etmek zorunda bırakır. Sonrasında ise Saroo'nun hayatının - ve de filmin- ikinci evresi başlar.


Tam 20 yıl sonrasına gideriz. Saroo'nun hayatının bambaşka bir yöne ilerlediğini görürüz. Ancak genç adamın arkadaşlarının evindeki bir partide çocukken en sevdiği tatlı olan "jalebi"yi görene kadar!
O ana değin geçmişine dair pek bir şey hatırlamayan Saroo'nun çocukluk anıları bir bir gözünün önünden geçmeye başlar. 
Film boyunca "nasıl olabilir?" dediğiniz pek çok şeyin Hindistan'da sıradan olduğunu öğrenmek çok can yakıcı. Yılda on binlerce çocuk kayboluyor, kaçırılıyor ya da sokaklarda yaşamak zorunda kalıyormuş. Bu örneklerden biri olan Saroo Brierly en azından şanslı olanlardan biri.

Senaryosu kendi hayat hikayesinden uyarlanan "Lion" başta Saroo'nun küçüklük halini canlandıran Sunny Pawar olmak üzere Dev Patel, Nicole Kidman ve Abhishek Bharate'nin müthiş oyunculuklarına sahne oluyor. Diğer rollerde ise Patel ve Kidman'a Rooney Mara ve David Wenham eşlik ediyor.
"Slumdog Milionaire"den tanıtığımız Dev Patel ilk yarıdan devraldığı hikayeyi harika bir şekilde finale bağlıyor. Abartısız ve gerçekçi bir oyunculuk sunuyor. Nicole Kidman da - kendi hayatından kesitler de taşıdığından olsa gerek- anne rolünü etkileyici ve duru bir biçimde canlandırıyor.

Filmde Google Earth'in de azımsanamayacak bir katkısı olduğunu eklemeden geçmeyeyim.

Sizi hüzünlendirse de sıcacık, sevgi dolu bir film diyebilirim. Filmin adını nereden aldığını da son dakikalarında öğreneceğiniz "Lion"u severek izleyeceğinizi düşünüyorum.
Yorum Gönder

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates