İçimdeki Yangın | Incendies

Yakın zamanda izlediğim "Geliş"in (Arrival) etkisini üzerimden henüz atamamışken, filmin yönetmeni Denis Villeneuve'nin filmlerini izlemediğimi fark edip, daldım Villeneuve filmografisine. Ve bırakın 1 günü, en az 1 hafta etkisinden çıkılmayan bir filmi "İçimdeki Yangın"ı (Incendies) bugüne kadar nasıl olup da izlemediğime hayıflandım. 

Bu öyle bir film ki, gerçek anlamıyla kalbimizde, beyninizde bir iz bırakacak. Ve muhtemelen filmin sonunda siz de benim gibi dakikalarca ekrana bakıp dururken bulacaksınız kendinizi...


Hikayemiz Kanada'da başlıyor ve Ortadoğu'nun karanlık dehlizlerine götürüyor bizi. Kanada'da ikiz kardeşler Jeanne ve Simon Marwan, anneleri Nawal Marwan'ın vasiyetinde kendilerinden kayıp babaları ve erkek kardeşini bulmalarını istediğini öğrenirler. 

Anneleri onları buldukları zaman açılmak üzere mektuplar hazırlamış, izlerini takip etmeleri için kendilerine bazı fotoğraflar bırakmıştır.

İki kardeş annelerinin son isteğini yerine getirmek üzere yola çıkar ve köklerine dönerler. Ortadoğu'da bulunan bu ülkeye siz ister Filistin deyin ister Lübnan (yönetmen hayali şehir isimleri kullanmayı tercih etmiş) fark etmez. Çünkü tüm Ortadoğu'nun kaderi kan ve gözyaşıyla yazılmıştır ne de olsa.

Aslında babaları ve kardeşlerini ararken asıl bulduklarının anneleri Nawal olduğunu keşfederler. Annelerinin kendilerine hiç anlatmadığı gizli bir geçmişi vardır, her yerinden acı fışkıran. İşte onunla yüzleşmek çok ama çok zor olur

Asla Unutamayacağınız Bir Film


Filmin büyüsünün azıcık da olsa kaçmaması için sanırım daha fazla hiçbir şey yazamazdım. Uzun süre unutmayacağınız, midenize oturacak pek çok sahneyle başbaşa bırakacak bu film sizi. Kimi zaman bir çığlık olacaksınız, kimi zaman bir çocuğunun kocaman gözlerindeki çaresizliği göreceksiniz kimi zaman da anne denilen o yüce varlığın sonsuz bağışlayıcılığı karşısında nefessiz kalacaksınız. Ve kafanızın içinde yankılanıp duracak "1+1=1 eder mi?"


Lübnan'lı yazar Wajdi Mouwad'ın hikayesinden yönetmen Denis Villeneuve tarafından beyazperdeye uyarlanan film 2011 yılında "Yabancı Dilde En İyi Film" dalında Oscar adayı olmuş ve ödülü "In A Better World" filmine kaptırmış.

Nawal Marwan'ı canlandıran Lubna Azabal öylesine büyük bir oyunculuk sergiliyor ki hayran olmamak imkansız. Tabii ki bu oyunculuk gösterisinin karşısında diğer oyuncular Melissa Desormeaux-Poulin, Maxim Gaudette, Andelghafour Elzaaziz biraz gölgede kalıyor.


Yönetmenin- benim de en sevdiğim gruplardan biri olan- Radiohead'in parçalarını kullanması da filmin etkisini on yüz bin kat artırmış.

2 saat 20 dakika gibi uzun bir film olmasına rağmen özellikle ikinci yarı akıp gidiyor. "Coğrafya kaderdir" sözünü bir kez daha kanıtlayan "İçimdeki Yangın" uzun süre unutamayacağınız bir hikaye anlatacak size...Yorum Gönder

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates