Narcos

Düzenli takip ettiğim dizilerin sezon araları sırasında bir tavsiye üzerine başlamıştım "Narcos"a. İlk bölümünden itibaren beni saran bir dizi oldu ve ikinci sezonunu merakla beklemekteydim. 

Geçtiğimiz ay Netflix'in ikinci sezonu yayınlamasıyla bekleiş sona erdi ve ben tüm bölümleri bir çırpıda izleyiverdim. Zaten "Narcos" tam da böyle bir dizi. İlk bölüm sizi sardıysa diğer bölümleri nefessiz izleyeceğinizin garantisini verebilirim, hele ki polisiye-dram tarzını seviyorsanız.


Konusunu sanırım bilmeyen yoktur, Kolombiya'lı ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar'ın hayatını konu alıyor. 

Gün geçtikçe büyüyen bir imparatorluk, önce ülke içinde daha sonra ülke dışındaki uyuşturucu trafiğini yönetme, ardından hükümetle giriştiği güç savaşı ve siyasete soyunması bu hikayenin ne kadar ilginç olabileceği konusunda size biraz ipucu verir sanırım.

Escobar'ın hikayesi yavaş yavaş ilerlerken, biz hikayenin diğer yanını ülkede görevli Amerikan narkotik polisleirnin gözünden de izliyoruz - ki Ajan Pena'yı oynayan Pedro Pascal'ı izlemek büyük keyifti.

Escobar'ın neden halk tarafından ilahlaştırıldığı (özellikle doğduğu yer olan Medellin'de), polislere karşı korunduğu hatta heykelinin bile yaptırıldığını bölümler ilerledikçe anlamaya başlıyoruz. Giderek devleşirken hükümete karşı nasıl böylesine cesur olabildiğini ve paranın pek çok kapıyı kolayca açabildiğine de...


Dizi boyunca bana göre Escobar'ın acımasız yönüne vurgu yapmaktan çok, yönetmen nasıl bir aile babası olduğunun, ailesini korumak için neleri göze alabileceğinin altını daha çok çizmiş. 

Bazı zamanlar izlerken Escobar'a tuhaf bir acıma duymamız da sanırım bu yüzden. Yoksa yüzlerce insanı gözünü kırpmadan öldürmüş (bunların içinde çocuklar da var), kendini kanunun üzerinde tutmuş, servetini yasa dışı yollardan kazanmış bir adama böyle bakabilmek kolay olmasa gerek!

Dizinin ilk sezonuna anında sizi saran ve merak duygunuzu hep yüksekte tutan bir çizgideyken, ikinci sezon resmen nirvana yapıyor. 

Olayların daha karmaşıklaştığı, aksiyonun fazlalaştığı ve bazı karakterlerin hikayeyi zenginleştirmek için eklendiği (Carillo desem?) ikinci sezon "keşke hiç bitmese" cümlesini kurdurtuyor adama! Ama maalesef her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi hikayemizin de sonu ikinci sezonda bizi bekliyor.

Başrollerde Escobar rolünde Wagner Moura (kendisi Brezilyalı olduğu ve İspanyolcayı aksanlı konuştuğu için Latin seyircilerden epey bir tepki almış)

Amerikalı polisimiz Boyd Holbrook, yakışıklı diğer polisimiz Pedro Pascal, acımasız La Quica rolünde Diego Catano, Limon Leynar Gomez'in olduğu dizinin yönetmenliği, senaryosu ve yapımcılığı ise 3 isme ait: Carlo Bernard, Doug Miro ve Chris Barcato.

Neyse ki dizinin yüksek ratingleri yapımcıları memnun etmiş olmalı ki üçüncü ve dördüncü sezon için anlaşmaya varılmış. Hikaye eski tadını verir mi bilinmez ama dizinin bundan sonraki kısmının Ajan Pena üzerinden yürüyecek olması beni pek bir memnun etti diyebilirim (ehüü ehüüü)

Şimdiye kadar izleme fırsatı bulamadıysanız "Narcos"a, başlamak için hafta sonunu seçmenizi öneririm. Zira 1-2 bölümle yetinemeyeceğinize eminim.Yorum Gönder

Designed by OddThemes | Distributed by Gooyaabi Templates