Ayışığı | Moonlight


Yönetmen:
                    
  Barry Jenkins
Senaryo:
                    
     Barry Jenkins, Tarell Alvin McCraney
Oyuncular:
                     Mahershala Ali, Shariff Earp, Alex R.Hibbert, Janelle Monae, Naomie Harris, Jaden Piner, Ashton Sanders

Drama             111 dakika ,  2016     ABD

Oscar adayı filmleri izleme seanslarım son sürat devam etmekte... Ve sırada "En İyi Film" "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ve "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" dalları da toplamda 8 Oscar adaylığı bulunan "Moonlight" filmi var.


Filmin genel olarak konusunu Miami'nin arka sokaklarında annesiyle birlikte hayatta kalmaya çalışan siyahi Chiron'un zorluk ve mücadelelerle dolu yaşamı şeklinde özetleyebiliriz.

Chiron sessiz, sakin ve konuşmayı pek sevmeyen bir çocuk. Biz de bu durumun nedenlerini, hayatını keşfettikçe anlamaya başlıyoruz.
Aile hayatındaki sorunlar, annesinin verdiği hayat mücadelesi ve Chiron'un daha dik durabilmesi için ihtiyaç duyduğu baba figürü. Bunların hepsinden yoksun olan Chiron, günün birinde aradığı bu "baba figürünü" uyuşturucu satıcısı Juan'da bulur.


Juan ve kız arkadaşı Terese, tek kelime etmeyen bu çocuğu sahiplenirler. Zorlamadan sadece onu dinleyerek Chiron'un kendileriyle ilişki kurmasını beklerler. Ve zaman geçtikçe Chiron için hayatındaki en önemli figür haline gelirler.


Çocukluk yıllarına damga vuran Juan figüründen sonra Chiron'un ergenlik dönemini izlemeye başlarız. Hayatındaki başı önemli değişiklikler, annesiyle olan sorunların daha derinleşmesi Chiron'un önce hayattan daha da korkmasına neden olur. 

Ancak okuldaki yakın arkadaşı Kevin'le olan yakınlığı ve kendini keşfiyle ve tercihlerini sorgulaması ile başlayan macerası, onu bambaşka bir yola götürecektir.
Ve filmimizin üçüncü bölümünde olgun Chiron'u izleriz. Chiron yine sessiz ve sakin o küçük oğlan çocuğudur ama gençliğinde yaptığı seçimlerle belki de hiç hayal bile etmediği bir hayatı yaşamaktadır. 

Yıllar sonra karşılaştığı Kevin ile Chiron, birlikte geçmişe, seçimlerine doğru ufak bir yolcuğa çıkarlar.


Hayat herkes için zor ama toplumdaki genel prototipe uymayanların çok daha zor. Biz de izleyici olarak Chiron'un hayatını bu pencereden izliyoruz. Hayatımızdaki ufacık gözüken şeylerin bile gün gelip seçimlerimizi belirleyen önemli öğeler olduğuna şahit oluyoruz.


Yönetmenliğini Barry Jenkins'in yaptığı filmde başrolleri Mahershala Ali, Alex H.Hibbert, Ashton Sanders, Janelle Monae, Naomie Harris ve Jaden Piner paylaşıyor.

İzlediğim Oscar adayı filmler arasında en iddiasız olanı sanırım "Moonlight". Oyunculuklar ortalama üstü, izlenebilir bir dram ama beni çok etkiledi mi derseniz cevabım "hayır" olur. Ancak IMDB'den 8,2 almış bir filmi kaçırmak olmaz. İzleyin kendiniz karar verin derim.Herkese şimdiden iyi seyirler!
Yorum Gönder

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates