Aşıklar Şehri | La La Land

Bu sene Altın Küre ödüllerini tam anlamıyla silip süpürdü "Aşıklar Şehri". Tam 7 dalda ödülü kaprı ve Oscar ödüllerine de ufaktan bir göz kırptı. Ee yönetmen koltuğunda geçen sene hepimizi vurguna uğratan Whiplash'ten hatırladığımız Damien Chazelle'in olmasından anlamalıydık bunu!

Bir de buna son derece yakışan bir ekran çifti olan Stone ve Gosling'i de ekleyin, işte size 2 saatin nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir romantik-müzikal"Whiplash" beni çok etkileyen bir film olmuştu. Tutku, azim ve inancın o müzikle harmanlanmış hikayesini izlerken zamanın nasıl geçtiğini unutmuştum. İşte bu filmde de benzer duyguları hissettim.

Filmin açılışında bizi karşılayan o muhteşem trafik sahnesinden izleyene iç çektirecek final sahnesine kadar sahneler, dakikalar akıp geçiyor.


Sebastian kendini jazz müziğine adamış, en büyük hayali kendi jazz kafesini açmak olan bir müzisyen. Mia ise barista olarak hayatını kazanan ama bir gün ünlü bir aktris olma hayaliyle yaşan bir oyuncu adayı.

Kader onları tesadüfen bir araya getirmiyor elbet. İkisinin de hayallerinin peşinden yorulmadan koşmaları, ne olursa olsun vazgeçmemek için uğraşmalara buluşturuyor onları ortak noktada

Whiplash filminin de merkezinde olan bu "tutku" filmin her anına işlemiş durumda... 

Sebastian klasik jazz müziğini yapabilmek için günümüz müziğine direnmeye çalıştığında da bunu hissediyorsunuz, Mia her seçmeye çağrıldığında bu kez olacak mı?" diye düşünürken de...


Hayallerinin peşinden koşarken, ikisi de biranda hayal gibi bir aşkın içinde bulurlar kendilerini. Hani bazen sözcükler yetersi kalır ve bir melodi gelir ve sayfalarca anlatılacak o duyguyu saniyelerle anlatır, işte müzik bu film için tam da bunu yapıyor.

Sebastian ve Mia'yı o masalsı dünya içinde izlerken keyif almanız için illa müzikal tutkunu olmanız gerek yok. Sahneler o kadar büyülü, filmin müzikleri o denli etkileyici ki kendinizi biranda ritm tutarken bulmanız çok olası.


Filmi gördüğümden beri sürekli bu filmin müziklerini dinliyorum. Parçaların çoğu son derece keyifli ama filmin tema müziği "Mia & Sebastians's Theme" ve "City of Stars" defalarca dinlenilesi. Bu arada ufak bir bilgi: Stone ve Gosling şarkıları kendileri söylüyorlar. Gosling ayrıca piyanodaki maharetini de filmde gösteriyor bizlere.

Aşıklar Şehri
Hayal dünyasıyla gerçek hayatı böylesine güzel kurgulayan bu filmi kesinlikle kaçırmayın. Sadece müzikleri için bile gitmeye değer "Aşıklar Şehri" (La La Land)

Herkese iyi seyirler!

2 yorum :

 1. yeni adres hayırlı olsun ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk ziyaretçim olarak hoşgeldin :)
   Güzel dileğin için çok teşekkür ederim.

   Sevgiler

   Sil

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates